Stwórz wiosenny piękny ogród w 4 krokach

Czasy, kiedy ogród uznawany był tylko za przestrzeń zewnętrzną, a nie przedłużenie domu, są daleko za nami. Obecnie piękny ogród postrzegany jest jako integralna i ważna część domu. Jest to przytulne miejsce relaksu, w którym można spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

Działania w ogrodzie rozpoczyna się wiosną, ponieważ jest to najlepszy czas na powrót do pracy na zewnątrz. Aby uczynić go prawdzie przytulnym miejscem, pękny ogród należy zaprojektować w harmonii z naszym gustem i osobowością. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak w 4 krokach stworzyć piękny i wiosenny ogródek.

1. Oczyść ogródek z chwastów

Sezon ogrodowy zaczyna się od sprzątania i czyszczenia. Może nie jest to najmilsza praca, ale przyjemnie jest rozpocząć ciepły okres w czystym i zadbanym ogrodzie. Usuń zielone osady z płytek przed domem i zamieć wszystkie stare liście i gałęzie. Może ogrodzenie wymaga naprawy? Może trzeba pomalować altankę i wyczyścić wszystkie akcesoria ogrodowe? To idealne zajęcie na wiosnę! Nadszedł również czas, aby wyciągnąć z zakamarków meble ogrodowe, zapewnić im należyty serwis i oczyść je wodą z mydłem.


Usuwanie chwastów wraz z nawożeniem jest postrzegane jako najbardziej irytująca praca, ale z naszą pomocą dowiesz się jak najlepiej przeprowadzić tą akcję. Chwasty nie tylko sprawiają, że ​​Twój ogród wygląda na zaniedbany ale również szkodzą innym roślinom. Wiosną szczególnie ważne jest dokładne sprawdzenie ogrodu pod kątem chwastów.

Zabójcy chwastów
Na przestrzeni lat na rynku pojawiło się wiele różnych produktów pozwalających na pozbycie się chwastów. Możesz jednak także korzystać z sił natury.
Głównym powodem, dla którego wiele osób boi się używać (chemicznych) środków chwastobójczych, jest zdrowie innych żyjących w ogrodzie roślin. Można alternatywnie wybrać wypalanie chwastów, ale gdy blisko znajdują się inne rośliny, nie jest to do końca dobrym pomysłem.

Jak zatem usunąć chwasty?
Odpowiedź na pytanie „ jak mam usunąć chwasty?” w rzeczywistości nie jest zbyt skomplikowana. Zwalczanie chwastów między innymi roślinami najlepiej jest wykonywać ręcznie. Po prostu wyrwij je rękoma, ale jeśli masz możliwość użycia narzędzi takich jak motyka, to także jest dobra opcja.


Usunięcie chwastów z ogrodu wymaga dużo czasu i wysiłku. Jest to szczególnie ważne zajęcie, jeśli Twój ogród jest duży. Pod płaszczykiem „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zatem włączyć do swojego ogrodu pewne środki zapobiegawcze.

Co zrobić z chwastami na trawniku?
Jeśli regularnie spotykasz się z chwastami na swoim trawniku, polecamy je dobrze nawozić i często kosić. Niektóre z najczęściej spotykanych chwastów na trawniku (mowa o pokrzywie, szałwii, skrzypie i maku) są znane z tego, że nie lubią regularnego koszenia. Zastosowanie tych środków zapobiegawczych przeciwko chwastom wymaga niewielkiego wysiłku, a w zamian otrzymasz ładny, uporządkowany i piękny ogród!

Ręka trzymająca narzędzie do chwastów

2. Zainwestuj w wiosenne kwiaty i rośliny

Jeśli Twój piękny ogród jest już oczyszczony, możesz go teraz rozjaśnić przytulnymi wiosennymi kwiatami. Odwiedź centrum ogrodnicze, aby zainspirować się różnymi pomysłami na przestrzeń. Wypełnij doniczki i drewniane skrzynki fiołkami, żonkilami, hiacyntami i innymi kwiatami, które przetrwają wiosenne noce.

Magnolia

Magnolii nie powinno zabraknąć na liście roślin, które zasadzisz w swoim ogrodzie. Te piękne biało-różowe kwiaty przypominające tulipany wyglądają olśniewająco. Kwiaty te rosną w skupieniu, dzięki czemu posadzić je można jako samotny krzew przyciągający wzrok! Wielką zaletą jest to, że ten krzew wymaga niewielkiej uwagi i pracy.

Rododendron

To jedna ze szczególnych roślin ogrodowych kwitnących wiosną. Zimą roślina ta zachowuje swój zielony kolor ale wiosną, ten krzew naprawdę przyciąga uwagę. Rododendron daje kwiaty w najpiękniejszych, jasnych kolorach. Jest to doskonała roślina do tworzenia żywopłotu, ale ten wiosenny kwiat doskonale sprawdza się także jako samotna roślina w ogrodzie.

Storczyki ogrodowe

Storczyki uchodzą za piękne, egzotyczne kwiaty, które zwykle hoduje się w domach. Można jednak z powodzeniem sadzić je także w ogrodzie. Storczyki ogrodowe kwitną wczesnym latem, na przełomie czerwca i lipca, dlatego wiosna jest odpowiednim momentem, aby przygotować miejsce do posadzenia ich. Jeśli chcesz zapewnić tym kwiatom dodatkową ochronę, możesz w tym celu zakupić specjalne osłonki na storczyki.

Kobieta sadząca rośliny w ogrodzie

3. Meble ogrodowe w stylu retro

Jeśli masz piwnicę, wiosna to idealny czas, aby ją odwiedzić i sprawdzić, czy są tam jakieś wyrzucone meble lub inne ukryte skarby. Wiosenny trend tego roku to wyrafinowane meble ogrodowe w stylu retro. Doskonałym przykładem mogą być krzesła ogrodowe wykonane z naturalnych materiałów, z poduszkami z jednolitymi kolorami lub wzorami. Może zalega w Twoim domu jakiś niepotrzebny stolik? Pomyśl dokładnie co nadaje się do ponownego użytku i spróbuj wkomponować to w stylistykę Twojego ogrodu. Na przykład, starą szafę możesz wykorzystać jako miejsce do przechowywania drobnych akcesoriów ogrodowych takich jak łopata, motyka, donice, rękawiczki. Jeśli więc w Twojej piwnicy lub w domu zalegają stare meble, którym można nadać nowe życie, nie wahaj się tego zrobić. Dokręć śrubki, użyj farby aby pomalować meble na świeży kolor, zakup wzorzyste dodatki takie jak poduszki, poszewki czy koce i ciesz się nowymi starymi meblami!

Meble ogrodowe retro

4. Kolory wiosny

Wiosna oznacza żywotność, zarówno w naturze, jak i w kolorowych akcesoriach ogrodowych. Zadbaj o to, aby ożywić swój ogród wyrazistymi akcentami. Oryginalne doniczki ceramiczne, figurki dekoracyjne, skrzynie z kolorowymi kwiatami. Zaplanuj wszystko tak, aby elementy wystroju Twojego ogrodu współgrały ze sobą stylistycznie i kolorystycznie. Przy projektowaniu ogrodu, zdecydowanie nie powinno zabraknąć odcieni takich jak zielony, żółty, czy pomarańczowo-czerwony. Ale nie zapominaj również o wspaniałych klasykach. Mieszanie neutralnych kolorów bieli, beżu i drewna z bardziej wyrazistymi i jasnymi kolorami prowadzi do harmonijnego połączenia, które jest ucztą dla oczu.

Możesz także wyznaczyć jedno miejsce w swoim ogrodzie, w którym zrobisz kwiecisty zakątek. Postaw w nim ławkę lub dwie i stwórz dookoła przestrzeń pełną kwiatów.

Posadź kwiaty pojedynczo wykorzystując do tego niewielkie doniczki.

Następnie ułóż z nich dowolny wzór, który chcesz aby znajdował się w obrębie Twojego kwiecistego kącika.

Jeśli masz taką możliwość, dodaj trochę warstw zieleni, sadząc kwiaty do doniczek wiszących bądź wieszając doniczki na stojakach.

Zapełnij parę drewnianych skrzynek ziemią i zasadź w nich swoje ulubione zioła i przyprawy.

Wymieszaj duże donice z mniejszymi wprowadzając odrobinę różnorodności do Twojego ogrodu.

Posadź różne rodzaje kwiatów.

Kolorowa doniczka z kwiatami

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu Twoja głowa pełna jest inspiracji i czujesz, że wraz z wiosną, Twój piękny ogród wypełni się wieloma nowościami.