Styl loftowy we wnętrzu - jakie są jego rodzaje?

Styl loftowy na dobre zagościł we wnętrzach, jesteśmy w nim zakochani jak niegdyś w skandi. Z każdym sezonem przechodzi interesujące zmiany. Jak ewoluuje styl industrialny? Zdecydowanie w stronę ocieplenia przestrzeni i nadania jej indywidualnego charakteru.

Surowy loft nie jest wynalazkiem ostatniego dziesięciolecia. Jego korzenie sięgają znacznie głębiej, bo do czasów wielkiego kryzysu gospodarczego. Wnętrza po przemysłowe były przekształcane w mieszkalne nie dlatego, że komuś podobała się ta estetyka. Była to ekonomiczna konieczność. Lofty w przestrzeni industrialnej stały się modne, gdy zaczęli zasiedlać je artyści. Bohema szybko przekształcała hale fabryczne w pracownie i mieszkania, których charakter był unikatowy. Jednym z najbardziej znanych loftów była nowojorska Silver Factory, stworzona przez Andy’ego Warhola w latach 60. XX w., spotykali się tam najwięksi twórcy epoki.

W Polsce industrial zaczął pojawiać się znacznie później - po upadku komunizmu pojawiło się wiele pustostanów, które z czasem przekształcono w prawdziwe perełki. Stare fabryki, browary czy hale wciąż otrzymują szansę na drugie życie. Doskonałym przykładem takiej metamorfozy są kompleksy włókiennicze w Łodzi czy Stary Browar w Poznaniu.

Poznaj różne oblicza stylu loftowego

Zacznijmy od czystej definicji, z której dowiemy się co to jest styl loftowy. Dla przestrzeni postindustrialnej charakterystyczne są duże powierzchnie i wysokie pomieszczenia. Widoczne są instalacje i ciągi wentylacyjne, na ścianach i podłogach mamy surowe wykończenia. Całość wyposażenia ma techniczny charakter - króluje goła cegła, beton, stal. Kolorystyka jest chłodna, podkreśla ją połysk metalu.

Oświetlenie ma charakter techniczny, proste metalowe czy wręcz nagie żarówki lub świetlówki. Pamiętajmy, że tego typu aranżacje mają u swojej podstawy konieczność zaadaptowania poprzemysłowej przestrzeni do warunków mieszkalnych, ale niewielkim kosztem. W dobie kryzysu ludzie korzystali z tego, co zastali. Pozostałe wyposażenie zdobywali lub wykonywali samodzielnie. Dzięki temu powstały wnętrza surowe i eklektyczne, które dziś tak nam się podobają.

Współczesny loft jest inny, meble i dodatki są inspirowane tamtą rzeczywistością, ale ich wygląd jest znacznie bardziej elegancki. Co więcej, możemy je wybrać i dopasować tak jak chcemy, nie musimy polegać tylko na tym, co uda nam się zdobyć. Styl industrialny w XXI wieku ma zupełnie inny charakter, co więcej ma wiele odsłon. Od wnętrz surowych i typowo industrialnych po takie, do których przenikają elementy z innych stylów wnętrzarskich.

Charakter wnętrza zależy tutaj głównie od tego, jaką mamy bazę. Znacznie łatwiej jest urządzić klasyczny loft w budynkach pofabrycznych i wykorzystać jego zachowane elementy w aranżacji. Inaczej sytuacja wygląda, gdy chcemy przenieść ten styl do typowego nowego budownictwa. W takich realiach możemy urządzić tzw. soft loft, czyli złagodzoną i bardziej uniwersalną odmianę tego stylu. W tym roku idziemy o krok dalej i z powodzeniem możemy przemycić do loftowego wnętrza elementy z innych stylów aranżacyjnych. Tendencja jest taka, by ocieplać te wnętrza, czynić z nich przyjazną przestrzeń. Klasyczny loft jest wnętrzem zimnym i na wskroś praktycznym. W wersjach chic loft czy jungle loft wnętrza nabierają interesującego, eklektycznego charakteru.

Jak ocieplić wnętrze? Przepis na soft loft

Soft loft to rodzaj aranżacyjnego kompromisu. Polega to na przeszczepieniu do nowego budownictwa cech wnętrz industrialnych. Można to osiągnąć na kilka sposobów, ale u podstaw zawsze powinny leżeć pewne kanony - loft to przestronne i dobrze doświetlone wnętrza. Na takiej bazie możemy komponować elementy wystroju, który będzie miał charakter industrialny, ale zaoferuje nam również przytulność. Soft loft nie wyklucza wprowadzenia do wnętrza mebli tapicerowanych oraz metalu łączonego z drewnem w naturalnym, ciepłym odcieniu brązu. W taką aranżację świetnie wpasuje się zestaw stolików na prostych metalowych nóżkach z blatami z litego drewna. We wnętrzach soft loft nie może zabraknąć roślin doniczkowych, tkanin w przyjemnych dla oka kolorach i efektownego oświetlenia.

soft loft

Rust loft - surowe materiały i minimalizm

Jedna z najczystszych odmian, jakie może przyjąć styl loftowy. Rust loft bardzo dokładnie wpisuje się w kanony industrialu. Naturalnie najlepiej będzie wyglądać to w wysokich wnętrzach z dużymi przeszkleniami. W wykończeniach stosujemy surowe materiały - ceglany mur, betonowe podłogi lub gres imitujący kamień. To proste i czyste formy, które pełnią w takich wnętrzach funkcję bazy.

Metalowe elementy wyposażenia, a w kuchni bardzo dobrze widoczne ciągi wentylacyjne w kolorze srebrnym. Rust loft sprawia takie wrażenia jakbyśmy aranżowali przestrzeń zastaną. Trzeba o tym pamiętać planując wykończenia. Naturalnie nie każdy ma poczucie estetyki, które pozwoli pogodzić się z przebiegającymi po ścianie przewodami wentylacyjnymi czy meblami z metalowych rurek.

styl loftowy

Styl rust loft przeznaczony jest dla osób, które dobrze czują się w chłodnych, skrajnie minimalistycznych przestrzeniach. Tworząc takie aranżacje trzeba pamiętać również o tym, że wnętrze powinno być praktyczne. Zaplanowanie przechowywania i wprowadzenie mebli oferujących komfort jest konieczne w przestrzeni mieszkalnej. Loft to wnętrze tylko pozornie pozbawione dekoracji. Elementy ozdobne są konieczne, ale ich charakter jest techniczny. Właśnie we wnętrzach rust loft spotkamy się z oświetleniem technicznym, ostatecznie pojawiają się tam lampy nim inspirowane.

W aranżacjach rust loft możesz pójść o krok dalej - poza wykończeniami i meblami w tym stylu zadbaj również o detale. Dobrym przykładem jest zastawa stołowa o surowym, ale designerskim charakterze. Czarne sztućce czy miski z imitacji betony doskonale wpiszą się w ten styl. Są to drobiazgi, które tworzą spójną całość i świadczą o tym, że Twoje poczucie estetyki jest jasno określone.

Modern loft - trendy w wystroju loftowym na 2022

Styl we wnętrzu to paleta kolorystyczna i pewien kanon form, jakie mają składać się na aranżację. Jednak jeśli nie nadawalibyśmy wnętrzom indywidualnego charakteru, każdy dom wyglądałby tak samo. Sięgamy po różne style i jest to wypadkowa gustu, upodobań i stylu życia. Wnętrza powinniśmy bowiem urządzać w taki sposób by dobrze się w nich czuć. Dlatego styl loftowy 2022 pozwala zaczerpnąć elementy z innych tendencji.

Jungle loft - bądź w kontakcie z naturą

Znasz styl urban jungle? Powstał z potrzeby bycia bliżej natury, nawet gdy mieszkamy w centrum dużego miasta. Duża liczba roślin doniczkowych oznacza czyste powietrze w mieszkaniu - to doskonały sposób, by stworzyć sobie przyjazny i zdrowy klimat w mieszkaniu. Z drugiej strony człowiek ma naturalną potrzebę kontaktu z naturą, dzięki roślinom doniczkowym możemy się nią otaczać.

jungleloft

Stworzenie aranżacji jungle loft jest bajecznie proste - wystarczy do przestrzeni loftowej wprowadzić dużo zieleni. Zobaczysz jaki rewelacyjny efekt osiągniesz, gdy na prostych metalowych regałach ustawisz donice z kwiatami. My proponujemy mini szklarnię, utrzymaną w loftowym stylu. Gdy wypełnisz ją sukulentami zyskasz wyjątkowo efektowną dekorację. Zieleń sprawia, że nasze mieszkanie utrzymane w odcieniach szarości pięknie się ożywi. Aby całość miała harmonijny charakter wybierz donice z betonu lub surowej ceramiki.

Jak połączyć styl skandynawski i loftowy?

Wbrew pozorom nie są to dwa skrajnie różne sposoby aranżowania wnętrz. W skandi mamy wiele elementów o technicznym charakterze, natomiast styl loftowy pozwala nam na pewnego rodzaju odstępstwa. Co więcej, nie potrzeba specjalnych umiejętności, by przeplatać ze sobą te dwa style.

Styl skandynawski łatwo połączysz z elementami stylu loft. Kluczem jest stworzenie kompromisu - takim rozwiązaniem jest opisany wyżej soft loft. Możesz wybrać bazę skandi i dodać do niej kilka charakterystycznych dla loftów elementów lub odwrotnie - ocieplić wnętrze loftowe za pomocą skandynawskich dodatków. Jeśli chodzi o kolorystykę to loft nie zawsze wymaga kolorów stonowanych. Wnętrze nie musi być utrzymane w ciemnych barwach - białe ściany doskonale pasują do ścian z gołej, czerwonej cegły.

Chic loft - najmodniejszy styl loftowy 2022

chicloft

Jeśli wiesz jak wyglądają typowe wnętrza w stylu glamour, prawdopodobnie ciężko Ci jest sobie wyobrazić połączenie tych dwóch stylów. Jednak projektantom doskonale się to udaje. Chodzi o stworzenie przyjemnego dla oka kontrastu kolorów, struktur i faktur materiałów. Zestawienie eleganckich aksamitnych obić z surowym metalem i prostymi formami mebli do przechowywania pozwala uzyskać wyjątkowo stylową aranżację. Sztuka polega na łączeniu dodatków o luksusowym charakterze z prostotą i technicznym stylem. Kluczowe są dekoracje dobrane z gustem i umiarem.