Ubieramy choinkę - przegląd dekoracji świątecznych

Jedną z najprzyjemniejszych świątecznych tradycji jest dekorowanie domu. Choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Gdy przystępujemy do jej ubierania, to znaczy, że właśnie zaczynają się Święta.

Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie? Czy ozdoby, które na niej wieszamy, mają jakieś specjalne znaczenia? Zanim wybierzemy ozdoby świąteczne — kilka słów na temat tego pięknego symbolu.

Tradycja ubierania choinki

W Polsce choinki ubieramy od XVIII wiek — to chyba jedyna pozytywna rzecz, jaką pozostawił po sobie czas zaborów. Zaczęło się na terenie zaboru pruskiego, bowiem ubieranie choinki to zwyczaj niemiecki. Jako pierwsi choinki w swoich domach zaczęli ubierać arystokraci i szlachta. W tym trudnym czasie taki piękny symbol Bożego Narodzenia dawał ludziom radość. Do domów zwykłych Polaków, również na terenie pozostałych ziem polskich choinka przywędrowała nieco później. Jak widać, zwyczaj przyjął się i jest kultywowany do dziś.

Dla katolików choinka symbolizuje rajskie drzewo lub wiecznie zielone drzewo życia, z którym utożsamiany jest Jezus Chrystus. Dlatego wybieramy drzewa, które są zielone przez cały rok — świerki, jodły czy sosny. Tradycja ubierania choinki w górach miała własną nazwę — jutkę, czyli iglaste drzewko wiesza się do góry nogami pod sufitem i ozdabia słodyczami i smakołykami. Ta tradycja jest wciąż kultywowana w góralskich rodzinach.

Dziś choinka to jeden z najważniejszych symboli polskich świąt. Już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, w centrach handlowych pojawiają się pierwsze drzewka. Następnie dekoracje pojawiają się na ulicach. Zwyczaj nakazuje, aby domową choinkę ubrać w Wigilię, ale niecierpliwi mają domy gotowe na święta już na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Nie ma się czemu dziwić — gdy pięknie udekorowane drzewko staje w salonie, wnętrze wypełnia świąteczna magia.

Ozdoby choinkowe

Bombki choinkowe

Choinka ubrana jest tradycyjnie w bombki świąteczne, lampki i słodkie ozdoby np. ręcznie wykonane i udekorowane pierniczki. Zacznijmy od wyboru odpowiednich bombek. Z pewnością zauważyłeś, że z roku na rok trendy się zmieniają również w kategorii ozdób świątecznych. Jakiś czas temu kolorowe choinki zastąpiły jedno lub dwubarwne dekoracje. Moda na czerwień, złoto, następnie perłowe pastele i brokatowe dekoracje — co roku coś innego. W ostatnim czasie powraca moda na ubieranie choinki w stylu retro. Szklane bombki w formie figurek do tego kokardy i łańcuchy świetlne imitujące prawdziwe świece.

Tradycyjne okrągłe bombki choinkowe uzupełniamy ozdobami w innym kształcie — szyszki, sopelki czy gwiazdki pięknie urozmaicają kompozycję. Nie musisz co roku zmieniać kolorystyki swojej choinki, nie musisz podążać za trendami. Twoje bożonarodzeniowe drzewko powinno być takie, jakie sobie wymarzyłeś. Kończąc temat bombek, nie sposób pomyśleć o kwestiach praktycznych. Bombki ze szkła są niezwykle delikatne, dlatego, jeśli w domu biegają maluchy — lepiej wybrać dekoracje z tworzywa. Są równie piękne, jak szklane, ale zdecydowanie trwalsze.

Lampki choinkowe

Na pierwszych choinkach płonęły świece, potem pojawiły się elektryczne łańcuchy świetlne. To bardzo ważny element dekoracji świątecznej — umieszczamy je nie tylko na choince. Wzorem Amerykanów tworzymy przepiękne iluminacje świąteczne w swoich ogródkach. Migające światełka to symbol nadchodzących świąt — nie możemy z niego zrezygnować. W ostatnich latach pojawiły się łańcuchy świetlne LED. Dzięki tej energooszczędnej technologii możesz zaszaleć i mocno rozświetlić swój dom na święta. Lampki świąteczne LED są bardzo praktyczne — możesz wybierać pomiędzy modelami zasilanymi bezpośrednio z gniazdka elektrycznego a takimi, które posiadają własne zasilanie. Lampki choinkowe LED na baterie to sposób na ograniczenie ilości przewodów — dzięki temu możesz ustawić choinkę dokładnie tak, gdzie chcesz. Za pomocą takich lampek możesz również tworzyć inne dekoracje w różnych miejscach w Twoim domu.

Jakie lampki wybrać? Opcji jest kilka — lampki choinkowe mogą świecić ciepłym, jasnym światłem, ale mogą również mieć wybrany przez Ciebie kolor. Zestawy ze sterownikami pozwalają ustawić częstotliwość migotania lub ustawić lampki choinkowe tak, by świeciła ciągłym światłem. Jeśli chodzi o ich wygląd, to zwykle decydujemy się na klasykę. Co nie oznacza, że nie mamy innego wyboru. Łańcuchy LED mogą mieć różne formy. Malutkie klosze żarówek mają różne kształty — gwiazdek, serduszek, a nawet bombek świątecznych.

Ozdoby świąteczne

Omówiliśmy już to, co najważniejsze, ale na naszej choince wciąż czegoś brak. Poza bombkami i lampkami powinny pojawić się na niej inne ozdoby świąteczne. W ostatnich latach bardzo modne jest wieszanie figurek — aniołków, postaci z „Dziadka do orzechów” czy elfów. To piękne ozdoby, które dzieci uwielbiają. Od jakiegoś czasu pojawiają się również dość nietypowe ozdoby choinkowe, np. bombki w kształcie pada do konsoli czy kawałka pizzy. Mają one tyle samo zwolenników co przeciwników, ale wybór dekoracji choinkowych to przecież kwestia gustu.

Z drugiej strony mamy ekologię, która nie jest już tylko modą — jest koniecznością. Ozdoby świąteczne w tym duchu wykonane są z materiałów naturalnych lub pochodzących z recyclingu. Ekolodzy zachęcają do ubierania choinki w ręcznie wykonane ozdoby. W trend eko doskonale wpisują się tradycyjne, polskie dekoracje — gwiazdki ze słomy, papierowe łańcuchy i domowe słodycze czy jabłuszka. Wybór stylu, w jakim udekorujesz swój dom, należy do Ciebie. Bez względu na to, jakie dekoracje preferujesz — wszystkie znajdziesz w EMAKO.pl