Stroiki na Boże Narodzenie - jak je przygotować?

Dekorowanie domu na Boże Narodzenie to radosna tradycja, dzięki której święta te kojarzą się z kolorowymi ozdobami oraz ciepłą atmosferą. Jednym ze znaków nadchodzących świąt jest obecność stroików bożonarodzeniowych. A ponieważ do tego wyjątkowego okresu nie pozostało już dużo czasu, zapraszamy Cię do przeczytania krótkiego poradnika dotyczącego przygotowania stroików świątecznych oraz innych dekoracji bożonarodzeniowych.

Owocowe dekoracje

Czy wiesz, że istnieje starożytna grecka tradycja, która polega na jedzeniu granatów w święte dni, w tym także w Boże Narodzenie? W związku z tym możesz wykorzystać te wyjątkowe owoce do udekorowania swojego świątecznego stołu. Jeśli jednak preferujesz inne owoce, możesz śmiało sięgnąć po jabłka, pomarańcze lub mandarynki. Dodatkowo możesz powtykać w nie aromatyczne goździki.

Śnieżne Gruszki

Śnieżne gruszki to dekoracja, która wygląda naprawdę magicznie. Białe gruszki znajdziesz w sklepach z wyrobami rzemieślniczymi lub dekoracjami domowymi. Połącz je z prawdziwymi szyszkami, które np. znajdziesz w swoim ogrodzie przed domem, a uzyskasz naprawdę piękną dekorację świąteczną. Motyw ten polega na ustawieniu gruszek, liści sosny i szyszek sosny w misce, a następnie postawieniu na stole. Zapewniamy, że taka ozdoba w doskonały i oryginalny sposób uświetni obchody Bożego Narodzenia.

Świąteczne świece

Możesz w prosty sposób stworzyć oszałamiające stroiki świąteczne za pomocą naturalnej zieleni. Wystarczy, że połączysz ze sobą długie gałęzie sezonowych kwiatów. Ułóż je w rządku i zwiąż luźno sznurkiem. Taka kompozycja sama w sobie wygląda pięknie, jednak możesz dodać do niej dowolny rodzaj kwiatów. Aby uzyskać dodatkowy efekt, wpleć w całość gałązki świeżych jagód i ostrożnie ułóż świeczniki i świece wzdłuż całej dekoracji.

Kolor tworzy nastrój

Srebrno-niebieskie kolory idealnie pasują do zimowego nastroju. Dlaczego więc nie wykorzystać ich w świątecznym stroiku? Do takiej dekoracji sprawdzą się gałęzie świerka niebieskiego, lub sztuczne igiełki w odpowiednim odcieniu. Możesz wykończyć projekt, spryskując igły „śniegiem” w sprayu. Wystrój w zimnych odcieniach idealnie komponuje się z niskimi temperaturami oraz świąteczną atmosferą czy też śniegiem. Jeśli nie możesz znaleźć dostatecznie iglastych gałęzi, możesz zastąpić je także srebrnymi lampkami świątecznymi lub użyć naturalnych materiałów, które następnie pomalujesz farbkami w zimowych, chłodnych barwach. W ten sposób możesz uzyskać stroik świąteczny na drzwi, który wyglądać będzie, jakby został oprószony śniegiem.

Stroiki świąteczne

Chcesz czegoś cieplejszego? Wymieszaj kolory!

Elegancka mieszanka zielonych i srebrnych gałązek ozdobionych „złotymi” bombkami wyglądać będzie szlachetnie i elegancko. Realizacja tego pomysłu nie należy jednak do najłatwiejszych. Zarówno naturalne elementy tej ozdoby, jak i złote bombki lub inne dodatki muszą zostać skomponowane w zrównoważony sposób. Poszukiwanie harmonijnych kombinacji jest zadaniem dla prawdziwego artysty. Taka ozdoba stworzona z zielonych i srebrnych gałązek, uzupełniona ciepłymi złotymi detalami, doskonale wpasuje się w ciepłą atmosferę świąt. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie różnych faktur i odcieni zieleni. Świeże i ciekawe liście pięknie prezentować się będą na tle igliwia, a złote gałęzie tui wśród srebrno-zielonych igieł świerkowych ożywią kompozycję. Możesz także wykorzystać jaskrawo czerwony akcent jarzębiny.

Wykorzystaj także gałęzie bez igiełek

Wieniec bądź stroik bożonarodzeniowy wcale nie muszą być wykonane z roślin iglastych. Używając elastycznych gałęzi drzew i krzewów (najczęściej wierzby), słomy, pędów i tym podobnych, łatwo jest stworzyć oryginalną dekorację świąteczną. A „złota” lub „srebrna” farba nałożona na taką podstawę całkowicie przekształci ją w świąteczny stroik. Nawet bardzo niedoświadczona osoba może zrobić piękny świąteczny stroik z naturalnych materiałów, które można łatwo znaleźć na dworze.

Świąteczny wieniec wykonany z samych bombek

Bombki świąteczne są zwykle uważane jedynie za uzupełnienie świątecznego wystroju - ale możesz wykorzystać je do stworzenia oryginalnego i pięknego świątecznego wieńca! Jak ci się podoba ten pomysł? Wieniec wykonany z samych bombek to kompozycja, która doskonale podkreślić może drzwi wejściowe do Twojego domu. Możesz go także wykorzystać jako stroik. Wybierz taki rodzaj bombek, jaki lubisz najbardziej. Mogą to być bombki matowe, błyszczące, o różnych rozmiarach, bądź różnych odcieniach. Połączone ze sobą stworzą niezwykłą, ale bardzo elegancką dekorację.

Jeśli monochromatyczny wieniec wydaje Ci się nudny, uczyń go kolorowym. Podobny pomysł wykorzystać możesz do dekoracji pokoju dziecięcego. Tylko w tym przypadku wybierz nietłukące się bombki, aby dziecko nie skaleczyło się, jeśli świąteczny wieniec przypadkowo spadnie (rodzice wiedzą, jak częste są tego typu „wypadki”, gdy w domu jest małe dziecko).

Możesz zrobić świąteczny wieniec z niemal wszystkiego

W rzeczywistości stroik na Boże Narodzenie można wykonać z prawie wszystkiego. Wszelkie naturalne materiały, suszone kwiaty, porozrzucane koraliki, biżuteria, świecidełka i świąteczne dekoracje - wszystkie te elementy można łatwo zmienić w niezwykłą dekorację, wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię.

Efektowna dekoracja świetlna

Doskonałą opcją na stroik bożonarodzeniowy jest wplecenie w niego lampek choinkowych. Będzie to w szczególności świetny pomysł na dekorację drzwi wejściowych, ściany lub bramy. Można nim także udekorować zimową altankę ogrodową. Lśniące świecidełka pomogą Ci stworzyć niezwykły, bajeczny nastrój. Tylko nie zapomnij, że taka dekoracja może wymagać dobrego dostępu do gniazdka elektrycznego.

Uwzględnij także z wyprzedzeniem konieczność ukrycia przewodu prowadzącego do gniazdka, aby nie zniszczyć tej magicznej dekoracji tego typu “technicznym drobiazgiem”. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nabrałeś/nabrałaś odpowiednio dużo inspiracji i już wiesz, jaki stroik na Boże Narodzenie stworzysz w tym roku. Zapewniamy, że taka dekoracja w piękny sposób podkreśli magiczne chwile spędzone w gronie najbliższych.