Urządzamy plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Nie ma nic ważniejszego niż uśmiech dziecka, a to zapewniają między innymi odpowiednio dobrane atrakcje. Ważne, aby gwarantowały nie tylko dobrą zabawę, ale też stymulowały rozwój dziecka, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, korzyści płynące z takiego podejścia do zabawy zaowocują na wielu płaszczyznach, ponieważ to właśnie pierwsze lata życia kształtują jego cechy psychiczne i możliwości motoryczne. Od czego zacząć urządzając plac zabaw dla swojego dziecka?

Co to jest plac zabaw?

Plac zabaw dla dzieci to wydzielona strefa z zespołem obiektów służących naszym pociechom w zabawie i rekreacji. Niektóre przeznaczone są dla najmłodszych, zaaranżowane w sprzęty dostosowane do potrzeb maluchów, a inne dedykowane starszym dzieciom. Większość z nich wyposażona jest w różnego rodzaju karuzele, huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, drabinki, co zapewnia dzieciom wszechstronne możliwości gier i zabaw. Elementy wyposażenia mogą być wykonane z plastiku, z drewna, a plac umiejscowiony może być zarówno w przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnętrznej, jeżeli pozwalają na to warunki. Zabawa na świeżym powietrzu w wiosenne i letnie dni to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów na spędzanie czasu. Można samemu zagospodarować swój ogród tak, aby zrobić dzieciom miłą niespodziankę i stworzyć plac zabaw, który zapewni dobrą rozrywkę! Jak się za to zabrać?

jak urządzic plac zabaw dla dzieci

Jak urządzić plac zabaw dla dzieci?

W urządzaniu placu zabaw najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo dziecka. Znajdujące się na nim sprzęty powinny posiadać wszelkie potrzebne atesty, które dopuszczają je do powszechnego użytku, a wszelkie drabinki, czy altanki muszą być wykonane solidnie. Istotne jest również rozmieszczenie sprzętów. Powinny znajdować się w wystarczającej odległości od obiektów, które potencjalnie mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dziecka, czyli na przykład ostro zakończone płoty, czy ciężkie donice z roślinami, o które mogłyby się uderzyć w trakcie zabawy. Uwzględnić należy też ukształtowanie terenu. To od tego zależy, jakie obiekty i sprzęty będziemy w stanie w naszym ogrodzie umieścić.

Kolejną kwestią jest etap rozwojowy, na którym dziecko się znajduje - nie wszystkie zabawki przeznaczone są do każdej kategorii wiekowej. Młodsze dzieci mają zupełnie inne potrzeby i możliwości niż starsze.

Najważniejsze, aby zapewnić swoim dzieciom różnorodność i taki też powinien być plac zabaw. Możliwości jest tak naprawdę wiele i wcale nie trzeba liczyć się z ogromnym kosztem!

Ile kosztuje plac zabaw?

Koszty urządzenia w swoim ogrodzie placu zabaw zależą tak naprawdę wyłącznie od tego, co chcemy na nim umieścić. Operując większym budżetem wykonać można najbardziej rozbudowane konstrukcje - wymyślne altanki z drabinkami, miejsce do wspinaczki, ale dobra rozrywka nie musi być kosztowna. Huśtawka to jeden z takich obiektów, który daje dużo zabawy, a można zamontować ją w dogodnym miejscu - nieskomplikowana, stabilna konstrukcja z mocnych linek i siedziska z tworzywa sztucznego daje ogrom możliwości, i to niskim kosztem. W ogrodzie stworzyć można też strefę sportu, wyposażając się w taki sprzęt sportowy jak bramki do gry w piłkę, czy mata do ćwiczeń, a także w idealne podczas wszelkich przyjęć dla młodszych dzieci elementy zabaw grupowych, na przykład worki do wyścigów. Kolejną propozycją są gry zręcznościowe, pomagające rozwijać zdolności motoryczne dzieci. Rzucanie do celu sprawdzi się w tej kwestii doskonale.

jak urządzic plac zabaw dla dzieci

Istnieje wiele alternatywnych sposobów na zapewnienie swoim dzieciom dobrej zabawy przy jednoczesnym wsparciu ich zdolności psycho-ruchowych. Trzeba pamiętać, że większość sprzętów i tak nie będzie służyć dzieciom przez wieczność, więc czasem lepiej zdecydować się na tańsze, a równie skuteczne rozwiązania, zapewniające dobrą rozrywkę.