Szafa tekstylna - hit czy kit?

Szafa tekstylna kojarzy nam się ze studenckimi stancjami, gdzie właściciele mieszkań meblują pokoje najniższym kosztem. Okazuje się jednak, że produkt ten może świetnie odnaleźć się w każdym domu. Jakie są plusy i minusy szaf tekstylnych? Czy możemy wykorzystać je tylko do przechowywania ubrań? Oto kilka słów o tym niecodziennym meblu.

Szafa tekstylna – co to jest?

Szafa tekstylna jest meblem do przechowywania, która swoją konstrukcją przypomina namiot. Produkt ten składa się ze stelaża wykonanego z cienkich i lekkich rurek oraz z poszycia materiałowego.

Rozbudowana szafa tekstylna

Lekkość i łatwość przenoszenia

Jednym z największych plusów szafy tekstylnej jest niska waga. Stelaż stworzony jest ze stalowych lub plastikowych rurek, a materiał to zwykle poliester. Takie zestawienie daje nam mebel, który możemy podnieść jedną ręką.

Niska waga sprawia, że szafa jest wyjątkowo łatwa w przenoszeniu. Jeżeli chcemy przesunąć ją o kilka metrów, to nie musimy jej nawet rozkładać. Dodatkowo stelaż rozkłada się na krótkie elementy, więc bez problemu przewieziemy go małym samochodem.

Ciemna szafa tekstylna

Kiedy cena gra rolę

Niewątpliwą zaletą szafy tekstylnej jest również jej cena. Najprostsze szafy znajdziemy w sklepach już za niecałe 100 zł, a te większe, z dodatkowymi półkami i kieszeniami, za około 200-300 zł. Taki mebel zdecydowanie obniży nam koszty urządzania nowego wnętrza.

Funkcjonalność

Wiele osób myśli, że szafy tekstylne nie mogą być funkcjonalne, a jedyne wyposażenie, jakie w nich znajdziemy to poziomy wieszak. Prawda jest taka, że obecnie niektóre szafy tekstylne przypominają budową zaawansowane szafy ze sklepów meblowych i oferują liczne półki oraz kosze. Dodatkowo w szafach materiałowych często pojawiają się kieszenie przyszyte do poszycia, dzięki czemu zyskujemy kolejne miejsce do przechowywania.

Szafa tekstylna

Do szafy tekstylnej możemy włożyć wszystko to, co chcielibyśmy umieścić w tradycyjnej szafie. Znajdzie się tam miejsce na kurtki, pościel, ręczniki, buty, sukienki, koszule, paski, bieliznę, a nawet na biżuterię i drobne akcesoria.

Wyjątkowy design

W przypadku szafy tradycyjnej jesteśmy ograniczeni wzorem, który znajdziemy na jej drzwiach. Zwykle jest to okleina imitująca drewno, lustro, szkło mleczne lub jednolity panel MDF.

Szafy tekstylne wyróżniają się różnorodnymi kolorami oraz wzorami. Jeżeli szukamy szafy do pokoju dziewczynki, to możemy przebierać w motywach florystycznych lub bajkowych. Szafa tekstylna z motywem miasta świetnie sprawdzi się w pokoju nastolatka, a te jednolite możemy zakupić do garderoby lub pomieszczenia urządzonego w minimalistycznym stylu.

Na ubrania i co jeszcze?

W szafie tekstylnej nie musimy przechowywać wyłącznie odzieży. W sklepach znajdziemy specjalne szafy na buty. Tradycyjne modele szaf materiałowych pomieszczą wszystko to, co chciałabyś ukryć – skrzynki z narzędziami, walizki, pudełka z drobiazgami czy też dodatkowe koce i kołdry.

Szafa tekstylna

Uwaga na obciążenia

Głównym minusem szafy tekstylnej jest problem z przechowywaniem cięższych przedmiotów. Przy wyborze tego produktu powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany został stelaż oraz na jego jakość. Do kieszeni wykonanych z materiału nie powinniśmy wkładać przedmiotów o dużej wadze, ponieważ istnieje ryzyko roztargania.

Szafy tekstylne stają się coraz popularniejsze. Są idealnymi meblami dla osób, które często się przeprowadzają czy też dla tych, którzy mają ograniczony budżet. Mebel ten docenią również osoby, które szukają pomysłu na przechowywanie różnorodnych przedmiotów w garderobie lub ci, którzy chcą zasłonić wolnostojące narzędzia, akcesoria sportowe lub buty.