Styl boho w Twoim mieszkaniu

Styl boho w ostatnich latach staje się coraz bardziej modny, warto się z nim zapoznać, ponieważ pozwala na dużą swobodę w dobieraniu dodatków i jest bardzo uniwersalny. Formalnie jest mieszanką różnych stylów wystroju. Wnętrza w stylu boho są powiązane z paryską bohemą artystyczną i amerykańskim stylem dzieci-kwiatów z lat 70. Duża ilość ozdobników, przeważające etniczne oraz naturalne motywy i patchwork, to najbardziej charakterystyczne elementy stylu.

Charakterystyka stylu boho

Kolorystyka stylu boho to stonowane jasne barwy, często w pastelowych odcieniach, bez wyraźnych akcentów kolorystycznych. Zazwyczaj używane są kolory z naturalnej palety barw, czyli takie, które występują naturalnie w środowisku. Tekstylia często posiadają dodatkowe ozdoby, takie jak frędzle czy kitki. Zobacz przykłady dywanów w stylu boho. Ważną zasadą stylu jest zachowanie naturalności, dlatego powinniśmy zrezygnować z syntetycznych materiałów czy plastikowych ozdobników. Bawełniane i drewniane akcenty są bardzo wskazane, niezależnie od tego czy mają spójny wygląd, bo w stylu boho naturalny materiał jest ważniejszy od zachowania zasady spójności stylistycznej.

lustro okragle boho

Styl indiański

Elementy wystroju wpisujące się w styl boho mogą przywołać skojarzenia z wieloma indiańskimi motywami. Nie jest to błędne porównanie, ponieważ rdzenni amerykanie żyli w zgodzie z naturą. Historyczna indiańska biżuteria miała bardzo duży wpływ na współczesne indiańskie wzornictwo. Bogate w szczegóły, niepowtarzalne wzory naszyjników, kolczyków, wisiorków czy bransoletek wywołały wielkie zainteresowanie pośród ludów Europy, kiedy pierwsze transatlantyckie wyprawy do Nowego Świata wracały z darami od miejscowych ludów. Obecnie trend indiańskiego wzornictwa jest tak bardzo popularny, że często przenika się z wieloma innymi stylami, doskonałym przykładem jest właśnie styl boho.

Łapacz snów

Najbardziej popularnym wzorem w stylu boho jest łapacz snów. Wystarczy tylko krótki rzut oka, żeby powiązać ozdobę z indiańskim wzornictwem. Oryginalnie był to amulet bardzo popularny pośród wielu plemion Indian z Ameryki Północnej. Tworzy się go z drewnianego okręgu, w który wplata się sieć, a do dolnej części koła doczepia się ozdobniki, najczęściej w postaci piórek związanymi nićmi. Styl ozdobników łapaczy snów nie jest określany żadnymi zasadami, podobnie jak wiązania sieci, dlatego daje duże pole do popisu pod względem tworzenia niepowtarzalnych wzorów. W indiańskich wierzeniach, taki amulet wieszało się nad łóżkiem, żeby chronił śpiącego przed koszmarami sennymi.

poduszki pod łapaczami snów

Uniwersalność stylu boho

Wnętrza boho nie wymagają tak dużej ostrożności przy dobieraniu dodatków, jak w przypadku wnętrz minimalistycznych, skandynawskich czy nowoczesnych. Kiedy będąc w sklepie zobaczymy jakiś ozdobny dodatek, który nam się spodoba, nie musimy sobie odmawiać przyjemności zakupu, martwiąc się o to, że może w sklepie wygląda wspaniale, ale jako element aranżacji mieszkania, zepsuje cały wystrój. Działa to także w drugą stronę, tak, że kiedy kupimy, przykładowo, wiszącą doniczkę na kwiaty z trawy morskiej w stylu boho, będziemy mogli spokojnie umieścić ją w pomieszczeniu utrzymanym w stylistyce skandynawskiej. Łączenie stylistyki etnicznej z różnych zakątków świata to kwintesencja boho.

Boho jako styl łączenia

Oprócz etnicznych ozdobników, w pomieszczeniach boho będą świetnie prezentować się dekoracje vintage lub rustykalne. Kiedy chcemy, aby nasz cały dom był urządzony w spójnej stylistyce, ale nie możemy się zdecydować na żaden konkretny styl wystroju - styl boho będzie idealnym rozwiązaniem. Mieszanie elementów z różnych stylów ułatwi stworzenie niepowtarzalnej aranżacji bez konieczności wymiany wszystkich mebli oraz reszty elementów aranżacji. Kuchenna, drewniana taca do serwowania przekąsek, będzie dopełniać także klasyczne i rustykalne pomieszczenia.

Styl boho bardzo trafnie jest porównywany do krawieckiej metody patchwork, która polega na zszywaniu małych elementów różnych materiałów w celu otrzymania nowej tkaniny, która zyskuje zupełnie inny charakter niż każdy zszyty skrawek.