Świąteczne gotowanie z nowymi akcesoriami

Najwyższa pora na to, aby zacząć przygotowania do Wigilii. Świąteczne gotowanie planujemy z wyprzedzeniem — dlatego zaczniemy od uzupełnienia domowego zestawu akcesoriów do gotowania.

Tradycyjna świąteczna kolacja to 12 potraw. Przygotowanie tego wszystkiego zajmuje sporo czasu i wymaga odpowiedniego zaplecza. Po co uprawiać kuchenną ekwilibrystykę na garnki i rondle, jeśli można zawczasu wyposażyć kuchnię we wszystko, co niezbędne? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po akcesoriach do gotowania, abyś mógł spokojnie i w wyśmienitym nastroju przygotował świąteczną kolację.

Garnki

Garnek to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Zanim nadejdzie wigilia, sprawdź, czy masz wystarczającą ilość naczyń do gotowania. Po raz pierwszy organizujesz świąteczną kolację dla dużej rodziny? Potrzebujesz dużych garnków, w których ugotujesz większe ilości naszych tradycyjnych dań. Na Wigilii podaje się zupy — barszcz z uszkami lub zupę grzybową, w niektórych regionach również kwaśnicę. Na stole powinny znaleźć się co najmniej dwie z nich. Potrzebujesz również garnków na przygotowanie grochu z kapustą i kutii. W mniejszym garnku gotujesz uszka i pierogi.

Garnki aluminiowe są lekkie i bardzo praktyczne, ale jeśli chcesz kupić naczynia na lata, zdecyduj się na stal nierdzewną. Wybierając garnki, pamiętaj, aby dobrać ich rodzaj do swojej kuchenki. Garnki na indukcję mają zdecydowanie grubsze dno. Pasują również do gotowania na innych kuchenkach. Musisz jednak wiedzieć, że nie działa to w obu kierunkach — zwykłe garnki nie będą odpowiednie do gotowania na płycie indukcyjnej.

Patelnie

Smażenie i duszenie — do tych czynności potrzebujesz mieć solidną patelnię. Jeśli Twoje świąteczne gotowanie ma łączyć tradycję z nowoczesnością zamiast w panierce, zrób grillowaną rybę. Oczywiście nie namawiamy Cię na rozpalanie grilla w Wigilię. Możesz przygotować zdrową i smaczną rybę z patelni — wystarczy wybrać odpowiedni model.

Patelnie grillowe to nie wszystko, potrzebujesz również tradycyjnej patelni. Najlepiej, jeśli będzie ona wyposażona w powłokę nieprzywierającą. Dzięki niej przygotujesz potrawy wigilijne szybko i zdrowo, bo bez dodatku tłuszczu. Podobnie jak w przypadku garnków — typ patelni powinien być dobrany do rodzaju kuchenki, na której będzie gotować. Jeśli korzystasz z płyty indukcyjnej kup patelnię, która będzie przeznaczona do gotowania w tej technologii.

gotowanie w święta

Młynki i moździerze

Tradycyjna kuchnia polska jest dobrze doprawiona. Wyrazisty smak potraw uzyskujemy dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych ziół i przypraw. Na tak wyjątkową okazję, jak Wigilia warto skorzystać ze świeżo przygotowanych mieszanek. Do tego zadania przyda się solidny, kamienny moździerz.

Świeżo zmielone przyprawy nadadzą Twoim daniom doskonałego aromatu — czy masz w swojej kuchni odpowiedni młynek? To akcesoria do gotowania, które przydatne są również podczas serwowania potraw. Eleganckie młynki mogą być częścią Twojej zastawy stołowej — nawet od święta. Do wyboru masz moździerze o nowoczesnej formie oraz tradycyjne modele z drewna. Młynki ręczne i automatyczne zapewnią Ci zawsze tę samą porcję przyprawy zmieloną tak drobno, jak tego sobie życzysz. Dostępne są również młynki dwukomorowe — możesz umieścić w nich dwa różne produkty.

Młynki i moździerze to akcesoria do gotowania, które pełnią swoją praktyczną funkcję jednocześnie zdobiąc wnętrze. O ile moździerze to dodatek o klasycznej formie, to w młynkach możesz przebierać do woli. Od modeli retro z korbką po ultranowoczesne i designerskie młynki. Bez kłopotu znajdziesz taki, który najlepiej pasuje do Twojej zastawy.

Miski i durszlaki

Zanim coś ugotujesz, musisz najpierw wymieszać składniki — dobra miska to podstawa w kuchni. Powinieneś mieć ich co najmniej kilka, aby przygotować uroczysty posiłek. Zacznijmy od tych najmniejszych — one świetnie sprawdzają się do przygotowania składników, które trzeba dodawać stopniowo. Średnie i duże będą niezastąpione do mieszania większej ilości składników.

Do wyboru masz miski z tworzywa — praktyczne i niedrogie. Jeśli Twoja kuchnia jest mała, możesz zaoszczędzić miejsce do przechowywania, decydując się na miski składane. Miski metalowe z podziałką, która ułatwi Ci dozowanie składników. Oraz takie, w których możesz również serwować dania. Takich elementów w Twojej zastawie również nie może zabraknąć. Poszukaj misek, które będą do niej pasować, wówczas całość będzie się prezentować spójnie.

Potrzebujesz durszlaka? Klasyczny czy nowoczesny? Hitem ostatnich lat są składane akcesoria do gotowania. Wzorowane na wyposażeniu podróżników, ułatwiają przygotowanie posiłku, ale nie zajmują wiele przestrzeni.

Co powiesz na taki zestaw wyposażenia kuchni? Dzięki niemu świąteczne gotowanie pójdzie jak z płatka, a Twoja Wigilia zapadnie w pamięć gościom. Bo w przygotowaniu posiłków dla najbliższych nie chodzi o to, aby się męczyć. Najważniejsze jest to, aby włożyć w swoją pracę wiele serca i miłości. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej, gdy w Twojej kuchni zagoszczą funkcjonalne i solidne akcesoria do gotowania.