Sztuczne rośliny - czy warto je wprowadzać do mieszkania?

Sztuczne rośliny od wielu lat zdobią domy oraz obiekty użyteczności publicznej, a same produkty pamiętamy jeszcze z dzieciństwa. Niestety, dla wielu sztuczne rośliny często kojarzą się z tandetnymi i kontrowersyjnymi dekoracjami dla leniwych. Sztuczne kwiaty czy inne typy roślin nie muszą kojarzyć się z tandetą i niedokładnym wykonaniem. Od dłuższego czasu można znaleźć na rynku wysokiej jakości sztuczne kwiaty doniczkowe, które nie są aranżacyjną “wtopą”. W tym artykule postaramy się przedstawić zalety tego typu dekoracji oraz przybliżyć najpopularniejsze produkty z tej kategorii.

Dlaczego sztuczne rośliny doniczkowe zamiast żywych?

Choć nigdy w pełni nie zastąpią żywych roślin, mogą być całkiem ciekawą alternatywą. Z tego powodu w ofertach producentów (np. marki Atmosphera) coraz częściej można spotkać rozbudowaną ofertę sztucznej roślinności. Jakie jeszcze inne zalety ma ten typ roślin? Sztuczne rośliny są odporne na wahania temperatury. Nie straszna im klimatyzacja, przeciąg czy umiejscowienie w newralgicznym miejscu domu, w którym większość roślin nie dałaby sobie rady.

Sztuczne kwiaty doniczkowe

Tego typu produkty od dawna cieszą się coraz większą starannością wykonania oraz zwiększonym wrażeniem autentyczności. Dzięki nim możesz pozwolić sobie na piękno roślin, na których normalnie posiadanie byś się nie zdecydował. Orchidea czy Bonsai, choć wyjątkowo piękne, wymagają sporo uwagi. Sztuczne rośliny są bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Również są lepszym wyborem, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju upadki. Jeśli więc masz dosyć sprzątania ziemi z dywanu lub podłogi, te produkty są dla Ciebie! W wielu przypadkach zakup rośliny sztucznej wychodzi taniej niż zakup żywej.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się sztuczne rośliny?

Sztuczne rośliny są dobrą możliwością w zasadzie wszędzie, są jednak miejsca, w których sztuczna roślinności sprawdzi się najlepiej. Do takich miejsc należą:

  • Wszelkiego rodzaju gabinety, biura oraz restauracje, gdzie podlewanie roślin może być kłopotem.
  • Ganki, korytarze, pomieszczenia dla palących oraz wszystkie te miejsca, które dysponują niezbyt stabilnym i potencjalnie szkodliwym klimatem dla żywej roślinności. Dlaczego by w tych miejscach nie móc cieszyć się tak wdzięczną dekoracją jak kwiat w doniczce?
  • Domy i mieszkania często podróżujących osób. Choć można zdecydować się na pozostawienie żywych roślin z nawilżaczem glebowym, w wielu przypadkach bywa to nie dość wygodne i skuteczne. Dla osób często wyjeżdżających z domu szczególnie polecamy sztuczne rośliny, które udekorują mieszkanie, nie spędzając snu z powiek w delegacji.
  • W miejscach szczególnie narażonych na zrzucenie np. w przedpokoju. Sztuczna roślina może być również idealną ozdobą w miejscach, gdzie może być zrzucona przez zwierzęta.

A teraz przyjemności. Jakie sztuczne rośliny warto wybrać? Ciekawe propozycje

Wszystko zależy od stylu wnętrza i upodobań. W jednych dobrze sprawdzą się sztuczne kwiaty w wazonie, do drugiego idealnie wpasują się sztuczne trawy, które podkreślą przemyślaną linię aranżacji. Jakie są najpopularniejsze opcje sztucznej roślinności, które zdobywają szczególne uznanie?

  • Storczyk - Elegancki, ale dosyć trudny w uprawie kwiat świetnie sprawdzi się w salonie, gabinecie, poczekalni czy przedpokoju.
  • Trawy oraz trzciny dekoracyjne - świetne szczególnie do wnętrz minimalistycznych oraz nowoczesnych. Ich zgrabna, oszczędna linia oraz kolor nasyconej zieleni sprawia, że są coraz częściej wybieranymi produktami z tej kategorii.
  • Drzewka bonsai - dosyć drogie w zakupie i trudne utrzymaniu karłowate drzewka zachwycają nie tylko w swojej żywej formie, ale również wykonane z tworzyw sztucznych. Zachwycające i zawsze w modzie!
  • Palma - doceniana od lat, świetnie sprawdzi się zarówno w kolorowej i eklektycznej aranżacji, jak i w stylu retro. Może być również wspaniałym ozdobnikiem tradycyjnego wnętrza. Estetyczna i uniwersalna.
  • Monstera - coraz popularniejsze ze względu na coraz ciekawsze kompozycje i formy, które wprowadzają producenci.
  • Kompozycje w szkle - wpisujące się w najnowsze trendy (choćby bestsellerowe ostatnio mini szklarnie) kompozycje w szkle zwracają na siebie uwagę. Choć trudno stworzyć takie dekoracje z żywych odpowiedników, sztuczne rośliny można dowolnie aranżować i układać na różnego typu podkładzie z np. kamieni. Szczególnie warto sprawdzić dekoracyjne żarówki z sukulentami, które stają się coraz bardziej poszukiwane.

Decyzja o wprowadzeniu sztucznej roślinności zawsze zależy od Ciebie - na pewno dzięki rozwijaniu tego typu produktów na przestrzeni lat, możemy cieszyć się wysokiej jakości sztucznymi roślinami, które wyglądają w wielu przypadkach jak żywe lub bardzo im do tego wrażenia blisko. Bez względu na to, jaką przestrzeń w domu lub mieszkaniu ma pełnić funkcję, warto rozważyć ich zakup ze względów praktycznych oraz wysoką trwałość. Wprowadź do swojego mieszkania trochę zieleni i ciesz się wymarzoną aranżacją. Wielu wspaniałych chwil życzy zespół EMAKO.pl.