Tkaniny z certyfikatami - na co zwracać uwagę i jak uniknąć greenwashingu?

recykling

Certyfikaty są bardzo istotne. Szczególnie w przypadku tkanin, które mają codziennie kontakt z naszą skórą. W ich przypadku nie wystarczy tylko ciekawy design. Równie ważne jest ich bezpieczeństwo. W przypadku produkcji materiałów coraz częściej również zrównoważone podejście do kwestii ekologii i praw pracowniczych. Doskonale się składa, gdyż większość naszych producentów trzyma rękę na pulsie i certyfikuje swoje produkty tekstylne.

Niektórzy stosują też swoje wewnętrzne certyfikaty. Pomagają one w lepszym zrozumieniu składu i sposobu uprawy włókien. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, sprawdziliśmy wszystko za Was. Przekażemy Wam najważniejsze informacje w skróconej formie. Zostawimy też linki do zweryfikowanych stron, na których możecie znaleźć więcej informacji.

Wszystko po to, abyście mogli znaleźć najwyższej jakości tekstylia. Produkty, w których nie tylko się wyśpicie, ale też będziecie bezpieczni.

To nie zawsze takie proste - jakie sprawdzać certyfikaty tkanin?

Jeśli Wasza wiedza kończy się na certyfikacie oeko-tex, to mamy dobrą wiadomość. Dziś dowiecie się, że świat certyfikatów ma nieco więcej kolorów. Poszczególne certyfikaty skupiają się na przeróżnych aspektach: uprawie roślin, z których wykonane jest włókno, sposobie produkcji lub prawach pracowniczych. Producenci korzystają z przeróżnych oznakowań: przyznawanych przez zewnętrzne, niezależne organizacje lub tworzonych przez nich samodzielnie.

Najpopularniejsze, niezależne certyfikaty, którym możecie zaufać:

 

 1. Global Organic Textile Standard
 2. OEKO-TEX® STANDARD 100
 3. Global Recycled Standard (GRS)
 4. Global Organic Textile Standard (GOTS)

Tkaniny z tymi certyfikatami znajdziesz w naszym sklepie. Każdy z nich dotyczy nieco innych aspektów. Poniżej znajdziesz informacje o najważniejszych z nich. Łączy je to, że są przyznawane przez niezależne organizacje.

Certyfikat Global Organic Textile Standard (GOTS)

To chyba najsilniejsza karta w naszej talii. Certyfikaty są przyznawane przez niezależne instytuty badawcze. Otrzymują je produkty, których 70% składu to włókna naturalne wytworzone w sposób odpowiedzialny ekologicznie i etycznie. W przypadku tego certyfikatu tylko 10% włókien może być syntetycznych. Produkty z etykietą “organic” składają się aż w 95% z takich włókien. Produkty z certyfikatem GOTS znajdziesz tutaj >>.

Bawełna gots jest przebadana od A do Z. Materiał jest bezpieczny dla waszego zdrowia. Podczas procesu uprawy oraz produkcji nie używano toksycznych substancji. Warunki pracy były uregulowane podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Najważniejsze aspekty:

 1. Mniejsze zużycie energii - przede wszystkim wody: Bawełna jest uprawiana w sposób zrównoważony. Producenci są zobowiązani do stosowania oczyszczalni i zamkniętego obiegu wody.
 2. Organiczna uprawa: Produkcja jest w pełni ekologiczna. Nie ma w niej miejsca na pestycydy czy toksyczne nawozy. Nasiona nie mogą być modyfikowane genetycznie.
 3. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 94%: Podczas takiej produkcji nie obciążamy dodatkowymi kosztami Planety.
 4. Kwestie społeczne: Uprawa bawełny to również - a może nawet przede wszystkim - ludzie, którzy o nią dbają, a następnie przerabiają surowiec. Certyfikat oznacza, że podczas produkcji oraz w trakcie uprawy przestrzegane była podstawowa konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy.
 5. Ekologiczny sposób opakowania: Produkty z certyfikatem GOTS są wysyłane w przyjaznych dla środowiska opakowaniach, które podlegają recyklingowi. Zamiast plastiku, nasi dostawcy sięgają po karton.

Certyfikat Tekstylia Godne Zaufania, czyli OEKO-TEX® STANDARD 100

To kolejny bohater i chyba najbardziej znany spośród certyfikatów. Od 100 lat świadczy o jakości produktów tekstylnych, które mają kontakt z naszą skórą. Certyfikat przyznawany jest przez organizację o tej samej nazwie. Co dokładnie jest sprawdzane? Obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji, które mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie.

Wśród szkodliwych substancji znaleźć możemy pestycydy lub alergeny. Pełna lista substancji tutaj >>.

Warto wspomnieć, że na naszej stronie stosujemy często skróconą nazwę certyfikatu, czyli Oeko-tex lub Tekstylia Godne Zaufania.

Najważniejsze aspekty:

 1. Bezpieczeństwo: Produkty są bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie powinny powodować alergii ani podrażniać.
 2. Jakość produktu: Na opakowaniu produktu znajduje się czytelna etykieta. W ten sposób możemy wybrać wyłącznie produkty najwyższej jakości.
 3. Rygorystyczny sposób kontroli: Produkty z certyfikatem oeko-tex przeszły badania laboratoryjne. Nie powinny podrażniać i uczulać.

Certyfikat Global Recycled Standard (GRS)

To kolejny bohater, który pozwala określić, czy włókna, które zostały wykorzystane podczas produkcji danego produktu, pochodzą z recyklingu. Certyfikat otrzymuje produkt, którego przynajmniej 20% materiału pochodzi z recyklingu. Jeśli na danym produkcie widzimy logo, to jest to przynajmniej 50% tkaniny.

Najważniejsze aspekty:

 1. Odpowiedzialność na każdym etapie: Certyfikat otrzymują wyłącznie produkty, których recyklingowy charakter można potwierdzić na każdym etapie od przetwórstwa po dostawę.
 2. Troska o środowisko: Zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu jako pełnoprawnych tkanin.

Certyfikat European Flax

Przyznawany jest w przypadku włókien lnianych lub konopnych. Ich głównym wyróżnikiem jest to, że są produkowane w Europie Zachodniej. Włókna roślinne pochodzą ze zrównoważonych upraw. To prawdziwa gratka dla osób, które kierują się ekologią i szukają produktów premium. Produkty z certyfikatem European Flax muszą mieć w swoim składzie przynajmniej 50% czystego lnu lub włókna konopnego. Produkty znajdziesz tutaj >>

Najważniejsze aspekty:

 1. Wyprodukowane w Europie Zachodniej: Włókna są uprawiane i zbierane w zachodniej części Europy: Francja, Belgia, Holandia.
 2. Produkcja przyjazna dla środowiska: Rośliny nie są dodatkowo nawadniane. Ich nasiona nie są modyfikowane genetycznie. Producenci są zobowiązani nie używać defoliantów.
 3. Włókna zero-waste: Podczas produkcji wykorzystuje się całą roślinę.
 4. Kwestie społeczne i etyka pracy: Włókna produkowane są z poszanowaniem praw pracowniczych.
 5. Najwyższa jakość: Naturalny materiał jest komfortowy. Nie pocimy się pod nim. Zapewnia odpowiednią termoregulację i odprowadzenie wilgoci. Tkanina oddycha, a Ty z nią.

Wewnętrzne certyfikaty naszych producentów:

Nasi producenci oprócz certyfikatów przyznawanych przez niezależne organizacje posługują się również swoimi oznaczeniami. Dlaczego? Czasami proces certyfikacji trwa bardzo długo. Klienci mogą być również nie do końca zaznajomieni z dokładnym znaczeniem danej certyfikacji.

Właśnie dlatego powstały takie certyfikaty jak “100% coton naturel bio” lub “100% coton”.

Najważniejsze aspekty:

 1. Odnoszą się wyłącznie do sposobu uprawy - nie do produkcji: Oznacza to, że dany produkt został wykonany w 100% z naturalnego włókna bawełny.
 2. Znak zrozumiały praktycznie dla każdego: Etykiety są czytelne i proste w odszyfrowaniu. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy. W przypadku zewnętrznych certyfikatów jest to o wiele bardziej skomplikowane.
 3. Naturalne włókna: Produkty z dopiskiem 100% bawełny lub 100% bawełny organicznej gwarantują, że tkanina jest przewiewna. Materiał jest wytrzymały. Zapewnia odpowiednie odprowadzenie wilgoci.

Co dokładnie oznacza, że produkt ma certyfikat "100% coton"?

Materiał został wyprodukowany bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów czy innych chemikaliów. Co do tego nie ma wątpliwości. Jest to jednak wyłącznie sposób uprawy. Dopiero następne certyfikaty takie jak GOTS czy oekotex gwarantują, że bawełna na nie była farbowana chemicznie na późniejszym etapie.

Na sam koniec - co warto zapamiętać?

Słowa organiczna, naturalna, eco to często wyłącznie określenia, które mówią nam o tym, że bawełna lub inny materiał były uprawiane w bardziej zrównoważony sposób. Nie mamy jednak pewności, co działo się z produktem później. Wewnętrzne certyfikaty mają dla nas oczywiście wartość, ale podchodźmy do nich z rezerwą. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić, co oznaczają, zamiast zakładać, że organiczny lub ekologiczny to potwierdzenie, że dany produkt powstał całkowicie w etyczny sposób.

Podczas pisania artykułu korzystaliśmy ze zweryfikowanych źródeł wiedzy. Więcej o certyfikatach znajdziesz tutaj:

 1. GOTS
 2. Oeko-tex
 3. Global Recycled Standard (GRS)
 4. Europen Flax

W artykule używamy nazw certyfikatów w języku francuskim: “100% coton naturel bio”, “100% coton.”