Urządzamy miejsce do zabawy i nauki dla dziecka

W pokoju przedszkolaka nie może zabraknąć miejsca do rozwijania talentów plastycznych. Stolik dziecięcy to ważny mebel w pokoju malucha. Będzie na nim rysować, bawić się i uczyć. Jak wybrać taki mebel i jak go prawidłowo ustawić?

Dlaczego dziecko musi mieć w pokoju stolik?

Kiedy zmieniamy pokoik niemowlęcy w pokój przedszkolaka, nie możemy zapomnieć o zakupie odpowiedniego stolika i małych krzesełek. Rysowanie, malowanie i lepienie z ciastoliny to czynności, które kształtują małą motorykę dziecka. Jest ona bardzo ważna dla jego prawidłowego rozwoju. Wykonując samodzielnie prace plastyczne Twój maluszek przygotowuje się do nauki szkolnej.

Dla zdrowia kręgosłupa i prawidłowej postawy dziecko powinno bawić się i rysować przy stoliku odpowiednim dla jego wzrostu. Powoli przyzwyczaja się również do tego, że w szkole będzie spędzać w ławce kilka godzin dziennie.

Jak prawidłowo ustawić stolik dziecięcy?

Kierujemy się tymi samymi zasadami, jak w przypadku biurka dla dorosłej osoby. Najważniejsze jest naturalne oświetlenie – stolik powinien być dobrze oświetlony. Najlepszym ustawieniem stolika tak, aby światło docierało od strony północnej lub wschodniej. Światło padające na stolik będzie lekko rozproszone – nie za mocne. Stolik jest znacznie niższy od biurka, więc ustawiamy go w takiej odległości od ścian, żeby światło mogło dotrzeć do blatu. Pamiętajmy, że nasze dziecko rośnie – trzeba regularnie zwracać uwagę czy stolik i krzesło nie są już za małe dla naszej pociechy. Odpowiednie proporcje między wzrostem dziecka, wysokością siedziska i blatu są bardzo ważne, aby nie doszło do skrzywienia kręgosłupa u malucha.

Jaki stolik do dziecięcego pokoju?

Meble z drewna to najlepszy wybór do pokoju dziecka. Stolik dziecięcy malowany atestowaną farbą w urocze wzory z pewnością przykuje uwagę malucha. Blat stolika powinien być na tyle duży, aby dziecko mogło swobodnie rozłożyć na nim zabawki czy przybory plastyczne. Będzie idealnym miejscem do układania puzzli czy grania w gry planszowe. Stworzy odpowiednią scenerię do podwieczorku z herbatką dla misiów i lalek. Prosty trik w postaci namalowanej na blacie autostrady dla autek sprawi, że stolik będzie świetnym miejscem do zabawy w wyścigi samochodowe.

stolik dzieciecy w stylu skandynawskim

Jeśli pokoik jest za mały na ustawienie w nim stolika, dobrą decyzją będzie małe biureczko. Jego zaletą jest przestrzeń do przechowywania ukryta pod blatem. Można tam z powodzeniem schować kredki i książeczki.

Jakie krzesło do stolika dziecięcego?

Do stolika potrzebujemy minimum jednego krzesełka. Powinno być stabilne z oparciem, które będzie dobrym podparciem dla młodego kręgosłupa. Jeśli mamy więcej miejsca, warto zakupić więcej niż jedno krzesełko. Wspólne rysowanie z kolegami lub rodzeństwem to świetna zabawa. Możemy wykorzystać również sprawdzony patent wszystkich przedszkolanek. W kąciku plastycznym, na wolnym krzesełku sadzamy dużego misia. Dzięki temu dziecko spędzi więcej czasu rysując. Pobudzimy również do działania dziecięcą wyobraźnię – miś będzie towarzyszył dziecku, a my w tym czasie możemy zająć się czymś innym.

Krzesełka możemy kupić w zestawie ze stolikiem, wówczas wszystko będzie w tych samych kolorach. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkową aranżację, wybierz odrobinę nietypowe formy. Na przykład wyściełane krzesełka z oparciem w kształcie króliczych uszek lub różków baranka.

krzeslo dla dziecka

Bardzo modne są miękkie stołki, tapicerowane tkaninami z futerkiem. Są wygodne, ale polecamy je jako dodatkowe siedzisko dla starszych dzieci.

Moda na retro

Trendy w wystroju dziecięcych pokoi od kilku sezonów skłaniają się mocno ku aranżacjom retro. Stolik dziecięcy i krzesełka pomogą Ci podkreślić ten właśnie styl. Zestaw z drewna – prosty stolik i do tego krzesełko – obowiązkowo z serduszkiem wyciętym w oparciu. Kolory to oczywiście biel lub biel postarzana, pastelowe odcienie różu, szarości i niebieskiego.

Ciekawą propozycją są stylizowane na stare, małe biureczka. Wyglądają jak ławka szkolna z ubiegłego wieku. Pod blatem znajduje się sporo miejsca do przechowywania. Siedziskiem jest mała ławka tworząca całość z biureczkiem. Będzie to wyglądać doskonale w towarzystwie łóżka z ramą z bielonego drewna. Do tego walizki w stylu retro do przechowywania zabawek i zniesiony ze strychy konik bujany, jeszcze po rodzicach.