Styl glamour we wnętrzu - dobieramy dodatki w tym stylu

Estetyka glamour to jeden z najbardziej wyrazistych nurtów w aranżacji wnętrz. Jednocześnie ma bardzo wiele twarzy i może być niemal dowolnie spersonalizowany oraz łączony z odmiennymi stylami. Wszystkie te cechy sprawiają, że urządzanie pomieszczeń w stylu glamour cieszy się niesłabnącą popularnością. Jakie elementy są najbardziej charakterystyczne dla takiej stylistyki? Jak uzyskać taki efekt w mieszkaniu?

Dla kogo jest styl glamour?

Choć styl glamour jest bardzo efektowny i modny, nie jest to propozycja dla każdego. Z pewnością powinny z niego zrezygnować osoby ceniące skromne, proste i przytulne wnętrza. Jeżeli nie lubisz sprzątać, również zastanów się dwa razy przed urządzeniem mieszkania w tej estetyce - bibeloty lubią zbierać kurz, co wymusza częstsze porządki (w przeciwnym razie wystrój szybko przestanie robić wrażenie, a Ty możesz nabawić się kataru lub alergii). Ze względu na dużą ilość ozdób i delikatnych elementów, nie jest to także najlepszy wybór dla osób ze zwierzętami lub małymi dziećmi.

Jadalnia w stylu glamour

Charakterystyczne cechy stylu glamour

Elegancja

Styl glamour jest bardzo elegancki. Nawet, jeżeli elementy nie zawsze są w najlepszym guście, kojarzą się z wysmakowaniem i przepychem. Dlatego zdecydowanie nie sprawdzą się tu minimalistyczne, oszczędne wnętrza ani aranżacje typowo “domowe” i przytulne. Dobrym tropem podczas urządzania mieszkania w stylu glamour jest wyobrażenie sobie rezydencji hollywoodzkiej gwiazdy - momentami przesadnie luksusowej, ale eleganckiej i pełnej finezji.

Blask

Do stylu glamour pasuje wszystko, co błyszczące. Znajdzie się więc miejsce na lśniące tkaniny, brokat, lustra, kryształy, połyskujące metale i inne świecidełka. Im więcej, tym lepiej! Pamiętaj jednak, by zachować umiar - takie ozdoby bywają bardzo kłopotliwe, gdy przychodzi do sprzątania lub opieki nad dzieckiem.

Luksus

Estetyka glamour w swojej esencji łączy się z bogactwem. Nie musi to oczywiście oznaczać kupowania drogich przedmiotów - mają one przede wszystkim wyglądać na kosztowne. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pomieszczeniach zbytkownych elementów, które nie muszą koniecznie posiadać praktycznego zastosowania, na przykład rzeźb, obrazów czy efektownych, ale rzadko używanych mebli. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy dysponujesz wystarczającą ilością miejsca: jeżeli Twoje mieszkanie jest raczej ciasne, postaw na wyposażenie olśniewające, ale przydatne w codziennym życiu.

Kontrasty

Pełnia stylu glamour zawiera się w kontrastach, na przykład zestawieniu zabytkowych barokowych kredensów z designerskimi krzesłami albo powieszeniu kryształowego żyrandola w nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Kontrasty obejmują też warstwę kolorystyczną i desenie: dobrze jest zestawiać odległe od siebie barwy, różnorodne faktury i mocno odmienne wzornictwo.

Przytulna sypialnia w stylu glamour

Jakie elementy i dodatki pomogą Ci uzyskać ten efekt?

Styl glamour można stosunkowo łatwo uzyskać, tworząc w mieszkaniu neutralną bazę i dopełniając ją szalonymi dodatkami.

Dekoracyjne poduszki

Utrzymane w glamourowej stylistyce ozdobne poduszki to doskonały sposób na szybkie, łatwe i niedrogie uzupełnienie aranżacji wnętrza w Twoim mieszkaniu. Świetnym przykładem może być luksusowa poduszka w odcieniu srebra, która wprowadzi do pomieszczenia pierwiastek blasku i pomoże odświeżyć wystrój. Poduszki dekoracyjne, oprócz swojego ozdobnego wyglądu, są także bardzo praktycznym elementem, który sprawi, że popołudniowa drzemka na kanapie lub wspólne oglądanie seriali przed telewizorem staną się znacznie wygodniejsze.

Firanki i zasłony

Zasłony i firanki zajmują stosunkowo dużą powierzchnię, dlatego mają spory wpływ na ostateczny wygląd aranżacji wnętrza. Można dobierać je do kolorów, w jakich utrzymane jest pomieszczenie, lub na zasadzie kontrastowej, zwracającej na siebie uwagę ozdoby. Znakomitą propozycją jest na przykład firana do salonu w odcieniach bieli i srebra, która optycznie rozjaśni i powiększy pokój, a także wprowadzi do niego dyskretny powiew luksusu.

Meble

W stylu glamour sprawdzi się w zasadzie większość mebli - ważne, by były utrzymane w eleganckiej estetyce. Odpadają więc wysiedziane sztruksowe kanapy i tandetne meblościanki. Umeblowanie nie musi być drogie, ale powinno wyglądać luksusowo i być stosunkowo różnorodne. Dobrze sprawdzi się więc połączenie ozdobnych drewnianych szaf z bardziej nowoczesnymi formami. Świetnie pasują tu również eklektyczne elementy, takie jak szklano-metalowe stoliki czy kredensy z witrażami zamiast szyb. Jeżeli masz problem z dobraniem odpowiedniego umeblowania, możesz zainspirować się pomysłami znalezionymi w sieci.

Oświetlenie

Światło to w stylu glamour bardzo ważny element. Najważniejszą zasadą jest zapewnienie wielu niezależnych źródeł oświetlenia, padających pod różnymi kątami. Możesz więc w obrębie jednego pomieszczenia wykorzystać na przykład luksusowy kryształowy żyrandol, staromodny żeliwny kinkiet, designerską lampę stojącą i elegancki świecznik do postawienia na stole.

Lustra

Obecność luster optycznie powiększa pomieszczenie i sprawia, że nabiera ono blasku. Sprawdzi się każdy rodzaj zwierciadeł, ale największe wrażenie zrobią duże tafle w bogato zdobionych ramach, które oprócz praktycznej funkcji będą stanowiły również zapierający dech w piersiach element dekoracyjny.

Naczynia

Naczynia mogą być używane zarówno do spożywania posiłków i napojów, jak i do ozdoby. Do stylu glamour pasują zarówno staromodne złote sztućce, jak i nowoczesne, minimalistyczne patery na owoce czy misternie wykonane porcelanowe filiżanki - a najlepiej wszystkie jednocześnie.

Drobne ozdoby

Drobne dekoracje, takie jak świeczniki, figurki czy wazony na kwiaty, doskonale dopełnią aranżacji wnętrza i sprawią, że będzie się ono wydawało jeszcze bardziej wystawne i pełne przepychu.

Sypialnia w stylu glamour z dekoracjami