Święta w duchu slow: od czego zacząć przygotowania do świąt Bożego Narodzenia?

Grudzień nieuchronnie kojarzy nam się z przygotowaniami do końca roku oraz świętami Bożego Narodzenia. Dzięki racjonalnie rozplanowanym zadaniom i harmonogramowi przygotowań możecie być pewni, że zdążycie ze wszystkim, co sobie zaplanowaliście i nie będziecie biegać na ostatnią chwilę. Co robić i kiedy podpowie Wam poniższy artykuł.

Przygotowania do świąt: od kiedy warto o tym pomyśleć?

Dla wielu gospodyń domowych 24 grudnia jawi się jako dzień pełen pracy i, niestety, niepotrzebnych nerwów. Cała rodzina stoi gotowa, aby zdążyć ze wszystkim nim zaświeci pierwsza gwiazdka. I choć szumu przygotowań nie unikniemy, warto zacząć się przygotowywać do Świąt odpowiednio wcześniej, by przygotowania do świąt w moim domu były mniej stresujące.

O przygotowaniach do Świąt warto więc zacząć myśleć już od połowy listopada. Jest to dobry czas, by zrobić zakupy prezentowe w czasie, gdy nie będą one jeszcze tak drogie jak w sezonie. To także świetny czas, by kupić zapasy produktów o długim okresie przydatności do spożycia, takich jak mąka, cukier, czy suche składniki do pieczenia ciast, czy produkty, które z powodzeniem możesz zamrozić. Na czas bezpośrednio przed świętami najlepiej zostawić sobie zakupy z produktami o krótszym terminie przydatności do spożycia, takimi jak owoce, świeże warzywa czy ryby. Połowa listopada to także doskonały czas, by zacząć przygotowywać ciasto na piernik staropolski, które najlepiej zagnieść 4 – 6 tygodni przed świętami.

Drzewko choinkowe udekorowane ozdobami

Do świąt pozostał miesiąc: plan działań na najbliższe dni

Co więc zrobić na miesiąc przed świętami i jakie czynności wykonać, by się ze wszystkim wyrobić przed tym ważnym dniem? Przede wszystkim należy zrobić listę prezentów, jeśli nie zrobiliśmy jej już w połowie listopada. Koniecznie więc zastanów się jakie prezenty chcesz zrobić i dla kogo, oraz ustal budżet, a także zanotuj sklepy, lub sklepy internetowe, w których chcesz kupić prezenty. Możesz zrobić to od razu lub robić to stopniowo – kilka tygodni przed świętami możesz trafić na ciekawe promocje. Cztery tygodnie przed świętami dobrze jest ustalić, gdzie będziesz je spędzać oraz, jeśli u Ciebie, to kto się na nich pojawi. W tym czasie dobrze jest również ustalić menu i zaplanować 12 potraw wigilijnych, jakie pojawią się na stole, a także ilość porcji, jakie będą podane.

Na trzy tygodnie przed świętami koniecznie kup już prezenty oraz zrób pierniczki, które przez ten czas zmiękną i będą doskonałe do jedzenia po wieczerzy wigilijnej. To jest także doskonały czas, by zrobić większe świąteczne porządki. Na dwa tygodnie przed świętami dobrze jest wysłać kartki świąteczne. To być może nieco już zapomniany zwyczaj, ale nadal bardzo miło jest otrzymać własnoręcznie wypełnioną kartkę świąteczną. Koniecznie musimy też sprawdzić stan i ilość naszych świątecznych dekoracji – to dobry czas, by je uzupełnić lub po prostu zrobić. Na dwa tygodnie przed świętami możemy już także zacząć przygotowywać pierwsze świąteczne potrawy, które będą nadawać się do zamrożenia, takie jak uszka, pierogi czy masę makową, a także zakwas buraczany na barszcz.

Na tydzień przed Wigilią możemy już zacząć pakować prezenty i przygotowywać dom na wielkie święto. Na kilka dni przed Wigilią zaczynamy już wielkie przygotowania – ubieramy choinkę, przygotowujemy obrus na stół, robimy ostatnie zakupy z najważniejszymi produktami oraz gotujemy już potrawy, którymi będziemy się raczyć w najważniejszym dniu. Warto również przygotować strój, który będziemy na Wigilii nosić. Dzięki tak rozplanowanym przygotowaniom w dniu Wigilii robimy tylko najważniejsze rzeczy – ostatnie porządki, potrawy wigilijne, które musimy przygotować tego samego dnia czy przygotowujemy nakrycie stołu. Spokojniejsi i lepiej nastawieni do Świąt.

Przygotowania do świąt z dziećmi: kalendarze adwentowe, pierniczki i domowe ozdoby choinkowe

Jeśli mamy dzieci, również i je warto włączyć do świątecznych przygotowań. Na cztery tygodnie przed świętami dobrze jest wprowadzić atmosferę, kupując kalendarze adwentowe, by każdego dnia raczyć się prezentem lub słodyczem z okienka przeznaczonego do otwarcia konkretnego dnia. Możemy również zaangażować dzieci do pomocy przy świątecznych porządkach, czy przy przygotowywaniu pierniczków – każdy mały artysta z pewnością będzie szczęśliwy, mogąc udekorować ciastko na swój własny sposób. Jest to też doskonały sposób na integrację z własnymi dziećmi, podobnie jak przygotowywanie indywidualnych ozdób choinkowych, zupełnie takich, jakie robiło się kiedyś. Łańcuch z makaronu, pomalowanego farbkami, czy pasków kolorowej wycinanki, bombki z masy papierowej, czy kolorowego papieru – pomysłów jest mnóstwo. Do tego celu warto również kupić gotowe zestawy do przygotowywania świątecznych ozdób. Bombka w kształcie dinozaura czy księżniczki? Pomysły są nieograniczone — gwarantujemy, że będziecie się świetnie bawić!

Kolonialne wnętrze ze świecącą choinką