Tworzymy przytulny kąt. Jakie osłony balkonowe wybrać?

W niektórych przypadkach zapewnienie prywatności w części balkonowej wymaga od nas dodatkowych działań. Jeśli nasz balkon znajduje się na niskim piętrze lub w niewielkiej odległości od okien sąsiadów, warto pomyśleć o osłonie, która zagwarantuje nam przytulny kącik. Szklane lub ażurowe balustrady możemy wyposażyć w osłony balkonowe, które mają więcej zalet, niż myślisz. Jak wybrać odpowiednie osłony balkonowe i jak je zamontować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Po co nam osłony balkonowe?

Słysząc o osłonach balkonowych, od razu na myśl przychodzi nam wydzielenie prywatnej przestrzeni, do której dostępu nie będzie miał wzrok przechodniów czy też sąsiadów z przeciwka. Okazuje się, że osłony mają dużo więcej zalet.

Warunki atmosferyczne

Osłony balkonowe doskonale chronią rośliny przed wiatrem. Jeśli nasz balkon znajduje się od południowej strony, to dobra osłona wyeliminuje problem ze zbyt dużym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się podłogi balkonu. Gorące powietrze z niemal parzących płytek nie będzie też powodowało wzrostu temperatury w mieszkaniu przy otwartym oknie.

Osłona na balkon

Kącik relaksu tylko dla nas

Jeśli uwielbiamy spędzać na balkonie letnie wieczory, to warto pomyśleć o stworzeniu kącika relaksu, w którym nikt i nic nie zakłóci nam odpoczynku. Osłony balkonowe sprawią, że miejsce stanie się bardziej przytulne, a my nie będziemy narażeni na wzrok sąsiadów z przeciwnego bloku.

Bezpieczniej dla dzieci i zwierząt

Szczebelki lub metalowe pręty, które charakteryzują się szerokim rozstawieniem, mogą powodować zagrożenie dla dzieci i zwierząt. Małe czworonogi chętnie wyglądają poza obręb balkonu, więc jeden nieodpowiedni ruch może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadnięcia.

Taka balustrada niesie również zagrożenie dla dzieci, które mogą wsadzić między pręty głowę lub wyrzucać przez nią zabawki, które będą stanowiły niebezpieczeństwo dla przechodniów. Odpowiednia osłona balkonowa wyeliminuje ten problem oraz sprawi, że przestaniesz martwić się o swoich podopiecznych.

Mężczyzna i pies

Rodzaje osłon balkonowych

W sklepach znajdziemy osłony balkonowe wyróżniające się wykonaniem z różnorodnych tworzyw. Na jaki materiał warto zwrócić szczególną uwagę?

Tworzywa sztuczne

Dobre tworzywa sztuczne potrafią znieść nawet ekstremalne warunki atmosferyczne. Niestraszny im wiatr, deszcz i ciągłe nasłonecznienie. Dużą zaletą osłony balkonowej wykonanej z tworzywa sztucznego jest duży wybór wzorów i kolorów. Na osłonie możemy mieć niemal dowolny nadruk, który będzie przestawiał zieleń, imitował drewno czy też marmur.

Jeśli cenimy sobie tkany materiał, to możemy wybrać osłonę, która została wykonana z odpornego tworzywa sztucznego i wyróżnia się strukturą tkanego materiału.

Taśma osłonowa

Taśma osłonowa umożliwia nam zabezpieczenie balkonu poprzez przeplatanie pomiędzy prętami taśmy o danej szerokości. W sklepach znajdziemy dwudziestocentymetrowe czy też pięciocentymetrowe. Wybór zależy tylko od naszych upodobań.

Iglasty żywopłot lub imitacja liści

Chcąc postawić na zieleń, możemy pomyśleć o zakupie osłony, która będzie imitowała iglasty żywopłot czy też bluszcz. Takie rozwiązanie ożywi nasz balkon, a z daleka nikt nie zorientuje się, że to sztuczna roślina.

Materiały naturalne

Miłośnicy naturalnych materiałów mogą liczyć na spory wybór osłon balkonowych, które zostały stworzone z rattanu, wikliny, trzciny czy też bambusa. Wymienione materiały są odporne na warunki atmosferyczne i posłużą przez długie lata.

Przyjciele na balkonie

Jak zamontować osłony balkonowe?

Do wyboru mamy sznurek, trytyki lub specjalne zaczepy, które możemy zakupić w sklepach budowlanych. Montaż osłony powinien być prosty i szybki, a demontaż nie sprawiać żadnych problemów.

Jutowe sznurki mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. Jeśli użyjemy osłony z wikliny lub rattanu, to montaż za pomocą ozdobnego sznurka sprawi, że nie będziemy musieli za wszelką cenę starać się ukryć zaczepów.