Styl francuski we wnętrzach - paryski szyk i elegancja

Styl wnętrza Twojego domu musi przede wszystkim sprawiać, że poczujesz się najlepiej w swoich, przysłowiowych czterech kątach. Na przestrzeni lat powstało wiele stylów, które znacząco podnoszą walory każdego wnętrza, dodają uroku, klimatu i estetyki. Poszukujący przejrzystości, przewiewności, jasnych barw i wysublimowanej elegancji z pewnością docenią walory stylu francuskiego we wnętrzach. Styl ten łatwo można zaadaptować do kamienic cechujących się wysokimi sufitami i szerokim metrażem pokoi. Ale można go również łatwo dopasować do mniejszych mieszkań. Obecnie styl francuski to przede wszystkim połączenie awangardowych rozwiązań z elegancja i powabem znanym z minionych wieków. Mimo swojej długiej historii i wielu wpływom, styl ten wciąż potrafi zachwycać swoją świeżością, nowoczesnością i kontrolowanemu eklektyzmowi. Aby móc urządzić swój dom w stylu francuskim warto poznać go z bliska. Oto podróż pełna elegancji i uroku.

Salon w stylu francuskim

Przestrzeń i jasność

Wnętrza w stylu francuskim, cechują się własnym porządkiem wyposażenia oraz paletą kolorów. Przede wszystkim kieruj się tym aby móc wizualnie zwiększyć przestrzeń oraz w miarę możliwości otworzyć ją. Styl francuski nie uznaje ciasnoty, duszności i ciemnych barw. Dlatego ściany są białe bądź jasnoszare. Ale mogą też być błękitne, różowe czy beżowe w jasnym odcieniu. Ciekawym pomysłem będzie również specjalna, jasna tapeta, boazeria czy ozdobna sztukateria. Aktualny styl francuski łączy nowoczesność z wpływami minionych stuleci francuskich apartamentów w wielkich kamieniach. Dlatego warto pokusić się na eleganckie wykończenie ścian, zastosowanie gładkich gzymsów w jasnych kolorach. Wspaniałym pomysłem będzie drewniana podłoga. Charakteru nadadzą nawet płytki imitujące drewno. Warto zadbać o to aby wykończenie podłóg było jednolite w każdym pomieszczeniu. Jasne pomieszczenia w ciągu dnia warto dobrze doświetlić nocą, dlatego oświetlenie powinno tak samo jak światło słoneczne podkreślić jasność barw i przestrzenność wnętrza.

styl francuski

Lekkość i wytworność

Wyposażenie wnętrz w stylu francuskim to kolejny aspekt, w którym trzeba kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim wybierając meble oraz dekoracje w stylu francuskim pamiętaj o zachowaniu zasady lekkości i powabu. Ważnym jest też zachowanie połączenia nowoczesnych rozwiązań z eleganckimi tradycjami. Dlatego meble muszą prezentować się wytwornie i lekko. Pamiętaj, że dzięki jasnym barwom przestronnego otoczenia, każdy mebel może prezentować się elegancko i powabnie. Warto zadbać o to, aby meble i dekoracje pasowały kolorystycznie do ścian. Styl francuski to eleganckie stoły i krzesła. To również typowo francuskie meble jak komody utrzymujące się na specjalnych nóżkach oraz wygodne sofy. Możesz też zastosować pomysł na odwrócenie barw i do białych ścian z jasnym wykończeniem dopasować meble w czarnym kolorze. Styl francuski to przede wszystkim pewna zabawa z estetyką. Nie musisz obawiać się, że wystąpi pewien eklektyzm. Nonszalancja i Twoja wygoda, to ważna cecha wnętrz urządzanych we francuskim stylu.

Połysk i bogactwo kształtów

Styl francuski to nie tylko kolor ścian czy wybór odpowiednich mebli. To również cała masa różnych dekoracji, które nadadzą wnętrzu charakter przepychu, bogactwa, elegancji oraz francuskiego stylu. W tym przypadku również musisz kierować się kolorystyką. Postaw na biel i srebro. Eleganckie srebrne lub szklane świeczniki doskonale wzbogacą stół, komody czy wnętrza półek. Tak samo jak lampion czy wysoki wazon szklany elegancki i modny dodatek. Ściany w jasnym kolorze zyskają połysk dzięki zastosowaniu luster oraz jasnych ramek na zdjęcia. Powieszenie odpowiednich stylowych obrazów na ścianę pozwoli wprowadzić własnych charakter na jasne ściany. A co powiesz na specjalne plakaty? To doskonała alternatywa dla obrazów. Specjalnym plakat z motywem wieży Eiffla, niemal przeniesie Cię na paryskie uliczki, pełne gwaru i zapachów. Styl francuski opiera się również na kwiatach. Dlatego wspomniany już wazon będzie doskonałym miejscem na umieszczenie kwiatów. Kwiaty zawsze elegancko prezentują się w szklanych pojemnikach. Jeśli nie masz głowy ani czasu do opiekowania się żywymi kwiatami, warto zawsze pokusić się o sztuczne. Obecność kwiatów pozwoli urozmaicić Twoje jasne i przejrzyste mieszkanie. Od sypialni po zawsze przytulny i przestronny salon. Styl francuski to również porządek i symetria, dlatego doskonałym dodatkiem będą również wszelkie organizery, kuferki czy koszyki do przechowywania.

Luz i elegancja

Urządzając swoje mieszkanie w stylu francuskim musisz pamiętać o dobrej aranżacji. Kieruj się wyczuciem i umiarem podczas wybierania mebli czy dekoracji. Unikaj atrap i kiczowatości. Postaw na wizualnie zwiększenie wnętrz, jasne kolory i przestronność pomieszczeń. Pamiętaj, że styl francuski łączy wpływy z minionych epok z nowoczesnymi trendami. Dlatego warto spróbować połączyć te dwa elementy podczas wykańczania pomieszczeń i dobierania wyposażenia. Połączenie to daje naprawdę niezwykły efekt i jest oryginalnym pomysłem, które nadaje charakter i sprawia, że nasz dom staje się przytulny i wygodny i stylowy - niczym domy wytwornych Paryżan.