Szybka konserwacja łazienki - sprawdź jakie to proste!

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu jej w idealnym stanie, niezbędna jest jej regularna konserwacja. Sprawdzanie łazienki pod kątem typowych problemów, takich jak nieszczelność kanalizacji, słaba wentylacja, czy też obecność grzyba, pomoże Ci zapobiec powstawaniu kosztownych problemów w przyszłości. Dbanie o łazienkę wcale nie musi być skomplikowane. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak szybko i efektownie można to zrobić.

Zadbane fugi

Jeśli chcesz, aby płytki w Twojej łazience wyglądały stylowo i schludnie, musisz pamiętać o tym, by utrzymać w czystości fugi. Niestety ale fugi są dość podatne na plamy i uszkodzenia spowodowane przez wodę. Świeże fugi wyglądają pięknie, ale bez odpowiedniego czyszczenia i konserwacji mogą ulec poplamieniu, zagrzybieniu, a nawet pęknięciom. A kiedy fugi zaczną pękać, woda może wsiąknąć w ścianę i powodować poważne uszkodzenia. Konserwacja łazienki i fug może wydawać się skomplikowanym procesem, jednak w rzeczywistości wcale takim nie jest. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie środki czyszczące i pielęgnacyjne, a następnie zaczniesz ich regularnie używać. Jeśli raz w tygodniu zadbasz o czystość kabiny prysznicowej lub miejsc najbardziej narażonych na kontakt z wodą, będzie to w pełni wystarczające. Używając specjalnych środków czystości, ochronisz fugi przed grzybem i zanieczyszczeniami. Tego typu preparaty znajdziesz praktycznie w każdym markecie lub w specjalnym sklepie internetowym, takim jak Emako.pl.

Regularne porządki

Systematyczna konserwacja (czy też czyszczenie) łazienki po kąpieli lub prysznicu jest koniecznością, jeśli chcesz utrzymać płytki w czystości i zapobiec uszkodzeniom i zabrudzeniom. Jasne, może się to wydawać trochę przesadnym podejściem do sprawy, ale na dłuższą metę pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo pracy i pieniędzy. Jednym z pierwszych gadżetów, w jakie powinieneś się zaopatrzyć, jeśli zamierzasz regularnie sprzątać łazienkę jest ściągaczka do wody. Takie akcesorium działa świetnie, jeśli w szybki i prosty sposób chcesz wyczyścić szybę kabiny prysznicowej. Za każdym razem, gdy weźmiesz prysznic lub kąpiel, przejedź ściągaczką po kafelkach, szklanych ścianach i drzwiach, aby usunąć nadmiar wody.

Następnie powinieneś delikatnie spryskać kafelki i szkło łagodnym, codziennym środkiem do czyszczenia kabin prysznicowych. Możesz także zrobić swój własny, mieszając wodę w proporcji 4:1 z roztworem octu. Stosowanie się do tych zasad pozwoli Ci utrzymać wannę i prysznic w czystości, co znacznie skróci czas potrzebny na szorowanie kiedy nadejdą większe porządki. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli będziesz utrzymywać ściany i szkło w czystości po codziennych kąpielach, nadal będziesz musiał czyścić prysznic lub wannę co tydzień (lub co dwa tygodnie). Pomimo codziennych wysiłków, olejki do ciała i pozostałości mydła nadal będą przylegać do powierzchni płytek.

Tak więc, co tydzień lub co dwa tygodnie, zafunduj swojej łazience dokładne czyszczenie za pomocą wody i sody oczyszczonej. Jeśli kafle wydają się nieco bardziej zabrudzona niż zwykle, użyj wody utlenionej zamiast wody.

Odpowiednie uszczelnienie to podstawa

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja łazienka prezentowała się znakomicie, musisz pamiętać o doskonałym uszczelnieniu wszystkich powierzchni, które mogą być narażone na działanie wody. Na przykład, jeśli w Twojej łazience jest blat z drewnianej płyty wiórowej, konieczne będzie zaimpregnowanie go specjalnym preparatem. W innym przypadku, blat może spuchnąć i bardzo szybko nadać się wyłącznie do wyrzucenia. Specjalny spray uszczelniający WENKO to świetny preparat, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej łazienki. Środek ten sprawia, że powierzchnie stają się odporne na wodę. Produkt doskonale sprawdzi się podczas różnego rodzaju remontów lub renowacji brodzików prysznicowych. Spray uszczelniający pomoże Ci w prosty i szybki sposób przeprowadzić konserwację łazienki. Produkt stosować można na materiałach już pokrytych farbą lub emalią lub metalowych, cementowych, drewnianych, ceglanych oraz tworzywach sztucznych.

Pokonaj rdzę

Kolejnym produktem, który znacznie ułatwi Ci konserwację łazienki jest specjalny środek do usuwania rdzy. Płyn ROST KILLER od WENKO to produkt, który doskonale chroni przed rdzą metalowe powierzchnie. Wystarczy niewielka ilość czasu, aby przy pomocy tego produktu dokładnie zabezpieczyć drzwi, metalową konstrukcję, meble lub inny przedmiot narażony na działanie rdzy. Preparat nadaje się do czyszczenia w zasadzie wszystkich metalowych powierzchni, co czyni go niezwykle uniwersalnym. Sprawdzi się on nie tylko w łazience! Co więcej, jest to produkt wyjątkowo prosty w użyciu. Nakłada się go przy pomocy pędzla. Jeśli w Twojej łazience są już ślady rdzy, ROST KILLER z łatwością je usunie, przekształcając rdzę w warstwę ochronną. Działanie tego produktu jest długotrwałe.

Odblokuj odpływy

Gdy odpływy w łazience są zablokowane, może to powodować nieprzyjemny zapach, problem ze spływaniem wody, a w niektórych przypadkach nawet zablokowanie możliwości korzystania z łazienki. Niestety, zablokowane odpływy są powszechnym problemem wielu domowników. Łatwą metodą odblokowania odpływów jest użycie wrzącej wody, octu i sody oczyszczonej. W otwór korka wystarczy wlać wrzącą wodę, a następnie wsypać pół szklanki sody. Następnie wlej do odpływu mieszankę wody z octem, zakrywając go korkiem. Poczekaj około 10 minut. Na koniec przepłucz rury za pomocą wrzącej wody, aby usunąć zator.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom szybka konserwacja łazienki nie będzie dla Ciebie problemem. Jak sam widzisz, za pomocą regularnych porządków oraz stosowania specjalnych preparatów, możesz cieszyć się doskonale czystą i funkcjonalną łazienka przez wiele lat.

Zestaw do napraw hydraulicznych