Styl boho w Twoim mieszkaniu
Styl boho w ostatnich latach staje się coraz bardziej modny, warto się z nim zapoznać, ponieważ pozwala na dużą swobodę w dobieraniu dodatków i jest bardzo uniwersalny. Formalnie jest mieszanką różnych stylów wystroju. Wnętrza w stylu boho są powiązane z paryską bohemą artystyczną i amerykańskim stylem dzieci-kwiatów z lat 70. Duża ilość ozdobników, przeważające etniczne oraz naturalne motywy i patchwork, to najbardziej charakterystyczne elementy stylu.
Charakterystyka stylu boho
Kolorystyka stylu boho to stonowane jasne barwy, często w pastelowych odcieniach, bez wyraźnych akcentów kolorystycznych. Zazwyczaj używane są kolory z naturalnej palety barw, czyli takie, które występują naturalnie w środowisku. Tekstylia często posiadają dodatkowe ozdoby, takie jak frędzle czy kitki. Zobacz przykłady dywanów w stylu boho. Ważną zasadą stylu jest zachowanie naturalności, dlatego powinniśmy zrezygnować z syntetycznych materiałów czy plastikowych ozdobników. Bawełniane i drewniane akcenty są bardzo wskazane, niezależnie od tego czy mają spójny wygląd, bo w stylu boho naturalny materiał jest ważniejszy od zachowania zasady spójności stylistycznej.

Styl indiański
Elementy wystroju wpisujące się w styl boho mogą przywołać skojarzenia z wieloma indiańskimi motywami. Nie jest to błędne porównanie, ponieważ rdzenni amerykanie żyli w zgodzie z naturą. Historyczna indiańska biżuteria miała bardzo duży wpływ na współczesne indiańskie wzornictwo. Bogate w szczegóły, niepowtarzalne wzory naszyjników, kolczyków, wisiorków czy bransoletek wywołały wielkie zainteresowanie pośród ludów Europy, kiedy pierwsze transatlantyckie wyprawy do Nowego Świata wracały z darami od miejscowych ludów. Obecnie trend indiańskiego wzornictwa jest tak bardzo popularny, że często przenika się z wieloma innymi stylami, doskonałym przykładem jest właśnie styl boho.
Łapacz snów
Najbardziej popularnym wzorem w stylu boho jest łapacz snów. Wystarczy tylko krótki rzut oka, żeby powiązać ozdobę z indiańskim wzornictwem. Oryginalnie był to amulet bardzo popularny pośród wielu plemion Indian z Ameryki Północnej. Tworzy się go z drewnianego okręgu, w który wplata się sieć, a do dolnej części koła doczepia się ozdobniki, najczęściej w postaci piórek związanymi nićmi. Styl ozdobników łapaczy snów nie jest określany żadnymi zasadami, podobnie jak wiązania sieci, dlatego daje duże pole do popisu pod względem tworzenia niepowtarzalnych wzorów. W indiańskich wierzeniach, taki amulet wieszało się nad łóżkiem, żeby chronił śpiącego przed koszmarami sennymi.

Uniwersalność stylu boho
Wnętrza boho nie wymagają tak dużej ostrożności przy dobieraniu dodatków, jak w przypadku wnętrz minimalistycznych, skandynawskich czy nowoczesnych. Kiedy będąc w sklepie zobaczymy jakiś ozdobny dodatek, który nam się spodoba, nie musimy sobie odmawiać przyjemności zakupu, martwiąc się o to, że może w sklepie wygląda wspaniale, ale jako element aranżacji mieszkania, zepsuje cały wystrój. Działa to także w drugą stronę, tak, że kiedy kupimy, przykładowo, wiszącą doniczkę na kwiaty z trawy morskiej w stylu boho, będziemy mogli spokojnie umieścić ją w pomieszczeniu utrzymanym w stylistyce skandynawskiej. Łączenie stylistyki etnicznej z różnych zakątków świata to kwintesencja boho.
Boho jako styl łączenia
Oprócz etnicznych ozdobników, w pomieszczeniach boho będą świetnie prezentować się dekoracje vintage lub rustykalne. Kiedy chcemy, aby nasz cały dom był urządzony w spójnej stylistyce, ale nie możemy się zdecydować na żaden konkretny styl wystroju - styl boho będzie idealnym rozwiązaniem. Mieszanie elementów z różnych stylów ułatwi stworzenie niepowtarzalnej aranżacji bez konieczności wymiany wszystkich mebli oraz reszty elementów aranżacji. Kuchenna, drewniana taca do serwowania przekąsek, będzie dopełniać także klasyczne i rustykalne pomieszczenia.
Styl boho bardzo trafnie jest porównywany do krawieckiej metody patchwork, która polega na zszywaniu małych elementów różnych materiałów w celu otrzymania nowej tkaniny, która zyskuje zupełnie inny charakter niż każdy zszyty skrawek.