Sprawdzony sposób na purée z dyni

Dynia może pochwalić się bogactwem witamin i minerałów. W tym niepozornym warzywie znajdziemy witaminy C, B6, A, E, K, tiaminę, ryboflawinę, niacynę czy też kwas foliowy. Dodatkowo dynia jest źródłem wapnia, żelaza, magnezu oraz potasu, a zawarty w niej beta-karoten jest przeciwutleniaczem, który może zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Warto pomyśleć o nowych przepisach z wykorzystaniem tego warzywa. Świetnym pomysłem będzie purée z dyni.

Okrągłe i pomarańczowe warzywo było już znane w czasach starożytności. W kulturze indiańskiej wykorzystywano je nie tylko w kuchni, ale robiono z niej naczynia oraz rzeźby. Gatunek dyni olbrzymiej pojawił się w Europie w XV wieku, kiedy to żeglarze sprowadzili ją zza oceanu.

Purée to jedno z najczęstszych przetworów przyrządzanych z tego warzywa. Na jego bazie powstają znakomite dania, a smak dyni potrafi urozmaicić codzienne śniadania, przekąski oraz wykwintne kolacje.

Do przygotowania smacznego purée z dyni warto użyć odmiany hokkaido, która jest bardziej podatna na obróbkę cieplną.

Robienie przetworów z dyni

Przygotuj:

  • duży nóż,
  • papier do pieczenia,
  • blender,
  • dużą miskę,
  • słoiki lub pudełka do przechowywania żywności.

Składniki:

  • dowolna ilość dyni.

Sposób przygotowania:

KROK1

Dynie dokładnie umyj i pozbądź się ogonka. Za pomocą dużego noża przekrój na pół i delikatnie wyjmij część z pestkami. Następnie przekrój dynie na kilka mniejszych części tak, aby powstały łódeczki.

KROK2

Na dużej blasze rozłóż papier do pieczenia, a na nim części dyni. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180-200 stopni i piecz przez około 20-30 minut.

Przecier z dyni w misce

KROK3

Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i lekko ostudź. Oddziel miąższ od skórki.

NASZ SPOSÓB! Im cieplejsza dynia, tym łatwiej oddzielić miąższ od skóry.

KROK4

Całość zblenduj. Gotowe purée przełóż do słoików lub pojemników do przechowywania żywności.

NASZ SPOSÓB! Aby móc cieszyć się smakiem dyni przez całą jesień oraz zimę, możesz zamrozić część purée z dyni w specjalnych pojemnikach lub woreczkach do mrożenia żywności.

Purée z dyni doskonale sprawdzi się jako baza do zupy dyniowej lub jako dodatek do kanapek, ciast, gulaszy, pulpetów, placków i wielu innych.

Smacznego!