Stolik balkonowy, dzięki któremu stworzysz ulubione miejsce w mieszkaniu

Balkon, loggia lub taras to miejsca, na które często nie mamy pomysłu. Z braku koncepcji lub z powodu ograniczonej powierzchni do przechowywania zagracamy go rowerami, starymi meblami, skrzyniami pełnymi narzędzi czy też suszarką z praniem. A gdyby tak tchnąć w balkon drugie życie i stworzyć z niego miejsce, gdzie z przyjemnością wypijemy kawę lub poczytamy nową książkę ulubionego autora? Stolik balkonowy to element, którego wybór warto dokładnie przemyśleć i który stanie się głównym elementem nowej aranżacji.

Stolik balkonowy w jakim kształcie?

Stolik na balkon powinien być dokładnie dopasowany do powierzchni, którą dysponujemy. Jeżeli posiadamy niewielki i wąski balkon w blokach ze starej płyty, to warto wybrać stolik prostokątny, który dopasujemy do jednej ze ścian. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem są też stoliki montowane do balustrady, które po złożeniu nie zabierają cenne miejsca.

Stolik z drewna

Oprócz prostokątnych propozycji możemy zdecydować się na niewielki okrągły stolik lub nawet dwa. Najlepiej sprawdzą się te, które można wsunąć jeden pod drugi, dzięki czemu, kiedy nie korzystamy ze stolika, mamy możliwość uzyskania większej wolnej przestrzeni.

Właściciele dużych tarasów lub balkonów nie muszą martwić się aspektem gabarytowym. W sklepach znajdą różnorodne propozycje w rozmiarach od kilkunastu centymetrów średnicy aż do ponad metra.

Materiał odporny na warunki atmosferyczne

Mieszkając w Polsce, możemy być świadkami pełnej gamy warunków atmosferycznych – od palącego żaru przez wichury aż do mroźnych nocy. Przy wyborze stolika balkonowego warto zdecydować się na taki, który przetrwa wiosnę, lato, jesień oraz zimę. Jednymi z najodpowiedniejszych propozycji będą stoliki wykonane z metalu. Takiemu meblowi, który jest dobrze zabezpieczony, niestraszny deszcz czy nawet siarczyste mrozy.

Jeżeli chcemy delikatnie ocieplić nasz balkon, możemy sięgnąć po dodatkowe elementy wykonane z zabezpieczonego drewna. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, żeby co jakiś czas konserwować elementy, które tego wymagają.

metalowy stolik na balkon

Na zimę i na lato

Pora zimowa nie sprzyja raczej spędzaniu czasu na balkonach i tarasach, więc zakupiony wcześniej stolik balkonowy możemy wykorzystać w pomieszczeniu. W każdym miejscu w domu doskonale sprawdzi się jako podest na kwiaty. W salonie może nam posłużyć jako dodatkowo szafka pod lampkę, a w łazience jako stolik na ręczniki lub gazety.

Dopasowany do wnętrza

Podczas aranżacji balkonu warto nawiązać do stylu, w których urządziliśmy wnętrze naszego mieszkania.

Jeżeli w pomieszczeniach przeważa styl industrialny, to dobrze by było pomyśleć o stoliku balkonowym, który będzie posiadał metalowe, matowe elementy i fakturę surowego drewna. Posiadając wnętrze w stylach glamour lub art deco można pomyśleć o stoliku z elementami błyszczącego aluminium oraz szkła. Mile widziane będą również złote i srebrne akcenty ozdobne.

W przypadku stylu skandynawskiego ważne będą detale w kolorach pastelowych z elementami naturalnego drewna, a z kolei przy stylu eklektycznym zadbajmy o obecność wielu mocnych kolorów.

Stolik balkonowy nie tylko na kawę

Co prócz kawy możemy postawić na stoliku balkonowym? Element też doskonale sprawdzi się jako podest na świece, drobne kwiaty czy też na małą szklarnię. Zestaw kilku funkcjonalnych stolików balkonowych może tworzyć perfekcyjnie dobraną całość, która odmieni Twój balkon i doda mu wyjątkowego charakteru.

Rośliny na stoliku

Mądry wybór

Stolik balkonowy świetnie sprawdzi się jako baza, wokół której zaaranżujemy pozostałą przestrzeń balkonu lub tarasu. Przy wyborze stolika warto zastanowić się nad jego kształtem oraz rozmiarem. Kolejnym aspektem, który wymaga dokładnego przemyślenia, jest materiał, z którego wyprodukowano mebel.

Koniecznie wybierz stolik balkonowy, który będzie nawiązywał do stylu, w którym urządzone jest Twoje mieszkanie. Jeżeli nie będziesz korzystała z niego zimą, to warto zmienić jego funkcję na salonowy podest do kwiatów czy też stojak na łazienkowe ręczniki.

Poniżej znajdziesz przykładowe aranżacje.

Krzesła i stolik na balkonie
Drewniany zestaw balkonowy
Krzesła i stolik balkonowy