Stojaki na wino - przydatne akcesoria do przechowywania wina

Stojaki na wino to absolutnie niezbędne elementy wyposażenia domu każdego miłośnika tego trunku. Poza swoim praktycznym przeznaczeniem, czyli wygodnym magazynowaniem wina, stojak stanowić może również dodatek - stylowy akcent Twojego wnętrza.

Nie trzeba być w posiadaniu przestrzennej piwnicy zapełnionej beczkami albo pokaźnej kolekcji win z różnych zakątków świata, aby uhonorować ten trunek kawałkiem miejsca. Minimalistyczny stojak na wino pomieści wybraną liczbę butelek, niezależnie czy zamierzamy trzymać ich jedną, dziesięć czy sto pięćdziesiąt, a poza tym, czego nie można pominąć, nada wnętrzu finezji oraz wyczucia smaku. Obecna na rynku fantazyjność kształtów, różnorodność materiałów oraz stylów nie pozostawi nikogo bez dopasowanego indywidualnie do aranżacji wnętrza stojaka na wino.

Większość stojaków jest zaprojektowana tak, aby pozycja butelki utrzymana była w optymalnych dla wina warunkach – czyli na leżąco, co pozwala na przechowywanie go przez wiele lat. Każdy koneser powinien jednak pamiętać, że jeżeli zamierza swoje wino poddać leżakowaniu przez dłuższy okres, to konieczne jest, aby zadbać o odpowiedni poziom zaciemnienia miejsca leżakowania oraz jego wilgotność i temperaturę, wówczas wino dojrzewa najlepiej. W takim przypadku trzeba również zminimalizować drgania stojaka na wino.

Czym kierować się przy wyborze stojaka na wino?

Najważniejsze, aby przemyśleć, ile miejsca jesteśmy w stanie poświęcić na umiejscowienie stojaka. Niezależnie, czy magazynujemy jedną butelkę, którą zamierzamy otworzyć przy nadchodzącym weekendzie, czy też nie planujemy otwierać jej w najbliższym czasie, stojak na wino powinien znajdować się z dala od promieni słonecznych.

Rynek jest bogaty w stojaki na wino o niezwykłych kształtach, które z łatwością dopasować można do każdego typu wnętrz. Znaleźć można stojaki proste, minimalistyczne o nowoczesnym designie, metalowe do wnętrz rustykalnych, a także drewniane, o prostszych lub też wyrafinowanych formach, również z elementami metalowymi - niezwykle eleganckimi. Fani nietypowych rozwiązań znaleźć mogą działające na wyobraźnię stojaki na wino o kształtach idealnie uzupełniających nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. O ile estetyka jest kwestią indywidualną, tak nie można zapominać o tych, które dotyczą wszystkich.

Stojak na wino

Jaki materiał będzie najlepszy?

Przy wyborze stojaka na wino, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego stabilność oraz solidność materiału, z jakiego został wykonany. Słabej jakości plastik lub metal może się odkształcić, zerwać i tym samym doprowadzić do tragedii (czyli hałasu i rozbicia butelek). Stojak na wino wykonany z miękkiego drewna (np. sosnowego), również może okazać się nietrwały.

Tutaj dużą rolę odegra również grubość desek, z których został wykonany. O ile niewielki stojak wolnostojący na pojedynczą butelkę lub dolny regał z takiego drewna nie powinien sprawić kłopotu, tak w przypadku stojaka, który będzie musiał znieść ciężką wagę dużej ilości butelek lepiej nie oszczędzać. Zainwestowanie w stojak wysokiej klasy drewna (np. mahoniu) da nam gwarancję wytrzymałości i długowieczności.

Podsumowanie

Kolekcjonowanie wina niewątpliwie może przerodzić się w pasję, w której stojak na wino odgrywa znaczącą rolę. Ponadto dostępne ich oryginalne kształty i formy kuszą wielu miłośników upiększania własnych czterech kątów. Aby cieszyć się pełnią smaku ulubionego wina, należy pamiętać o chronieniu go przed światłem słonecznym, wówczas nasz piękny, wyeksponowany stojak spełni swoje przeznaczenie.