Urządzamy ogród na balkonie - kwietniki idealne

Kwiaty są przepiękną ozdobą w każdym domu, przynoszą nam intensywne kolory, niebiańskie zapachy i widok na ich niesamowite formy. Dogodnym miejscem na ustawianie kwiatowych dekoracji jest balkon. Na dużym tarasie, średnim balkonie, a nawet na najmniejszym balkonie można zaaranżować ogródek, który będzie cieszył oczy i przynosił mieszkańcom radość i relaks. Które rośliny ozdobne wybrać na balkon? Czy kwietniki balkonowe eksponują kwiaty w korzystny i elegancki sposób? Jak rozmawiać z kwiatami?

Kogo bratem jest bratek?

Wśród setek kwiatów balkonowych, jednym z najbardziej popularnych jest kwiatek bratek. Bratki to rośliny dwuletnie, powstały ze skrzyżowania fiołka trójkolorowego z innymi gatunkami fiołków. A zatem bratki są braćmi fiołków. Te tęczowe kwiatki mają w sobie ujmujący urok i piękny, mocny zapach. Jest wiele odmian bratka - ok.300 i co roku przybywa ich więcej i więcej. Wydaje się, że hodowcy i producenci mają niesamowitą radość z kreowania kolejnych jeszcze bardziej zaskakujących bratkowych odmian. Bratki mają aksamitne płatki, szybko się rozmnażają, bujnie rozkwitają i są dosyć wytrzymałe na niskie temperatury. Praktycznie już w marcu można postawić kwietnik na balkon i nasadzić w nim kępy bratkowe. Istnieją też odmiany jadalne bratka! Smak tego kwiatka nie powala, ale na talerzu wśród bazylii, czy rukoli i pomidorów prezentuje się królewsko. 

Kwietniki

Bratki i inne kwiatki w kaskadach

Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca na balkonie, zaaranżowanie kaskady kwiatowej w jednym z narożników da oszałamiający efekt. Wykorzystamy do tego celu kwietnik metalowy. Górny poziom zajmują kwiatki o ciekawych liściach, jak goździki których seledynowa zieleń będzie pięknie wydobyta w południowym słońcu. Innym tego typu kwiatem jest pelargonia. Pelargonie także mają ciekawe owalne duże liście, na które przyjemnie jest patrzeć i które kierują się ku górze. Trzecim przykładem kwiatów balkonowych w górnej części kaskady jest lawenda, która słynie z pięknego zapachu i swojego unikatowego koloru.

W dolnym poziomie kaskady zagoszczą kwiaty wylewające się i płożące, które szybko wypełzną ze swojej doniczki i utworzą piękną rzekę kwiatów. Do nich należą bratki płożące, maciejka, a także bluszczyk kurdybanek. Odmiany bratka lejącego się sadzimy zatem w dolnym piętrze kwietnika. Kwietniki i podstawki dla bardzo kolorowych kwiatów, jak właśnie bratki, nie potrzebują dodatkowych wymyślnych ornamentów czy wyszukanych kolorów. Kwietniki dobieramy w kolorach stonowanych, stanowiących tło dla kwiatów. Czarne, szare, ciemnozielone, białe lubi inne jednokolorowe modele spełnią dobrze swoją funkcję.

Rama z kwiatów 

Aranżacje kwietników idealnych na balkonie są liczne. Unikatowym pomysłem jest rama z kwiatów. Balkonowe okno obramowane wielobarwną wstęgą z kwiatów jest symbolem spokoju i bogactwa. Wieszając donice wzdłuż obręczy naszego balkonu, jednocześnie zawieszając doniczki u sufitu, osiągniemy efekt ramy z kwiatów. Taka kwiatowa rama nie jest najłatwiejsza w utrzymaniu, ale patrzenie na niebo przez kwiatowe okno wynagradza wszelkie trudy podlewania, czasem nawet przy użyciu drabinki. Kwiatowe okno prezentuje się pięknie i kolorowo również z zewnątrz, stanowiąc ozdobę domu.

Rozmowy z kwiatami 

Wiele osób traktuje kwiaty jak towarzyszy i przyjaciół. Wiele kobiet bardzo dobrze się czuje w ich towarzystwie i wie, że kwiaty ładują nas pięknem i delikatnością. Kwietnik stojący na balkonie jest często miejscem bardzo relaksującym i pozwalającym na odprężenie. Patrzenie na piękno kwiatów przez długie minuty kieruje nasze terkoczące myśli i nerwowe odruchy na zupełnie inne, spokojniejsze tory. Zajmowanie się kwiatami to wspaniały sposób na tzw uziemienie i ugruntowanie, czyli wewnętrzne poczucie stania obiema nogami na twardym gruncie. Kontakt z kwiatami dla wielu ludzi to przebywanie z kimś. Kwiaty na balkonie to istoty żywe, które łączą się ze swoim otoczeniem poprzez korzenie, liście i płatki i na to otoczenie reagują.

Oczywiście światło słońca i woda są dla kwiatów najważniejsze, ale czy to jedyne niezbędne dla nich czynniki? Osoby, które słyną z “dobrej ręki do roślin” często do nich mówią czułym głosem, proszą je o dużo kwiatów i o bujny wzrost. Czy kwiaty to słyszą? Ewidentnie niektórym ogrodniczkom hodowanie kwiatów wychodzi lepiej niż innym, a jakie są ich tajemnice w tej kwestii… pewnie liczne. Nasze babcie nie tylko rozmawiały z kwiatami, ale i dla nich śpiewały, być może dlatego polskie ogrody słynęły z najbujniejszych i najpiękniejszych ogrodów.


Stojak na kwiaty, kwietnik z czterema półkami idealnie pasujący do każdego pomieszczenia
Stojak na kwiaty, kwietnik z czterema półkami idealnie pasujący do każdego pomieszczenia
Stojak na kwiaty, kwietnik z czterema półkami idealnie pasujący do każdego pomieszczenia
Kesper
189,99 zł
Nowoczesny kwietnik do salonu na trójnogu, 2 sztuki, czarny
Nowoczesny kwietnik do salonu na trójnogu, 2 sztuki, czarny
Nowoczesny kwietnik do salonu na trójnogu, 2 sztuki
Atmosphera
129,99 zł
Podstawka pod donicę, kwietnik w stylu LOFT, 55 cm, kolor burgundowy
Podstawka pod donicę, kwietnik w stylu LOFT, 55 cm
Home Styling Collection
179,99 zł
Kwietnik metalowy czarny, 62 cm, 50 cm, 24 cm, stojący, komplet
Kwietnik metalowy czarny, 62 cm, 50 cm, 24 cm, stojący, komplet
Douceur d'intérieur
189,99 zł

Share this


Odkryj więcej


Popularne wpisy

Mała kuchnia - jak ją funkcjonalnie zaaranżować? - EMAKO
Nowoczesne i stylowe mydelniczki - EMAKO
Inspirujące pomysły na kącik nauki w pokoju Twojego dziecka - EMAKO
Praktyczny pokój dziecięcy w 5 krokach - EMAKO