Święta zero-waste? Jak zorganizować, żeby nie marnować

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas zakupów. Zabiegani i przytłoczeni liczbą obowiązków często podejmujemy decyzje zbyt pochopnie, kierując się emocjami. Jak zorganizować ten czas nie szkodząc planecie?

Czy zero-waste w czasie Świąt jest możliwe?

To prawda, że organizacja świąt zero-waste jest sporym wyzwaniem. Jednak najgorszym podejściem, jakie można przyjąć się postawa „wszystko albo nic”. Wszystkie Twoje decyzje, wszystkie produkty, jakie kupisz, mają mniejszy lub większy wpływ na środowisko, a ich produkcja skutkuje powstaniem różnej ilości odpadów. Pamiętaj, że każda wielka zmiana zaczęła się od jednostki i od pojedynczej decyzji. Przy dzisiejszym asortymencie sklepów bycie zero-waste jest jak najbardziej możliwe i wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowane. W dodatku święta zorganizowane z poszanowaniem planety są o wiele bardziej satysfakcjonujące i zwiększają naszą więź z domem nas wszystkim — Ziemią. Na początek nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko, zacznij od małych kroczków, a sam zobaczysz, jakie to łatwe i jaką daje radość.

Święta zero waste

Ozdoby świąteczne zero-waste

Kto z nas kocha świątecznej atmosfery? Kolorowe lampki, zimowe wzory, klimatyczne stroiki… To wszystko nadaje magii, za którą tak bardzo tęsknimy przez cały rok. Czy da się udekorować dom, nie tworząc góry odpadów? Wykorzystaj najlepsze pomysły i przekonaj się sam.

  • DIY, czyli zrób to sam. Ozdoby zero-waste możesz wykonać sam, nawet jeśli nie masz duszy artysty i profesjonalnych narzędzi. Wystarczy trochę czasu, chęć do działania i wyobraźnia. Z gałązek, listków i suszonych owoców mogą powstać piękne stroiki, a rolki po papierze toaletowym mogą stworzyć piękną girlandę lub inne dekoracje.
  • Jadalne ozdoby — piękne i smaczne. Czy jest coś, co bardziej kojarzy się ze świętami niż zapach mandarynek? Starannie ułożone będą świetną dekoracją i pyszną przekąską. Możesz także upiec pyszne pierniczki, które także następnie zjesz wraz z całą rodziną. W tym celu najpierw zaopatrz się w foremki świąteczne lub foremki 3D. Nadmiar ciastek możesz zamknąć w pudełku, lub jeśli masz zestaw puszek metalowych do żywności, wykorzystać właśnie takie rozwiązanie.
  • Jakość ma znaczenie. Kupowanie ozdób świątecznych nie jest złe, wystarczy postawić na takie, które będą ponadczasowe i posłużą nam przez lata. Minimalistyczna, starannie wykonana dekoracja taka jak scenka świąteczna LED będzie pasować do każdego wnętrza i na pewno nam się nie znudzi.

Prezenty zero-waste

Kupowanie prezentów to jedno z najcięższych zadań do wykonania podczas świąt. Oczywiście najlepiej zapytać obdarowywanego co chciałby dostać, ale nie zawsze jest to możliwe. Jakie prezenty zero-waste sprawdzą się najlepiej?

  • Kubek termiczny z podwójnymi ściankami zadba o dostęp do gorącej kawy nawet przez kilkanaście godzin. Taki podarunek doceni na pewno każda osoba zmuszona dojeżdżać do pracy komunikacją zbiorową.
  • Fani herbaty z pewnością będą zachwyceni, gdy znajdą pod choinką dzbanek do herbaty z zaparzaczem 800 ml w modnym kolorze.
  • Dla malucha najlepiej wybierać ponadczasowe zabawki takie jak klocki drewniane. Nie dość, że bawią, to uczą, a w dodatku są całkowicie naturalne i ekologiczne. Czego chcieć więcej?
Prezenty zero waste

Choinka zero-waste

Podczas Świąt Bożego Narodzenia oczywiście nie może zabraknąć drzewka. To ono nadaje największego klimatu i gwarantuje nastrój. Jaka powinna być choinka zero-waste?

  • Drzewko w donicy, choinka świąteczna 35 cm zostało wykonane z najwyżej jakości materiałów i posłuży nam przez wiele lat. Zmieści się nawet w niewielkim pomieszczeniu i w przeciwieństwie do naturalnych odpowiedników nie wyląduje na śmietniku po kilku tygodniach.
  • Bombki choinkowe szklane są całkowicie ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. W dodatku prezentują się znacznie lepiej niż te wykonane z plastiku.
  • Własnoręcznie zrobione ozdoby choinkowe są przepiękne, a do ich wykonania nie musisz mieć żadnych specjalnych narzędzi. Wystarczy ususzyć w piekarniku owoce lub wykonać dekoracje z papieru.
Prezenty zero waste

Co zrobić z nadmiarem jedzenia: świąteczne tipy zero-waste

Podczas świąt sklepy kuszą licznymi promocjami i limitowanymi seriami produktów. Ciężko się oprzeć podczas wyprzedaży. Niestety, co miesiąc każdy Polak wyrzuca do śmieci jedzenie o średniej wartości 50 zł, a podczas Świąt Bożego Narodzenia ta wartość rośnie. Jak gotować, żeby nie marnować?

  • Rozplanowanie gotowania między bliskimi to podstawa. Jeśli masz zamiar upiec sernik, uprzedź innych, by przygotowali coś innego.
  • Zakupy z listą pozwolą Ci uniknąć wyborów konsumenckich podjętych pod wpływem emocji. Z korzyścią dla planety i Twojego portfela.
  • Wyjazd do sklepu z własnymi torbami. Jeżeli jeszcze nie posiadasz swoich wielorazowych torebek, zdecydowanie powinieneś je nabyć.
  • Dzielenie się z innymi. W wielu miastach są organizowane inicjatywy, które pozwalają podzielić się nadmiarowym jedzeniem ze świątecznych stołów z osobami w kryzysie bezdomności.