Stół wigilijny - pyszne potrawy i czarująca dekoracja

Każdy chyba się zgodzi że centralnym punktem wieczoru wigilijnego jest stół zastawiony świątecznymi potrawami. Bez wątpienia obok obowiązkowej choinki, prezentów i składanych sobie życzeń, stół wigilijny to niezbędny element tej magicznej nocy, z pachnącymi i zachęcającymi do spróbowania potrawami na które każdy z nas czeka, czasem przez cały rok. W tym roku można pomyśleć nad tym jak jeszcze wzbogacić klimat i udekorować świąteczny stół. Wystarczy pomysłowość i wyobraźnia.

Damy Ci parę pomysłów na to jak to zrobić.

Prostota ciągle w modzie

Dekoracje świąteczne nie znikają przecież po jednej nocy wigilijnej. Wiele rodzin spotyka się jeszcze na śniadaniach i obiadach podczas dni następnych. Zaczynając od najprostszych elementów jak rozstawienie świec, gałązek choinkowych oraz pięknie zdobionych serwetek, już możemy wyczarować świąteczny klimat.

Dobór szyszek które oprócz tego że świetnie prezentują się wisząc na choince, mogą też znaleźć się na stole, leżąc w ozdobnym naczyniu, w wybranym miejscu. Jeżeli chcesz spotęgować efekt świąt i zimy, możesz spryskać szyszki srebrnym sprayem. Świece utrzymaj w jednym kolorze, sprawdź też czy w sklepach nie ma możliwości kupna ozdobnych świeczników. Często utrzymane są w niskiej cenie. Pamiętaj o tym żeby świeczniki odpowiadały kolorystycznie świecom. Istotne jest też dopasowanie świecznika gdyż czasem to co nam się spodoba nie będzie pasowało do rozmiarów świec które będziemy chcieli umieścić w świeczniku.

Sianko pod obrus i pieniążek to niekwestionowany element bez którego nie możesz się obejść, jeżeli chcesz zapewnić sobie dobrobyt. W wigilię magiczne moce i życzenia mogą zadziałać, jeśli tylko tego mocno pragniemy. Nie zapomnij o jemiole! Jeśli masz taką możliwość, zawieś ją idealnie nad stołem.

Bardzo oryginalną ozdobą stołu wigilijnego może być kwiat zwany gwiazdą betlejemską, czyli wilczomlecz nadobny. Kwiat posiada czerwone płatki i zielone listki co pięknie może komponować się z bielą obrusu.

Zielona dekoracja na stół wigilijny

Czerwień lub złoto

Dla miłośników bardziej wyszukanych form udekorowania wigilijnego stołu otwiera się cała gama możliwości. Począwszy od pomysłu na jeden dominujący kolor. Zacznij np. od czerwonego obrusa, dodajmy do tego talerze w tym samym kolorze. Pragniemy zaznaczyć że do czerwieni pasuje kolor biały oraz zielony. Pomyśl o dodatkowych gałązkach iglastych, pomalowanych na zielono szyszkach. Do tego poukładane tu i ówdzie białe i czerwone bombki, które również mogą zdobić świece porozstawiane na środku stołu. Nie zapomnij że czerwień to wciąż modny kolor, kojarzy się z dostojeństwem, powagą no i po prostu świętami.

Są również miłośnicy złota. I nie mówimy tu o prawdziwym złocie, istnieje cała masa ciekawych ozdób świątecznych w tym kolorze, które możemy nabyć i nie ponosząc dużych kosztów. Dzięki temu wyprawimy wigilijną kolację pośród złotej aury. Złote dekoracje świąteczne od gwiazdek, bombek przez renifery świąteczne aż do złotych świec i pomalowanych na złoty kolor talerzy. Twoja wyobraźnia jest tutaj najważniejsza.

Czerwone dekoracje na stole wigilijnym

Punkt centralny i kolor obrusu

Na środku stołu, w wyeksponowanym miejscu umieść opłatek. Najlepiej na ozdobnym talerzu. A jeżeli jesteś przesądny, nie zapominaj o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa!

Uroczysty biały kolor jest zgodny z tradycją. Biały obrus możemy urozmaicić serwetkami w innym kolorze, na przykład we wspomnianym już czerwonym. Możemy też dodać kolory bieżnik. Jeżeli lubisz tradycję ale chcesz w tym roku zmienić kolor obrusa, pomyśl o kolorze niebieskim. Niebieski obrus idealnie komponuje się ze srebrnymi dekoracjami, które obok złotych, też obficie sprzedawane są w sklepach. Z kolei zielony obrus współgra z czerwonymi dekoracjami i odwrotnie.

Kobieta przy stole wigilijnym

Potrawy a dekoracje

Jednakże nie zapominaj, że sposób na podawanie potraw również może stanowić ważny element pokrywający się z tym w jakim stylu zdecydowaliśmy się udekorować stół. Czerwone talerze, kubki, ale i sama barwa potraw. Bo przecież barszcz czerwony pośród czerwonych dekoracji to element niezbędny! A co powiesz na orzechy w złotych papierkach i złocisty kompot z suszonych moreli? To jaki podamy potrawy i jak je rozstawimy na wigilijnym stole, ich ilość i sposób wykonania to ważne elementy magicznej atmosfery świątecznej. Sama liczba potraw oprócz walorów smakowych stanowi również mnogość kolorów. Spójrzmy na przykładową listę wigilijnych dań:

  • ryba po grecku,
  • zupa grzybowa
  • pierogi z kapustą i grzybami
  • kompot z suszu
  • przyrządzany na różne sposoby karp, od karpia smażonego, przyrządzonego po żydowsku do ulubionego w galarecie
  • kapusta z grochem i grzybami
  • barszcz z grzybami i uszkami
  • śledzie przyrządzane na różne sposoby

Niektóre rodziny zamiast karpia preferują łososia! Jak widzimy ilość potraw to również różne kolory. Oczywiście dużo zależy też do tego jak potrawy zostały przyrządzone, czy zachęcają do konsumpcji już samym wyglądem. Twoi goście mogą uśmiechnąć się już na sam widok stołu!

Dekoracje na świątecznym stole

Sztućce

Dobór sztućców to również element który znacząco wpłynie na magię wigilijnego stołu. Wyciągnij z szafy kurzącą się zastawę, pomyśl o tym czy nie posiadasz specjalnie zdobionych talerzy na wyjątkową okazję. Wypolerowane łyżki, widelce i noże w połączeniu z naturalnym światłem świec, dadzą wyjątkowy klimat. Dlatego pomyśl o tym by do kolacji wigilijnej zgasić wszystkie światła.

Wigilijny stół to stół magiczny, pełen znajomych twarzy, uśmiechów, prezentów i życzeń. Dodatkiem do dekoracji i smakowitych potraw są przecież kolędy. Wspólne kolędowanie to coś co integruje rodzinę, niektórzy bez skrępowania śpiewaliby do samego rana!

Przy dekorowaniu świątecznego stołu kieruj się jednym stylem, unikniesz tym samym przeładowania barw i bałaganu. Możemy zaplanować na każdy rok inny wystrój, kolor obrusa, kolor dobranych dekoracji. Zastanów się też na tym czy aby w tym roku nie spróbować przyrządzić jakieś nowej potrawy. Wszystko zależy od nas. Im bardziej zależy nam na rodzinnej, magicznej atmosferze świąt, tym bardziej zadbamy o wystrój i klimat. A ja widać, nie jest to w końcu tak trudne zadanie.