Suszarki na pranie i bieliznę. Jak prawidłowo wysuszyć ubrania

Jeżeli chcemy wyglądać ładnie i schludnie, musimy zadbać o dobrą pielęgnację naszej odzieży. Warto skorzystać z pralki, suszarki na pranie i bieliznę oraz żelazka. Dzięki zastosowaniu kilku trików i pamiętaniu o podstawowych zasadach prania będziemy mogli znacznie wydłużyć żywotność naszych ubrań.

Jaka suszarka do prania będzie dla Ciebie najlepsza?

Na polskim rynku istnieje wiele mniej lub bardziej zróżnicowanych modeli. Powinniśmy się zastanowić, jak dużo pierzemy. Mieszkając w pojedynkę i nasz ubrania nie zajmują zbyt dużo przestrzeni - inwestycja w elektroniczną suszarkę może okazać się zbędnym wydatkiem. Kiedy jednak zaczynamy dostrzegać, że na nasza klasyczna suszarka na pranie nie mieści ubrań wszystkich domowników - to najwyższy czas, żeby zastanowić się nad kupnem suszarki elektronicznej

Gadżety do suszarki

Świetnym rozwiązaniem zwiększającym wydajność suszenia są dodatkowe akcesoria do prania. Każdy posiadacz włochatego pupila wie, że jego piękna i błyszcząca sierść wygląda na nim przepięknie. Gorzej jak, po skończonej zabawie z naszym zwierzakiem, zobaczymy, że sporo włosków przyczepiło się do naszych ubrań. Często samo pranie nie pomaga się ich pozbyć i trzeba oczyszczać je za pomocą specjalnych szczotek i rolek. Jednak możemy się uporać z nieprzyjemnymi włoskami już na etapie suszenia. Wystarczy umieścić w bębnie specjalne kulki antykłaczki, które za pomocą rzepów, którymi są owinięte, wyłapią całą pozostawioną sierść. Inwestycja w kuleczki odkłaczające pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Zwłaszcza że takie kulki możemy później oczyścić i użyć ich ponownie.

Kule do prania

Suszarki kaloryferowe

Czasem, kiedy pierzemy małą ilość ubrań - rozkładanie dużej suszarki nie ma sensu, jak wszystkie mokre rzeczy zmieszczą się na dwóch belkach. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się suszarka na bieliznę montowana na kaloryferze. Dzięki temu, że się nagrzewa, wysokie temperatury umożliwią swobodny przepływ ciepła i przyspieszy cały proces suszenia. Dodatkowo nie zajmiemy dużej powierzchni pokoju, jak to jest w przypadkach rozkładanych suszarek. Możemy umieścić ją na stałe przy jednym grzejniku, żeby mieć miejsce na szybkie wysuszenie np. zmoczonych ręczników czy szmatek kuchennych. Suszarka na pranie tego typu nie zajmuje dużo miejsca i jest bardzo łatwa w montażu. Warto się w nią wyposażyć.

Suszenie na zimno

Istnieje jeden sprawdzony sposób suszenia, który potrafi sprawić, że nasze ubrania wyschną o wiele szybciej niż przy klasycznych metodach. Jest to sublimacja - czyli proces, podczas którego sprawiamy, że cząsteczki wody ze stałego stanu skupienia (w tym wypadku zamrożone) przechodzą do gazowego (para wodna) z pominięciem ciekłego. Metoda ta polega na zamrożeniu naszego mokrego prania, a następnie wysuszenia go za pomocą żelazka. Może wydawać się to na pierwszy rzut oka dość czasochłonnym procesem, jednak w takim przypadku, proces suszenia - czyli pozbywania się wody z naszej odzieży - staje się znacząco przyspieszony

Podsumowanie

Umiejętnie dobierając dodatki do suszarki elektrycznej, jesteśmy w stanie zwiększyć wydajność całego procesu i usprawnić czyszczenie odzieży z zewnętrznych zanieczyszczeń. Przy tradycyjnych suszarkach powinniśmy się zastanowić jakie modele będą dla naszego domu najlepsze. Kiedy potrzebujemy na szybko wysuszyć dane ubrania, możemy posłużyć się starym trikiem polegającym na sublimacji wody. Woda szybciej zmienia stan skupienia ze stałego na lotny niż z ciekłego.