Stroik idealny na Święta Bożego Narodzenia

Na Boże Narodzenie dekorujemy swoje domy w tradycyjny sposób. Stroik świąteczny to jeden z obowiązkowych elementów bożonarodzeniowej aranżacji.

Stroiki i wieńce świąteczne — nie wyobrażamy sobie bez nich świątecznego wystroju mieszkania. Jakie mają znaczenie i skąd wzięła się tradycja ozdabiania drzwi domów wieńcami i ustawiania stroików na stole w jadalni.

Historia stroików świątecznych

Wieńce świąteczne z jedliny przywędrowały do nas z Niemiec wraz ze zwyczajem ubierania choinki. Zwyczaj zapoczątkował niemiecki pastor, który do wieńca z jedliny włożył adwentowe świece. Okazało się to strzałem w dziesiątkę i zwyczaj bardzo szybko się upowszechnił. Wieniec świąteczny z czterema świecami to ważny element skandynawskich dekoracji — co tydzień zapalana jest kolejna, bo każda z nich symbolizuje kolejną niedzielę Adwentu. 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia w środku umieszcza się piątą, największą świecę i zapala na znak, że nasze oczekiwanie właśnie się zakończyło.

Bogato zdobione wieńce świąteczne zdobią drzwi domów i mieszkań w okresie Bożego Narodzenia. Natomiast stroiki świąteczne to różnego rodzaju kompozycje do ustawienia na stole, blacie czy komodzie. Ten zwyczaj został zaczerpnięty z tradycji anglosaskiej. Czym jeszcze różni się wieniec świąteczny od stroika? Otóż stroik może mieć dowolną formę, a do jego wykonania możemy użyć różnych roślin. Wieniec tradycyjnie wykonuje się z jedliny i jak sama nazwa wskazuje — jest on okrągły.

Tradycyjne stroiki świąteczne

Dekoracje świąteczne mają swoją symbolikę, gdy wieniec adwentowy pojawia się na stole w jadalni, to oznacza, że rozpoczął się czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Dlatego już od początku grudnia w naszych domach może zagościć świąteczny nastrój. Zgodnie z tradycją taki wieniec wykonuje się z jedliny i umieszcza w nim 4 świece. Każda z nich oznacza tydzień adwentu, odpalamy po jednej w kolejne niedziele grudnia.

W polskiej tradycji stroiki świąteczne również wykonuje się z zielonej przez cały rok jedliny. Naturalne gałązki pięknie pachną, ale szybko zaczynają tracić igły. Dlatego do wykonania tradycyjnego stroika lub wieńca — polecamy sztuczne gałązki. Starannie wykonane imitacje wyglądają jak żywe, ale zachowują estetykę i nie powodują bałaganu wokół.

Stroiki świąteczne ozdabia się za pomocą bombek, szyszek, kokard czy innych tematycznych dekoracji. Jedlina jest wdzięczną bazą, ponieważ pozwala ukryć sposób mocowania drobnych ozdób. Poza tym taki tradycyjny stroik wprost nawiązuje do choinki, dzięki temu całość prezentuje się spójnie. Warto zadbać o to, aby dekoracja na choince i stroikach były w tym samym stylu, wówczas aranżacja bożonarodzeniowa stanie się harmonijna.

Jeśli chcesz wykonać świąteczny wieniec samodzielnie, będziesz potrzebować bazy. Do wyboru masz wieniec z jedliny gładkiej lub taki, który został wstępnie udekorowany szyszkami. Zarówno jeden, jak i drugi będą stanowić doskonałą podstawę do stworzenia świątecznej dekoracji w takim stylu, jaki wybierzesz.

stroik świąteczny

Stroiki świąteczne z szyszkami

Trendy wnętrzarskie na ten i przyszły rok proponują nam zbliżenie do natury. Boże Narodzenie to doskonała okazja, by zaprosić las do swojego domu. Zapraszamy go dosłownie, mamy drzewko, więc uzupełnij całość wieńcami i girlandami z wiecznie zielonej jedliny.

Stroiki świąteczne z figurkami

Boże Narodzenie kojarzy nam się nie tylko z szopką betlejemską, ale również z ze św. Mikołajem, elfami, reniferami czy postaciami z „Dziadka do Orzechów”. Dlatego figurki tych świątecznych symboli również pojawiają się w naszych dekoracjach. Stroiki ozdobione postaciami, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem, prezentują się wyjątkowo efektownie. Nie tylko najmłodsi kochają takie ozdoby.

Możesz wykorzystać je podczas tworzenia wieńców i stroików świątecznych. Możesz również kupić gotowe dekoracje w tym stylu. Będą prezentować się naprawdę efektownie, ponieważ dodają dynamikę do kompozycji. Figurki mogą zdobić zarówno stroik, jak i wieniec świąteczny. Prezentują się niezwykle uroczo i sprawiają, że stroik ożywa, opowiada nam jakąś bożonarodzeniową historię.

Figurki świąteczne to sposób na szybki i bardzo nowoczesny stroik. Wystarczy szklane naczynie, kilka ceramicznych figurek, łańcuch LED na baterie i sztuczny śnieg. Umieść w szklanym naczyniu figurki i ustaw je tak, by prezentowały jakąś scenkę. Na dnie naczynia umieść światełka LED. Całość przyprósz sztucznym śniegiem tak, by tworzył puszystą kołderkę i dobrze maskował sterownik oświetlenia. Kiedy włączysz lampki, stroik będzie wyciągał wzrok i stworzy piękną, świąteczną iluminację. Taki stroik świąteczny to doskonała propozycja dla osób, które szukają sposobu na niebanalne dekoracje. Sympatyczne renifery, święty Mikołaj czy elfy bawiące się na śniegu z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Stroik z figurkami to dobry wybór dekoracji świątecznej do pokoju dziecięcego.

Na koniec kilka słów podsumowania. Mimo że moda na dekoracje świąteczne zmienia się co roku, to klasyka zawsze pozostaje w trendach. Warto mieć zatem dobrą bazę do stroików i wieńców świątecznych. Wieńce i girlandy z imitacji świerkowych gałązek dają praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia własnych ozdób. Na takich uniwersalnych bazach dobrze prezentują się klasyczne dekoracje, nowoczesne bombki i kartonowe ozdoby w stylu ekologicznym. Nie masz czasu na samodzielne przygotowanie świątecznych dekoracji? Kup gotowe stroiki i wieńce. Wystarczy zadbać o ich staranne przechowywanie, a będą się pięknie prezentować przez wiele lat.