Trendy w dekoracji stołu - 4 propozycje

Nakrywanie do stołu jest sztuką, która również podlega zmieniającym się trendom wnętrzarskim. Klasyki pozostają w modzie, ale co powiecie na stół z kolorową zastawą, a do tego czarne sztućce? Wasi goście jeszcze długo będą wspominać tę kolację.

Klasyki oczywiście wciąż pozostają w modzie, ale dlaczego czasem nie zaszaleć i nie poddać się trendom? Zastawa stołowa to kompozycja, która musi składa się pasujących do siebie stylem elementów. Talerze, kieliszki i szklanki oraz sztućce muszą do siebie pasować. Dziś zajmiemy się sztućcami – pomożemy Wam stworzyć 4 nietuzinkowe aranżacje stołu na wyjątkowe okazje.

Czarne sztućce – nie bój się koloru

Nakrycie stołu ze sztućcami w pięknej, półmatowej czerni to zdecydowany hit tego sezonu. Taki zestaw będzie pasować zarówno do bardzo eleganckiej zastawy ze zdobieniami, jak i jednokolorowych, nowoczesnych talerzy.

czarne sztucce komplet

Połączenie czerni z bielą to zawsze doskonały pomysł – biała, prosta zastawa i czarne sztućce, do tego proste kieliszki i szklanki sprawdzą się na każdą okazję. Jeśli chcesz osiągnąć efekt jak z czasopisma wnętrzarskiego połącz czarne sztućce ze złotą zastawą, zbyt wiele? Nic z tych rzeczy – jeśli zrezygnujesz z obrusa, a jedyną dekoracją będą właśnie piękne talerze, wszystko będzie miało gust i smak. W aranżacjach rustykalnych również się sprawdzą – pięknie komponują się z naturalnym drewnem i prostą np. beżową zastawą. Jeśli nie jesteś przekonana do czerni na całej powierzchni sztućca możesz wybrać takie sztućce, w których tylko rękojeść jest w tym kolorze.

czarne sztucce z metalu

Złote sztućce nie tylko na specjalne okazje

Złoto kojarzy się z luksusem i elegancją – dlaczego zatem nie wprowadzić go na nasze stoły? Piękne, sztućce w złotym kolorze z pewnością dodadzą naszym przyjęciom światowego stylu. Musimy jednak pamiętać, aby nie przesadzić – jeśli sztućce są złote zastawa ceramiczna powinna być raczej prosta. Doskonale skomponują się z czarnymi talerzami i eleganckimi kieliszkami. Jeśli chcemy stworzyć świąteczną aranżację stoły wybierzmy talerze i kieliszki ze złotymi obwódkami – będzie bardzo elegancko i nie przesadzimy. Złote sztućce i prosta ceramika będą pasować do aranżacji w stylu retro z różem lub turkusem w roli głównej.

Ekotrend – na stoły wraca drewno

Co powiecie na komplet sztućców z drewnianymi rączkami? Niektórzy stwierdzą, że nie są eleganckie i podanie takich sztućców do eleganckiej kolacji jest wykluczone. Eko jest teraz najgorętszym trendem, więc wszystko co naturalne jest po prostu w modzie. Do jakiej zastawy będą pasować takie sztućce? Otóż zdecydowanie do aranżacji rustykalnych, ale nie tylko. Naturalny odcień drewna pięknie komponuje się z granatem – jeśli zatem nakryjemy stół lnianym obrusem, na to ustawimy granatową zastawę i nasze sztućce – zrobi się naprawdę elegancko.

sztucce z drewniana raczka

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Na koniec klasyczne srebrne sztućce – z czym je zestawić, aby osiągnąć nowoczesny efekt? Jeśli postawimy na prostą i elegancką formę, będą one tak uniwersalne, że będą pasować niemal do każdej zastawy. Jeśli rękojeści są zdobione, możemy dobrać do nich piękne talerze z wypukłymi wzorami w podobnym stylu. Natomiast do prostych, niemal geometrycznych form możemy dodać niezwykle modne ostatnio talerze z motywem liści wymalowanym na porcelanie. W przypadku klasycznych srebrnych sztućców nie musimy się ograniczać przy pozostałych elementach zastawy.