Sprawdzone produkty do odstraszania owadów i szkodników

Dziewczyna z elektryczną packą na muchy

Żaden ogrodnik nie chce oglądać owadów siejących spustoszenie na grządce pełnej dojrzewających roślin. Natomiast komary i meszki potrafią zepsuć każde spotkanie przy grillu. Na szczęście można powstrzymać nieproszonych gości. Sprawdź, jak można to zrobić bez stosowania chemikaliów.

Ponieważ niektóre chemiczne preparaty odstraszające owady mogą zaszkodzić pożytecznym robakom, które faktycznie pomagają twoim roślinom, najpierw wypróbuj te proste odstraszacze, zanim uciekniesz się do silnych środków.

Świece przeciw komarom

Komary nie lubią zapachu trawy cytrynowej, dlatego naturalne odstraszacze bazują właśnie na roztaczaniu wokół tego aromatu. Nie ma tu żadnej zbędnej chemii - po prostu wosk i olejek eteryczny o zapachu na tyle intensywnym, by komary nie miały ochoty przylecieć na Twój taras.

Tego rodzaju odstraszacze mają różne formy, może to być klasyczna, duża świeca, która może się palić kilkadziesiąt godzin. Możesz również wybrać odstraszacz w formie lampionu. W tym przypadku świeca pachnąca trawą cytrynową zamknięta jest w szklanym słoiczku, który umieszczono w koszyczku z rafii i wikliny. Całość prezentuje się bardzo elegancko, to piękny dodatek na balkon i do strefy relaksu w ogrodzie. Inna forma świecy odstraszającej komary to pochodnia, którą można przymocować nad stołem. Konstrukcja jest wykonana z bambusa, który jest odporny na wilgoć, dlatego można ją zamocować w stałym miejscu i zostawić tam przez cały sezon. Natomiast małe świece odstraszające komary można wymieniać po wypaleniu.

Lampy i odstraszacze solarne

Pułapki na światło UV są stosowane od dziesięcioleci do skutecznego zwalczania szkodników. Nawet jeśli nie wszystkie są podobne, podstawowe elementy obejmują źródło światła fluorescencyjnego i pułapkę na owady. Początkowo były używane do zwalczania szkodników w rolnictwie, ale obecnie są używane w ogrodach i na tarasach do zwalczania robaków i innych małych owadów latających.

Jak działają pułapki świetlne na muchy? Promienie UV przyciągają muchy i inne szkodniki w kierunku pułapki. Następnie owady są eksterminowane za pomocą elektryczności lub łapane na lep klejowy. Pułapki świetlne na muchy, które wykorzystują energię elektryczną, będą zawierały miskę na dnie do łapania martwych szkodników.

Pułapki na osy

Gniazdo os w pobliżu domu może być źródłem niepokoju dla całej rodziny i nie bez powodu. Podobnie jak ich bliscy krewni, pszczoły i szerszenie, osy mają bolesne użądlenia, są terytorialne i wytrwale bronią swoich domów. Osy są niebezpieczne, szczególnie dla alergików.

Podobnie jak wiele owadów, osy są przylatują do słodkich pokarmów i płynów. Połknięcie tego owada z napojem grozi śmiercią. Dlatego naczynia z napojami powinny być zabezpieczone, natomiast wokół miejsca, gdzie odpoczywasz warto rozwiesić pułapki na te owady.

Prosta pułapka na osy to plastikowy pojemniczek z niewielkim otworem. Wystarczy wlać do niego słodki napój płyn i powiesić pułapkę w pobliżu stołu. Niewielki otwór, który znajduje się w ściance słoiczka powala osom wejść do środka, ale jest zbyt mały by mogły wydostać się z powrotem na zewnątrz. Tak zwabione owady nie pojawią się już nad Twoim dzbankiem z sokiem lub w filiżance kawy.

Tych owadów nie odstraszaj - zaproś je do ogrodu

Przeciętny ogródek jest domem dla tysięcy owadów, ale możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że tylko około jedna dziesiąta z nich jest destrukcyjna. W rzeczywistości większość z nich jest korzystna lub nieszkodliwa. Owady pożyteczne dzielą się na trzy główne kategorie:

  1. Zapylacze: jesteśmy zależni od tych owadów — w tym pszczół, motyli, much i ciem — jeśli przestaną pracować, my nie będziemy mieć pożywienia.
  2. Drapieżniki: te owady eliminują szkodniki, jedząc je. Rzeczy takie jak biedronki, modliszki i larwy zielonoskrzydłe należą do tej kategorii.
  3. Owady pasożytnicze: podobnie jak drapieżniki, pasożyty polują również na inne owady, ale w nieco inny sposób. Składają jaja na lub w złych robakach, a kiedy jaja się wykluwają, larwy żywią się owadami żywiciela. Głównym przedstawicielem tej kategorii są osy pasożytnicze.

Jak wszystkie żywe stworzenia, pożyteczne owady potrzebują wody, pożywienia i schronienia. Zapewniając te rzeczy, Twój ogród stanie się dla nich zachęcającym domem. Możesz pójść o krok dalej i umieścić w swoim ogrodzie domki dla pożytecznych owadów. Ich lokatorzy stale będą dbać o Twój ogródek.

Różnorodność roślin przyciągnie szeroką gamę owadów. Wiele owadów pożytecznych pojawia się w ogrodzie przed szkodnikami i potrzebuje alternatywnych źródeł pożywienia, takich jak pyłki i nektar, jeśli mają pozostać.

Wcześnie kwitnące rośliny, zwłaszcza te o drobnych kwiatach, takie jak alyssum, lub rośliny dwuletnie, takie jak marchew lub pietruszka, które zostały pozostawione do kwitnienia, pomogą przyciągnąć rośliny pożyteczne do ogrodu na wiosnę.

Później będą szczególnie przyciągać rośliny o kwiatach złożonych, takie jak krwawnik pospolity, nawłoć i koronka królowej Anny oraz kwitnące zioła, takie jak lawenda, mięta, szałwia, koper, koper włoski i melisa.