Uruchamiamy dziecięcą wyobraźnię. W jaki sposób stworzyć kreatywną bawialnię?

Dzieci są niezwykle energicznymi i ciekawskimi istotami. Każdy z nas nim kiedyś był i pamięta, jak dużo zabawy potrzebują najmłodsi. Naszą rolą, jako rodzica, jest zapewnienie jej, a skoro najlepszy sposób uczenia się to nauka przez zabawę, warto zręczne wprowadzić do niej elementy edukacyjne. Zastanawiasz się, w jaki sposób stworzyć kreatywną bawialnię? Zadbaj o użyteczne elementy wystroju, dzięki którym dzieciaki będą mogły wszechstronnie się rozwijać. Doskonale sprawdzi się tu mata do zabaw, namiot, mapa świata oraz tablica samoprzylepna. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!

Bezpieczeństwo

Wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że najważniejszą potrzebą, podczas projektowania przestrzeni dla dzieci jest właśnie bezpieczeństwo. Dobierając elementy pokoju, musimy pamiętać o tym, żeby żadne elementy nie stanowiły zagrożenia. Należy przemyśleć dokładnie jakie środki ostrożności można zastosować.

Odpowiednie miejsce

Dziecko powinno kojarzyć daną przestrzeń z zabawą. Świetnym miejscem na bawialnie jest poddasze. Daje wiele możliwości ciekawego urządzenia przestrzeni. Nie koniecznie musi być to od razu osobny pokój, bo nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić. Wystarczy, że w widoczny sposób oddzielimy część pomieszczenia.

Utrzymanie czystości

Dzieci często się nudzą, tracą uwagę i porzucają swoje zabawki. Nie możemy tolerować takiego zachowania, bo wtedy cała bawialnia będzie w ciągłym nieładzie. Należy uświadomić dziecko, że zanim zabierze się za kolejną zabawę, musi najpierw odłożyć poprzedni sprzęt na miejsce. Wraz z czasem i rozwojem, wejdzie mu to w nawyk.

Bywają zabawki, które składają się z wielu elementów, zajmują dużą część przestrzeni i bywają trudne do złożenia (np. puzzle, klocki). W takich sytuacjach zbawienna jest mata, którą rozkładamy przed zabawą i staramy się, żeby wszystkie zabawki były ułożone tylko na niej. Po skończonej zabawie matę wystarczy zwinąć i przechowywać w formie wygodnego worka. Rozkładając ją ponownie, wszystkie rzeczy będą w tym samym miejscu.

Dekoracje

Bawialnie powinniśmy dostosować do preferencji malucha. Dobierzmy dekoracje do pokoju dziecka w taki sposób, żeby dziecko mogło czuć się swobodnie i wiedziało, że jest to miejsce dla niego. Dla najmłodszych najlepiej stworzyć pokój pełen kolorów, z rysunkami na ścianach. Półki mogą być dostosowane do wieku; im dziecko jest starsze, tym do wyższych półek jest w stanie dosięgnąć. Dlatego, jeżeli w naszym domu mieszka więcej niż jedno dziecko, zabawki dla mniejszych, możemy umieścić na najniższym poziomie, a dla większych, nieco wyżej.

Starszym pociechom możemy dać wybór, jak będą wyglądały niektóre elementy pokoju. Niech same wybiorą kolor ścian lub fototapetę, która będzie odpowiadała ich aktualnym zainteresowaniom.

Warto pamiętać o tym, że istnieją nietypowe sprzęty domowe w dziecięcej stylistyce. Na przykład stoper do drzwi, który wygląda jak pluszak, ale w środku posiada wszyscy ciężki (1kg) odważnik, który bez problemu zablokuje okno czy drzwi przed zatrzaśnięciem.

Kreatywność

Dzieci uwielbiają rysować. Warto w pokoju zabaw podsycić ich kreatywność dając możliwość wyrażania siebie. Zamiast kartek, wystarczy tablica samoprzylepna, na której można pisać, rysować, wykreślać, a po skończonej czynności, zmazać wszystko i od początku zacząć zabawę. Tablica jest bardzo uniwersalna; może służyć zarówno do zabawy, jak i do nauki.

Dla najmłodszych bardziej przystępna będzie tablica umieszczona na specjalnym stoliczku do zabawy. Takie zestawy pozwalają odwrócić blat i wykonywać na nim także inne manualne czynności. W środku stoliczka jest mały schowek, gdzie można umieścić kredki, flamastry, pędzle i farbki.

Akcesoria do rysowania

Jeżeli lubimy podróżować i chcemy zaszczepić ciekawość świata już od najmłodszych lat; ciekawym rozwiązaniem będzie ścienna dekoracyjna mapa świata dla dzieci. Dzięki ciekawemu designowi będzie zwracać uwagę i pomoże budować pasję podróżniczą. Jak każda porządna zabawka, pełni także rolę edukacyjną. Bawiąc się z dzieckiem, możemy nauczyć je podstawowych informacji o różnych krajach i całym świecie

Obecnie tworzone zabawki są na bardzo wysokim poziomie. Dobrym przykładem jest drewniany sklepik dla dzieci zaprojektowany przez francuską markę Atmosphera for kids. Dzieci zawsze lubią podczas zabawy udawać, że są dorosłe i odgrywać scenki z życia dorosłych, które są im znane. Zabawa w sklepik dzięki takim rekwizytom staje się jeszcze bardziej interesująca. Starannie wykonane elementy, takie jak owoce z ręcznie malowanego drewna wzbudzą zainteresowanie i zachęcą do zabawy. Dodatkowo dzieci mogą się nauczyć podstaw handlu i ekonomii. Zabawka nadaje się głównie dla dzieci powyżej 3 roku życia i jest bardzo bezpieczna.

Bawialnia to miejsce, gdzie zabawę można połączyć z nauką. Dzieci o wiele chętniej bawią się, niż uczą, dlatego stworzenie interesującej bawialni, jest bardzo istotne dla zrównoważonego rozwoju naszych pociech. Nasze pociechy bawiąc się, nabierają umiejętności potrzebnych w życiu. Projektując miejsce zabaw, pamiętajcie nie tylko o estetycznym wystroju i bezpiecznym otoczeniu, ale także spróbujcie stworzyć także miejsce atrakcyjnie dla swojego dziecka.