To już wiosna — jak zaprojektować ogród?

Planujesz zmiany w swoim otoczeniu, planujesz zreorganizować swój ogród, a może właśnie stałeś się posiadaczem upragnionego kawałka ziemi i zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem od zera? Nie ważne! Nie musisz zwracać się do drogich, specjalistycznych firm. Z naszym poradnikiem, bez problemu poradzisz sobie z rozplanowaniem przestrzeni, nasadzeniami roślin i ich odpowiednim doborem, wyborem i rozmieszczeniem elementów dekoracyjnych i małej architektury.

Zasady projektowania ogrodu

Na początku pracy, warto wraz z rodziną zasiąść nad arkuszem papieru i w formie burzy mózgów rozpisać pomysły i marzenia wszystkich domowników, po czym w formie prostego, schematycznego szkicu, rozplanować uwzględnione elementy w terenie.
Jednym z pierwszych pytań, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, brzmi — jaką funkcję ma pełnić nasz ogród? Czy ma służyć tylko odpoczynkowi na świeżym powietrzu, przyjmowaniu gości, miłemu spędzaniu czasu w otoczeniu zieleni? A może ma służyć też własnej uprawie warzyw, owoców i ziół? Kierunek kształtowania naszej przestrzeni determinuje też chęć naszego zaangażowania w opiekę nad przyszłym ogrodem. Czy jesteś ogrodnikiem — hobbystą, lubisz poświęcać czas pracom przy pielęgnacji i utrzymaniu roślin, czy jednak wolisz ograniczyć swoje zaangażowanie do niezbędnego minimum? Warto też pochylić się nad potrzebami domowników. Jeśli w naszej rodzinie są małe dzieci, warto pomyśleć o piaskownicy, placyku zabaw, czy choćby huśtawce w cieniu drzew. Pamiętajmy jednak, że dzieci szybko rosną, warto zwrócić uwagę na to, by ogrodowa przestrzeń służyła im dłużej niż tylko jeden sezon. Również dorosłym użytkownikom warto wygospodarować kącik do wypoczynku, grillowania, opalania, czy nawet gier zespołowych.

Ekskluzywne meble ogrodowe

Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

Przestrzeń ogrodu warto podzielić na strefy użytkowe. Osobne przestrzenie przeznaczone do wypoczynku, spędzania wolnego czasu, uprawy kwiatów i krzewów ozdobnych, warzyw i owoców oraz ziół. Pamiętajmy też o kąciku gospodarczym, w którym zlokalizujemy schowek na narzędzia czy kompostownik. Planując nasadzenia roślin pamiętajmy o pozornie oczywistym — rośliny rosną! Zasadzone dzisiaj niewielkie drzewko, za kilka lat będzie rozłożystą jabłonią, rzucającą cień na teren dookoła. Zwłaszcza drzew nie możemy też sadzić zbyt blisko budynku. W aranżowaniu ogrodu warto uwzględnić rośliny już rosnące na naszym terenie. Może okazałego drzewa, rosnącego przez dziesiątki lat na naszej działce, nie warto usuwać? Może lepiej uwzględnić je w nowym pomyśle na nasz wymarzony ogród.

Planując przestrzeń, starajmy się unikać umieszczania dużych roślin lub elementów infrastruktury w centrum terenu, Starajmy się zarówno nasadzenia, jak i elementy wyposażenia ustawiać piętrami, od najwyższego, do najniższego, czyli przy krawędzi działki drzewa i krzewy, altana, a bliżej środka trawnik, czy kwitnące rośliny sezonowe.

Mała architektura w ogrodzie

Ważnym elementem wyposażenia naszego ogrodu, tworzącym jego charakter i nastrój, jest dobór elementów małej architektury. Zarówno duże elementy, takie jak altana, pergola, murowany grill, jak i urocze drobiazgi i ozdoby ogrodowe,, powinniśmy dobierać bardzo starannie. Ważnym jest też dobór wygodnych, trwałych i funkcjonalnych mebli ogrodowych. Przemyślany zakup mebli, odpornych na warunki atmosferyczne, zapewniających nam komfort wypoczynku, będzie nam służył przez lata. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w otoczeniu domku dla pożytecznych owadów, które będą naszymi sprzymierzeńcami. By w okresie zimowym, nasz ogród nadal był przyjazny zwierzętom, warto pomyśleć o karmniku.
Bogatą ofertę ciekawych dodatków i praktycznych rozwiązań, znajdziesz w ofercie sklepu Emako.

Rośliny w ogrodzie — wybór i uprawa

Dobierając rośliny do naszego ogrodu, pamiętajmy o zapewnieniu im optymalnych warunków. Pewne odmiany muszą rosnąć w dobrze nasłonecznionych miejscach, inne znacznie lepiej odnajdą się w zacienionej przestrzeni. Zwróćmy też uwagę na potrzeby roślin związane z glebą, w jakiej powinny rosnąć. Dobierając rośliny, warto poczytać o indywidualnych potrzebach danego gatunku, lub zasięgnąć informacji od sprzedawcy.
Dobrze przemyślany i zaprojektowany ogród, będzie cieszył Cię i Twoich gości przez długie lata, warto podjąć wysiłek i starania.

podświetlony ogród