Świąteczne tekstylia - jakie wybrać do aranżacji?

Wykorzystanie tematycznych tekstyliów to jeden z najlepszych sposobów na stworzenie klimatycznej i przytulnej aranżacji w Twoim mieszkaniu. Doskonale sprawdzi się ona nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie świąt Bożego Narodzenia, ale również w całym okresie jesienno-zimowym. Jakie wzory, kolory, desenie i materiały sprawdzą się najlepiej?

Rola tekstyliów w aranżacji wnętrza

Tkaniny często stanowią znaczący procent powierzchniowy w wielu wnętrzach. W związku z tym ich odpowiedni dobór ma przeogromny wpływ na odbiór całej aranżacji - mogą wpłynąć zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Przykładowo, czerwona narzuta na kanapę będzie pięknie komponowała się z ciepłym, bożonarodzeniowym wystrojem, jednak w minimalistycznym wnętrzu w odcieniach brązu oraz beżu może niekorzystnie się odznaczać i odwracać uwagę od bardziej istotnych elementów. Dlatego przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian w aranżacji mieszkania warto starannie zastanowić się, jaki efekt zamierzasz uzyskać, a także jakie środki będą potrzebne do jego realizacji.

Ogólna stylistyka

Pierwsze wrażenie zawsze jest najważniejsze! Dotyczy to również aranżacji wnętrz. Dlatego ogólny odbiór wystroju często zależy od przyjętej stylistyki i przeważających w pomieszczeniu odcieni, które determinują nasze samopoczucie w danym wnętrzu i jego postrzeganie. Styl skandynawski łączy w sobie prostotę i bliskość natury. W pomieszczeniach utrzymanych w tej stylistyce dominują jasne, naturalne kolory. Tekstylia mają zazwyczaj łagodne, przygaszone barwy w odcieniach szarości i beżu, a wśród wykorzystanych materiałów można znaleźć bawełnę, len czy jutę. Aranżacja w stylu skandynawskim wiąże się też zazwyczaj z obecnością dużej ilości elementów drewnianych.

Świąteczna poduszki pościel

Tutaj kluczem jest umiar i zastosowanie najlepszych jakościowo elementów. Planując elegancki wystrój, warto jest kierować się zasadą obecności maksymalnie trzech kolorów jednocześnie. W przypadku tekstyliów powinno się bardzo uważnie dobierać ich desenie i nie przesadzać z ilością elementów wzorzystych (można zrezygnować z części z nich na rzecz gładkich, ale pasujących kolorystycznie przedmiotów.

Tradycyjnie i z przepychem. W tradycyjnym bożonarodzeniowym wystroju więcej znaczy lepiej! Dominującymi odcieniami są zazwyczaj czerwień, zieleń i złoto, ale każda barwa jest mile widziana - podobnie jak ogromna ilość detali i drobnych dekoracji składających się na zachwycającą całość. Nowoczesny minimalizm. W przypadku zdecydowania się na minimalistyczny wystrój dobrze jest wybrać jeden dominujący kolor i trzymać się go podczas dobierania dekoracji, tylko momentami dokładając kontrastujące dodatki. Dobrym pomysłem jest także dwubarwna aranżacja, na przykład biało-złota.

Wybór wzorów i deseni

Świąteczne tekstylia są dostępne w niezliczonych odcieniach i z wieloma motywami, często tylko luźno powiązanymi z tematyką Bożego Narodzenia. W związku z tym, planując gwiazdkowe (lub po prostu zimowe) dekoracje tego rodzaju, powinieneś zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich wzorów i deseni. Przykładowo, serwetki z motywem Świętego Mikołaja są doskonałe na grudzień, natomiast w lutym zwyczajowo sięga się po mniej świąteczne wzory związane z okresem zimowym (na przykład płatki śniegu).

Wzornictwo bardzo silnie wpływa na odbiór wnętrza przez przebywające w nim osoby, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt w aranżacji. Do najczęściej pojawiających się w zimowym i świątecznym wystroju motywów oraz deseni można zaliczyć: płatki śniegu, renifery, choinki, gwiazdki, Świętego Mikołaja oraz związane z nim atrybuty (skarpety, czapkę, worek i inne), kokardy, motywy religijne związane z Bożym Narodzeniem (Maryja z Dzieciątkiem, Gwiazda Betlejemska, osiołek i wół lub Trzej Mędrcy), pierniczki, bombki czy kwiat poinsecji.

Gwiazdkowe i zimowe kolory

Kolory dominujące we wnętrzu to jeden z najważniejszych elementów w aranżacji. Ich odpowiedni dobór pozwoli ocieplić pomieszczenie, optycznie nadać mu głębi i sprawić, że cały wystrój będzie przyjemniejszy w odbiorze. Do najczęściej wykorzystywanych w świątecznych aranżacjach barw należą czerwień, zieleń, złoto, srebro i biel, jednak często pojawiają się także kolory tradycyjnie kojarzone z zimą: szary, błękitny, beżowy czy brązowy.

Odpowiedni materiał

Zastosowana tkanina ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o świąteczne tekstylia. Przykładowo, ten sam biały, wełniany pled w renifery nabierze zupełnie innego charakteru, jeśli będzie wykonany z grubego lnu.

Ciepłe koce świąteczne sprawiają najbardziej przytulne wrażenie, gdy są wykonane z polaru, wełny lub bawełny w splocie frotte. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować z innymi materiałami - świetnie wyglądają także elementy aksamitne, jedwabne czy lniane, a także świąteczne tekstylia z tkanin syntetycznych. Faktura i splot. Zimą i w okresie Bożego Narodzenia najchętniej sięgamy po tekstylia kojarzące się z uczuciem ciepła i nastrojowości. W tym celu znakomicie sprawdzą się materiały o różnorodnej, bogatej fakturze, na przykład plusz, aksamit czy polar. Ciekawe wrażenie daje również surowa wełna, jednak ze względu na szorstkość sprawdza się raczej jako dekoracja, niż element typowo użytkowy.

Nakrycie stołu

Świąteczny stół to obok choinki najważniejszy element wnętrza. Dlatego wykorzystane na nim tekstylia w znaczący sposób wpłyną na odbiór całej aranżacji przez domowników oraz gości. Klimatyczne obrusy świąteczne wprowadzą odświętną atmosferę i będą stanowiły jedną z dekoracji na stole. W zależności od indywidualnych upodobań możesz zdecydować się na wzorzystą serwetę w renifery czy gwiazdki albo klasyczny, gładki model.

Klimatyczne serwetki

Bożonarodzeniowe serwetki powinny komponować się z obrusem i zastawą stołową. Jeżeli wybierzesz serwetę w intensywne, zajmujące wzory, dobrze jest dobrać do niej gładkie serwetki w dopasowanym odcieniu (i odwrotnie) - pomoże to uniknąć wrażenia chaosu w aranżacji.

Narzuty, koce i pościel

Tekstylia na meblach pozwalają ocieplić optycznie wnętrze i dodać mu kolorów. Kolorowe, wzorzyste narzuty, koce i elementy pościelowe stanowią świetny dodatek w każdym mieszkaniu - szczególnie zaś przydatne są w minimalistycznych wnętrzach, które bez barwnych dekoracji mogłyby wydać się mdłe i nieprzyjazne.

Zasłony i firanki

Zmiana zasłon i firanek na zimę to częsty zwyczaj, który ma wymiar nie tylko estetyczny, ale również praktyczny - wybór odpowiednich tekstyliów na okna pozwala wpuścić więcej słońca podczas dnia i chronić pomieszczenie przed wychłodzeniem w nocy. Poza tym można wówczas zdecydować się na świąteczne wzornictwo, które doskonale dopełni reszty aranżacji.

Drobne tekstylia

Idealnym zwieńczeniem wystroju są drobne elementy tekstylne, takie jak poduszki czy ściereczki. Dzięki nim Twoje wnętrze nabierze indywidualnego charakteru, a całość aranżacji będzie sprawiała wrażenie kompletnej i dopracowanej w najmniejszym szczególe. To także świetny sposób na odświeżenie wnętrza w przypadku braku czasu lub funduszy.