Sztuczne rośliny - hit czy kit? Przegląd produktów

Miłośnicy naturalności traktują sztuczne rośliny jako element, który w żadnym wypadku nie powinien występować. Stawiają je na równi z tandetą i dawno minioną epoką. Nie da się ukryć, że tego typu ozdoby największą popularnością cieszyły się w latach 80., kiedy to plastikowe kwiaty zdobiły zarówno wnętrza domów jak i restauracyjne stoliki. O ile w tamtym okresie trudno powiedzieć cokolwiek pochlebnego na temat sztucznych roślin, o tyle obecnie w wielu przypadkach trudno rozpoznać, czy mamy do czynienia z naturalnymi sukulentami czy sztucznymi. Tego typu ozdoby przeżywają obecnie swój prawdziwy rekonesans, a ich różnorodność oraz bogactwo zastosowań mogą przyprawić o zawrót głowy!

Kto powinien zdecydować się na sztuczne rośliny w swoim domu?

Zieleń wprowadza do wnętrza spokój i harmonię. Nie każdy jednak rodzi się ogrodnikiem i nie każdy wie, jak należy dbać o rośliny. Jeśli ciągle obserwujesz, jak Twoje kwiaty usychają i obumierają, a ty zupełnie nie wiesz jak sobie z tym poradzić to sztuczne rośliny będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Nie przywiązujesz wagi do ich pielęgnacji, a one nieustannie upiększają Twoje wnętrze. Możesz spokojnie wyjechać na wakacje lub w krótką podróż i nikogo nie musisz obarczać podlewaniem kwiatów. Czy to oznacza, że wybierasz drogę na skróty w dekoracji wnętrza? Absolutnie nie, dzięki takiemu rozwiązaniu tworzysz przestrzeń, w której ty sam będziesz czuł się komfortowo.

Sztuczne rośliny są wręcz stworzone do domów oraz mieszkań, w których przebywają alergicy. W doniczkach tych naturalnych mogą rozwijać się grzyby, które powodują silne uczulenia. Podobnie rzecz wygląda z ciętymi kwiatami - te również nie mogą znajdować się w domu alergików. Jedyną możliwością wprowadzenia "zieleni" do wnętrza jest zastosowanie sztucznych kwiatów. Takie rozwiązanie jest również odpowiednie dla posiadaczy czworonogów.

Jeśli do Twojego mieszkania nie docierają promienie słoneczne, to żywe rośliny nie będą miały zapewnionych odpowiednich warunków do rozwoju. Jeśli nie lubisz poświęcać czasu na pielęgnację kwiatów, to nie rób tego na siłę - nie będziesz szczęśliwy podczas tego codziennego obowiązku, a Twoje rośliny też najprawdopodobniej nie będą należały do najpiękniejszych na całym osiedlu. Sztuczne rośliny z powodzeniem mogą zastąpić te żywe, ponieważ na pierwszy rzut oka wyglądają one identycznie. Te współczesne nie mają w sobie nic z plastiku i kiczu sprzed 40 lat.

Jakie sztuczne rośliny wybrać?

Sztuczne rośliny można znaleźć praktycznie w każdej formie, którą doskonale znamy z tych żywych. Jest to dodatkowa zaleta, ponieważ daje kolejne możliwości aranżacji pomieszczenia. Pierwszym przykładem są rośliny w doniczkach. W przypadku tych sztucznych nie musimy martwić się dostępem wody oraz innymi związanymi z tym kwestiami - zawsze stanowią ozdobę. Obecnie najmodniejsze są te nietypowe - plecione, z dodatkami innych materiałów (drewna bądź metalu) oraz jasne, ażurowe w stylu prowansalskim. Można znaleźć zarówno te dedykowane klasycznym wnętrzom jak i te przeznaczone do tych nowoczesnych. Sztuczna roślina w połączeniu z odpowiednio dobraną doniczką wprowadzi nową jakość i szyk do niemalże każdego wnętrza.

Jeśli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie salonu bez wazonu z kwiatami, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - również w tym przypadku sztuczne rośliny wyglądają identycznie jak te żywe. Od teraz nie musisz się martwić o to, jak długo kompozycja będzie cieszyła oczy swoimi kolorami oraz świeżością. Coraz częściej można spotkać również wysokie wazony stawiane na podłodze - jeśli włożysz do niego sztuczną imitację kwitnącej magnolii lub trawy, to stworzysz niebanalną kompozycję, idealnie wpisującą się w obecne trendy.

W ostatnim czasie obserwuje się rosnącą popularność "zielonych ścian". Wykorzystując w tym celu żywe rośliny należy dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie, dobrać współgrające ze sobą gatunki, a także zadbać o doprowadzenie do nich odpowiedniej ilości wody. Jak łatwo możesz się domyślić, wykorzystanie w tym celu sztucznych roślin, pozwoli nam stworzyć stworzyć "zieloną ścianę" o wiele szybciej, z dowolnie wybranych przez siebie sukulentów. Będzie ona cieszyła Twoje oczy przez cały rok, niezależnie od panujących warunków.

W jaki sposób wybrać sztuczne rośliny do wnętrza?

W przypadku doboru sztucznych roślin do wnętrza nie ma żadnej obowiązującej zasady. Jedyną rzeczą, która Cię ogranicza, jest Twoja wyobraźnia. Niezależnie od ilości docierającego światła, czy też miejsc, w których szczególnie trzeba uważać na podlewanie - możemy je ustawiać wszędzie, w dowolnych konfiguracjach.

Marzysz o kwiatach w łazience? Dotychczas ze względu na warunki panujące w tym pomieszczeniu nie było to możliwe, jednak obecnie jest to jeden z coraz popularniejszych trendów. Sztuczne kwiaty do łazienki można ustawić na parapecie, podłodze lub na szafce. Z tym wnętrzem świetnie komponują się storczyki, w kolorystyce adekwatnej do reszty pomieszczenia. Takie zastosowanie sprawdzi się również w kuchni, gdzie również trudno zadbać o odpowiednie warunki do rozwoju kwiatów.

Wśród najgorętszych trendów aranżacyjnych znajdują się obecnie monstery oraz ogromne liście. Umieszczone w dużym wazonie na podłodze, nadają wnętrzom niezwykle nowoczesnego charakteru, który świetnie wpisuje się w minimalistyczną formę. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w ultranowoczesnych wnętrzach, jak i tych urządzonych w stylu industrialnym. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością tego typu dekoracji - mniej znaczy w tym przypadku więcej, a duża roślina dominuje we wnętrzu i nie wymaga dodatkowych.

Podsumowanie

Sztuczne rośliny mogą występować w każdym wnętrzu, nie tylko tym nowoczesnym. W dekoracji pomieszczeń ogromną popularnością cieszy się styl prowansalski, którego nieodłącznym elementem jest lawenda. Ta żywa wymaga ogromnego zaangażowania i pielęgnacji, której nie każdy jest w stanie sprostać. Idealną alternatywą jest ta sztuczna, która umieszczona w ozdobnej doniczce stanowi idealne dopełnienie stylistyki.

Sztuczny kwiatek w glinianej doniczce