Urządzamy ogród na balkonie. Kwietniki idealne

Kwiaty są przepiękną ozdobą w każdym domu, przynoszą nam intensywne kolory, niebiańskie zapachy i widok na ich niesamowite formy. Dogodnym miejscem na ustawianie kwiatowych dekoracji jest balkon. Na dużym tarasie, średnim balkonie, a nawet na najmniejszym balkonie można zaaranżować ogródek, który będzie cieszył oczy i przynosił mieszkańcom radość i relaks. Które rośliny ozdobne wybrać na balkon? Czy kwietniki balkonowe eksponują kwiaty w korzystny i elegancki sposób? Jak rozmawiać z kwiatami?

Kogo bratem jest bratek?

Wśród setek kwiatów balkonowych, jednym z najbardziej popularnych jest kwiatek bratek. Bratki to rośliny dwuletnie, powstały ze skrzyżowania fiołka trójkolorowego z innymi gatunkami fiołków. A zatem bratki są braćmi fiołków. Te tęczowe kwiatki mają w sobie ujmujący urok i piękny, mocny zapach. Jest wiele odmian bratka - ok. 300 i co roku przybywa ich więcej i więcej.

Wydaje się, że hodowcy i producenci mają niesamowitą radość z kreowania kolejnych jeszcze bardziej zaskakujących bratkowych odmian. Bratki mają aksamitne płatki, szybko się rozmnażają, bujnie rozkwitają i są dosyć wytrzymałe na niskie temperatury. Praktycznie już w marcu można postawić kwietnik na balkon i nasadzić w nim kępy bratkowe. Istnieją też odmiany jadalne bratka! Smak tego kwiatka nie powala, ale na talerzu wśród bazylii, czy rukoli i pomidorów prezentuje się królewsko.

bratki na balkonie

Bratki i inne kwiatki w kaskadach

Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca na balkonie, zaaranżowanie kaskady kwiatowej w jednym z narożników da oszałamiający efekt. Wykorzystamy do tego celu kwietnik metalowy. Górny poziom zajmują kwiatki o ciekawych liściach, jak goździki których seledynowa zieleń będzie pięknie wydobyta w południowym słońcu. Innym tego typu kwiatem jest pelargonia. Pelargonie także mają ciekawe owalne duże liście, na które przyjemnie jest patrzeć i które kierują się ku górze. Trzecim przykładem kwiatów balkonowych w górnej części kaskady jest lawenda, która słynie z pięknego zapachu i swojego unikatowego koloru.

W dolnym poziomie kaskady zagoszczą kwiaty wylewające się i płożące, które szybko wypełzną ze swojej doniczki i utworzą piękną rzekę kwiatów. Do nich należą bratki płożące, maciejka, a także bluszczyk kurdybanek.

Odmiany bratka lejącego się sadzimy zatem w dolnym piętrze kwietnika. Kwietniki i podstawki dla bardzo kolorowych kwiatów, jak właśnie bratki, nie potrzebują dodatkowych wymyślnych ornamentów czy wyszukanych kolorów. Kwietniki dobieramy w kolorach stonowanych, stanowiących tło dla kwiatów. Czarne, szare, ciemnozielone, białe lubi inne jednokolorowe modele spełnią dobrze swoją funkcję.

Rama z kwiatów

Aranżacje kwietników idealnych na balkonie są liczne. Unikatowym pomysłem jest rama z kwiatów. Balkonowe okno obramowane wielobarwną wstęgą z kwiatów jest symbolem spokoju i bogactwa.

Wieszając donice wzdłuż obręczy naszego balkonu, jednocześnie zawieszając doniczki u sufitu, osiągniemy efekt ramy z kwiatów. Taka kwiatowa rama nie jest najłatwiejsza w utrzymaniu, ale patrzenie na niebo przez kwiatowe okno wynagradza wszelkie trudy podlewania, czasem nawet przy użyciu drabinki. Kwiatowe okno prezentuje się pięknie i kolorowo również z zewnątrz, stanowiąc ozdobę domu.

kwietnik

Rozmowy z kwiatami

Wiele osób traktuje kwiaty jak towarzyszy i przyjaciół. Wiele kobiet bardzo dobrze się czuje w ich towarzystwie i wie, że kwiaty ładują nas pięknem i delikatnością. Kwietnik stojący na balkonie jest często miejscem bardzo relaksującym i pozwalającym na odprężenie. Patrzenie na piękno kwiatów przez długie minuty kieruje nasze terkoczące myśli i nerwowe odruchy na zupełnie inne, spokojniejsze tory. Zajmowanie się kwiatami to wspaniały sposób na tzw uziemienie i ugruntowanie, czyli wewnętrzne poczucie stania obiema nogami na twardym gruncie. Kontakt z kwiatami dla wielu ludzi to przebywanie z kimś. Kwiaty na balkonie to istoty żywe, które łączą się ze swoim otoczeniem poprzez korzenie, liście i płatki i na to otoczenie reagują.

Oczywiście światło słońca i woda są dla kwiatów najważniejsze, ale czy to jedyne niezbędne dla nich czynniki? Osoby, które słyną z “dobrej ręki do roślin” często do nich mówią czułym głosem, proszą je o dużo kwiatów i o bujny wzrost. Czy kwiaty to słyszą? Ewidentnie niektórym ogrodniczkom hodowanie kwiatów wychodzi lepiej niż innym, a jakie są ich tajemnice w tej kwestii… pewnie liczne. Nasze babcie nie tylko rozmawiały z kwiatami, ale i dla nich śpiewały, być może dlatego polskie ziemie słynęły z najbujniejszych i najpiękniejszych ogrodów.