Słoje z kranikiem - idealne na zimne napoje

słoik z kranikiem

Letnia zastawa na stół w ogrodzie nieco różni się od tej, którą używamy w domu. Powinien znaleźć się w niej słoik z kranikiem. Jakie zalety ma taki dyspenser do napojów poza tym, że ciekawie prezentuje się na stole?

Podczas letnich upałów musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Zadbać musimy również o to, aby dzieci nie zapomniały o piciu wody podczas wesołej zabawy na świeżym powietrzu. Przekona ich do tego słój z kranikiem wypełniony domową lemoniadą. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie tam, gdzie otwarta karafka lub dzbanek się nie sprawdzą. Taki dyspenser do napojów zamyka drogę owadom, szczególnie osom, które są bardzo aktywne w tym okresie.

Słój z kranikiem - jaki wybrać?

Na przestrzeni kilku ostatnich sezonów słoik z kranikiem na napoje zyskał ogromną popularność. Takie słoiki znajdziemy we wszystkich sklepach z wyposażeniem wnętrz. Ogrodowy gadżet nie tylko pięknie wygląda, ale również zapewnia wygodne korzystanie z napojów na świeżym powietrzu. Możesz zostawić go na stole bez obaw, że do wnętrza dostaną się spragnione cukru i wody owady.

Wybór dyspensera zaczniemy od jego pojemności. Słoik z kranikiem kojarzy nam się z dużym naczyniem, ale wcale nie musi tak być. 5 litrów to pojemność, która wystarczy dla dzieci bawiących się po południu w ogrodzie. Duże 8-litrowe dyspensery to propozycja dla dużych rodzin lub na ogrodowe przyjęcia. Pamiętaj, że napój w słoju będzie się ogrzewać pod wpływem wysokiej temperatury, jeśli będzie go dużo, to ostatnie porcje mogą być mało orzeźwiające. Z drugiej strony w dużym naczyniu wytworzy się większe ciśnienie i nalewanie z kranika będzie odbywać się szybciej.

Zwróć uwagę na to, jak działa kranik, im prostsza konstrukcja, tym lepiej. Powinien być wykonany z nierdzewnego metalu - to bardzo ważne ze względu na trwałość tego rozwiązania. Modele z kranikiem z plastiku są mniej wytrzymałe. Mocowanie kranika powinno być szczelne i wykonane tak, by wszystkie elementy były nieruchome.

Słoik z kranikiem powinien mieć szczelną zakrętkę. Dobrze, jeśli jej średnica jest duża, wówczas napełnianie i mycie słoika jest wygodniejsze. Poza tym duży otwór pozwala umieścić wewnątrz plasterki dużych owoców i kostki lodu.

Kiedy wybieramy zastawę stołową, nie sposób zapomnieć o designie. Estetyka jest równie ważna, jak trwałość i wygoda stosowania. Słój z kranikiem to element zastawy ogrodowej, który kojarzy się ze stylem prowansalskim i retro. Dlatego szkło zwykle zdobione jest napisami lub wzorami, które wprost kojarzą się z tą estetyką. Słoik może mieć zakrętkę lub szczelną zatyczkę z naturalnego korka. Wybór rozwiązania to kwestia gustu - oba rozwiązania są trwałe i praktyczne. W sprzedaży są również słoiki umieszczone w plecionych koszykach. Takie wykończenie będzie idealnie pasować do tarasu urządzonego w modnym stylu boho. Bardzo efektownie wyglądają słoje z prążkowanego szkła, których kranik i nakrętka wykonane są z metalu w kolorze złotym. Prezentują się bardzo nowocześnie i elegancko - jeśli lubisz styl glamour to będzie idealny wybór.

Słój z kranem - jak go używać?

Dyspenser na napoje działa zgodnie z prawami fizyki. Wytworzone w naczyniu ciśnienie pozwala nalewać napój z kranika. Dlatego takie słoiki są większe od standardowych karafek. Z tego powodu również kranik umieszczony jest w dolnej części słoja. Taka budowa warunkuje sposób korzystania z dyspensera. Aby można było wygodnie nalać napój do szklanki, słoik trzeba ustawić na krawędzi stołu lub na podwyższeniu.

Ustawienie dużego, szklanego naczynia na krawędzi stołu niesie za sobą spore ryzyko, że naczynie zostanie przez przypadek zrzucone. Dlatego warto rozważyć zakup dyspensera na napoje, który ma dodatkową podstawę w formie metalowego stelaża. W sprzedaży dostępne są zestawy dwóch słoików na takim stelażu. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo możemy serwować dwa różne napoje jednocześnie.

Słoje z kranikiem - zastosowanie

Dyspenser do napojów to doskonałe rozwiązanie na lato. Można z niego bezpiecznie serwować napoje, również słodzone. Dużym zagrożeniem w sezonie letnim są osy. Połknięcie owada może zakończyć się tragicznie, a osy bardzo chętnie przylatują właśnie do napojów. Zamknięty słoik z kranikiem częściowo minimalizuje ryzyko. Nie tylko osy stanowią problem, ale również inne owady, które topią się w napojach czy drobne śmieci niesione przez wiatr. A przecież nikt nie chce pić zanieczyszczonego w ten sposób napoju.

Jedyną wadą słojów z kranikiem jest ich waga. Grube szkło jest dość ciężkie, a im większy rozmiar, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że słoik można myć w zmywarce. Często pozostaje mycie ręczne, bo metalowe elementy nie zawsze pozwalają na włożenie słoika do zmywarki. Biorąc jednak pod uwagę zalety dyspenserów - można podjąć ten wysiłek i myć słoik ręcznie.

Słój z kranikiem jest bardzo praktyczną częścią letniej zastawy. Niestety ze względu na swoją wagę i rozmiary nie nadaje się na pikniki i biwaki. Za to na tarasie czy w ogrodzie sprawdzi się idealnie. Dzięki dużej pojemności nie musisz uzupełniać napojów co chwilę. Poza tym słoik to bardzo uniwersalne naczynie - możesz do niego wlać wodę, domowej roboty lemoniadę lub sok owocowy. Warto przed sezonem uzupełnić letnią zastawę o słoik z kranikiem i komplet szklanek lub małych słoików ze słomką. Ich estetyka doskonale wpisuje się w klimat letnich biesiad na świeżym powietrzu. Dodajmy do tego również fakt, że są niezwykle praktyczne i chyba nikogo nie musimy już namawiać na zakup takiego zestawu.