Sposoby przechowywania żywności - 5 zasad

Wiele lat temu ludzie zmuszeni byli do zdobywania i przechowywania pożywienia w zupełnie inny sposób niż obecnie. Jedzenie w większości spożywane było na bieżąco. Na przechowywanie pokarmu wykorzystywano piwnice, kopce na także prawdziwe spiżarnie, które były chłodniejszymi, bezpieczniejszymi dla żywności miejscami. Tam trzymane były owoce, warzywa oraz suszone mięso.

W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na posiadanie spiżarni, zwłaszcza mieszkańcy bloków. Jednak wraz z rozwojem technologii, zmienił się sposób zarówno zdobywania pokarmu, jak i przechowywania go. Teraz wystarczy zakupić interesujące nas produkty, a następnie umieścić je w lodówce. Jeśli chcesz jeść zdrowo, nie marnować jedzenia i przechowywać je prawidłowo, powinieneś kierować się przedstawionymi poniżej pięcioma zasadami.

1. Planowanie zakupów

Już w trakcie samych zakupów zastanów się dobrze czego oraz ile potrzebujesz. Wybieraj tylko produkty, które są dla Ciebie niezbędne, czyli planuj zakupy, kupuj świadomie, a lista, którą sporządzasz powinna być dokładna i konkretna. Dzięki temu, nie kupisz produktów niepotrzebnych i na zapas. Staraj się również nie kupować, gdy jesteś głodny. Udowodniono, że wtedy najczęściej przynosi się o wiele więcej zakupów do domu. Ważną czynnością jest również zwracanie uwagi na datę ważności danego produktu.

Mężczyzna trzymający listę zakupów

2. Termin ważności

Termin ważności produktu jest bardzo istotny jeśli chodzi o przechowywanie pożywienia. Robiąc zakupy, zawsze zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia danego produktu spożywczego. Kierując się datą, zyskasz pewność, że dany produkt zachowa swoją świeżość przez podany okres czasu, a to z kolei znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji o sposobie jego przechowywania. Szczególnie dużą uwagę powinieneś przykładać do dat ważności mięsa oraz nabiału. Niezjedzony obiad staraj się przechowywać w lodówce maksymalnie do trzech dni. Wyjątkiem jest ryba i dania na śmietanie. Te spożyj jeszcze w tym samym dniu.

Kalendarz z zaznaczoną datą 2050

3. Miejsce dla produktów żywnościowych

Kolejną ważną zasadą jest znalezienie odpowiedniego miejsca na przechowywanie jedzenia. Na przykład, w lodówce panuje kilka różnych temperatur i powinieneś nauczyć się, gdzie kłaść poszczególne typy jedzenia. Na górnych półkach temperatura jest zdecydowanie wyższa niż na tych najniższych. Tak samo jest w dolnych szufladach, w których przechowuje się najczęściej warzywa i owoce. Można również tam umieścić twarde, dojrzewające sery. Na wyższych kondygnacjach przechowuj natomiast wędliny, mleko, jogurty, sery pleśniowe, a także przygotowaną do spożycia zupę lub inne gotowe potrawy. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniczki do przechowywania żywności. Takie pudełka będą potrzebne nie tylko w lodówce, ale i do różnych sypkich produktów. Zamknięcie w pojemnikach minimalizuje zapachy, jedzenie jest zawsze świeże i aromatyczne. Nie wszystko oczywiście można przechowywać w lodówce. Pieczywo to najważniejszy produkt w codziennej diecie wielu osób, tak więc zadbaj o odpowiednie przechowywanie chleba. Najlepszą i najczęstszą formą przechowywania są specjalnie do tego przeznaczone chlebaki. Drewniany chlebak lub też worek lniany to najlepsze miejsca dla tych produktów. Pieczywo nie robi się szybko czerstwe, ponieważ zapewniamy w takich pojemnikach dobry przepływ powietrza. Możemy wykorzystać z powodzeniem również metalowy chlebak. Nie używamy do tego celu reklamówek, gdyż te niestety zatrzymują cyrkulację powietrza, a przez to tworzy się wilgoć i pieczywo szybciej pleśnieje. W sytuacji, gdy będziemy mieć więcej chleba niż chcemy, można go podzielić na porcje i zamrozić. Tak przechowany produkt będzie przetrzymuje około trzech miesięcy.

Chlebak z chlebem w środku

4. Odpowiednia temperatura

Kolejną ważną sprawą jest przechowywanie produktów w odpowiedniej temperaturze. W temperaturze pokojowej trzymaj pieczywo, produkty sypkie typu kasze, ryż, cukier, a także oliwę z oliwek i zamknięte napoje. Mięso surowe po oprawieniu, oczyszczeniu, umyciu i osuszeniu przechowuj w pojemnikach w temperaturze od 0 do 2°C. Tak przygotowany produkt może leżeć nawet do tygodnia, natomiast zamrożony wytrzyma do trzech miesięcy. Ryby zamknięte szczelnie w pojemniku (ze względu na intensywny zapach) mogą przebywać w lodówce około dwa dni, natomiast nabiał kilka dni, z wykluczeniem zamrażania. Owoce i warzywa spożywane na bieżąco przechowujemy w szufladach w lodówce nawet do tygodnia, natomiast zamrożone mogą przetrwać nawet do roku.

Kobieta trzymająca tabliczkę z temperaturą

5. Zakaz mrożenia po raz drugi

Kolejna zasada, która powinna być przestrzegana to bezwzględny zakaz zamrażania po raz drugi. Czynność zamrożenia produktu służy przedłużeniu jego ważności nawet do roku, ale powinieneś kierować się przy tym odpowiednimi zasadami. Owoce i warzywa mogą być zamrożone do roku, mięso na okres półroczny. Staraj się zamrażać małe porcje, by w krótkim czasie je wykorzystać. Rozmrożenie zbyt dużej ilości jedzenia powoduje, że niezużyta część nie nadaje się już do użytku, ponieważ nie wolno powtórnie jej zamrozić.

mrożone maliny i jeżyny

W czym przechować żywność

Do przechowywania żywności służą różnego rodzaju pojemniki. Bywają hermetyczne, przeciwdziałające mieszaniu się zapachów, zapobiegające się psuciu produktów. W ofercie znajdziemy też pojemniki do chleba: chlebaki metalowe, drewniane, plastikowe, które zapobiegają czerstwieniu i pleśnieniu. Można kupić różnorodne pudełka, w których przechowamy resztki gotowych potraw, warzyw, owoców lub przypraw kuchennych. Są też odpowiednie na ciasta, ciastka i inne słodycze. Pojemniki te zapobiegają mieszaniu się zapachów, nie dopuszczają do wysuszenia produktów oraz zabezpieczają przed owadami. Do produkcji takich pudełek są wykorzystane różne materiały. Porcelana to znakomity produkt dla przechowywania w temperaturze pokojowej. Jest bardzo bezpieczna i nie wytwarza szkodliwych substancji, ponieważ nie wchodzi w reakcję z włożoną żywnością. chroni przed nadmierną wilgocią i przed wyschnięciem. Pojemniki wyprodukowane ze sztucznego tworzywa muszą mieć na metce specjalne oznaczenie w postaci kieliszka lub widelca, by mogły być przeznaczone do przechowywania żywności. Mogą mieć różne kształty i wielkości, a dzięki temu można swobodnie żywność porcjować. Najmodniejsze obecnie pojemniki to silikonowe. Maja bowiem możliwość zamrażania, podgrzewania, a nawet gotowania na parze. Są również pudełka metalowe, np. chlebaki, które doskonale sprawdzają się przy przechowywaniu pieczywa. Nie służą jedzeniu kwaśnemu, gdyż zachodzić może reakcja chemiczna z metalem, a co za tym idzie, może to wyzwolić substancje szkodliwe dla zdrowia. Do przechowywania żywności można również wykorzystać opakowania papierowe, które w pewnym sensie chronią żywność, jednak nie zapewniają ochrony przed wilgocią i owadami. Bardzo modne są również dzisiaj pojemniki gliniane i ceramiczne, które oprócz swojej funkcjonalności (przed wszystkim przechowywanie produktów sypkich) zdobią kuchnię.

W naszym kraju i na całym świecie marnuje się mnóstwo żywności. To wielkie marnotrawstwo. Kupując, dokonujemy złych wyborów, kupujemy za dużo, nie planujemy odpowiednio zakupów. Jeżeli zastosujemy się do najważniejszych zasad prawidłowego przechowywania żywności, będzie nam się zdecydowanie lepiej żyło, zaoszczędzimy fundusze, a oprócz tego przyczynimy się choć w niewielkim stopniu do walki ze światowym marnotrawieniem żywności.