Urządzamy pokój chłopca

Pokój dziecka powinien być dla niego osobistą oazą bezpieczeństwa, azylem, w którym będzie mógł swobodnie bawić się, uczyć i odpoczywać, dlatego warto zadbać o to, aby pod każdym względem była to przyjazna i komfortowa przestrzeń. Trzeba poświęcić temu sporo uwagi tak, aby mieć pewność, że wszelkie akcesoria nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale też pozytywnie oddziałuje na wyobraźnię dziecka. Pozostają także kwestie organizacyjne, dzięki którym nie będziemy musieli zmagać się z wiecznym bałaganem, a doprowadzenie pokoju do porządku nie będzie trudnym wyzwaniem, nawet po intensywnej zabawie. Podpowiadamy jak urządzić pokój chłopca, aby spełnić wszystkie warunki harmonijnego, inspirującego otoczenia!

Meble do pokoju chłopca 

Co warto wiedzieć wybierając meble do pokoju chłopca? Wybierając meble, zawsze należy pamiętać o tym, aby były dostosowane gabarytowo do metrażu pomieszczenia. Również zbyt duża ich ilość może przytłoczyć, pochłonąć sporo światła i przestrzeni. Warto więc rozważyć, co będzie najbardziej potrzebne. Meble do pokoju chłopca powinny być przede wszystkim praktyczne, dlatego podstawą, poza oczywiście łóżkiem, jest biurko, przy którym swobodnie będzie mógł rysować, rzeźbić i bawić się. Idealnym rozwiązaniem będzie gotowy zestaw stolik z krzesełkami lub biurko w stylu retro ze schowkiem.

Ciekawą, działającą na wyobraźnię propozycję stanowi stolik z motywem autostrady. Nie można też zapomnieć o miejscu, w którym przechowamy wszelkie ubranka i inne niezbędniki, czyli o szafie. Nie musi być ona tylko praktyczna, wskazane jest, aby była jak najbardziej przyjazna dziecku, dlatego świetny wybór stanowi szafka z tygryskiem, a w przypadku większej ilości rzeczy duża szafa w błękitnej kolorystyce z wieloma półkami lub otwarta szafa z dodatkowymi regałami. Z całą pewnością ciekawy dla każdego chłopca będzie taboret z motywem zwierzęcia, na którym będzie mógł odpocząć, a przy tym puścić wodze fantazji. 

Aranżacja pokoju chłopca

Zabawki dla chłopca 

Zabawki powinny być dla dziecka przede wszystkim stymulujące, aby jak najbardziej wspierać jego rozwój. Z pewnością dobrym wyborem będą wszelkie gry zręcznościowe oraz pamięciowe. To, co przypadnie do gustu większości małych i dużych chłopców to piłkarzyki, które dzięki swojej mini wersji nie wymagają wiele miejsca, a niewątpliwie ucieszą domowników. Można także dać dziecku ogrom satysfakcji, gdy będzie miało szansę na złożenie wozu strażackiego, co pozytywnie wpłynie na rozwój jego umiejętności motorycznych. Nie można zapomnieć o wszelkich pojazdach, które pozwolą dziecku na wcielenie się w rolę zawodowego kierowcy, natomiast każdemu małemu piratowi z pewnością przypadnie do gustu składana lornetka. Dla najmłodszych niezawodną od lat pozycję stanowią drewniane klocki i puzzle, ułatwiające naukę literek. Nie może zabraknąć także maskotek, które pomogą stworzyć przytulną i bezpieczną dla dziecka przestrzeń.

Dekoracje do pokoju chłopca 

Wybierając dekoracje do pokoju dziecka warto zachować powściągliwość, aby nie przytłoczyć pokoju zbyt dużą ilością niepotrzebnych bibelotów i zachować pewnego rodzaju harmonijność. Zarówno brak, jak i nadmiar bodźców nie jest dla dziecka korzystny, dlatego konieczne jest wzięcie pod uwagę tego, ile miejsca możemy poświęcić na dekoracje. Poza tym, że takie dodatki służą urozmaiceniu aranżacji, to mogą być także praktyczne i edukacyjne. Taką dekoracją jest zegar ścienny z motywem tygryska, który wpasuje się w zwierzęcą stylistykę pokoju chłopca, a poza tym oswoi z odczytywaniem godziny. Świetnym pomysłem jest także zawieszenie na jednej ze ścian mapy świata, która poprzez skojarzenia z poszczególnymi gatunkami zwierząt, zamieszkującymi dany teren, przybliży małemu odkrywcy geografię. Miłośnikom dinozaurów przypadnie do gustu dekoracyjna lampa w kształcie dinozaura, która subtelnie rozświetli pokój.

Tekstylia do pokoju chłopca

Doprowadzenie aranżacji do spójnego, harmonijnego efektu wiąże się z dopasowaniem do siebie akcesoriów. Wszelkie tekstylia dla dzieci to istna wisienka na torcie, zwieńczająca efekt. Zasłony, pościele i poduszki dekoracyjne w tej samej kolorystyce i motywie sprawią, że pokój stanie się nie tylko atrakcyjny, ale także przytulny. Pościel dziecięca w motywach z ulubionym zwierzęciem, bajkową postacią lub nawiązująca do zainteresowań będzie dla dziecka zachęcająca i z pewnością uprzyjemni spędzane w pokoju chwile. Najbardziej popularna pościel dla chłopca to przede wszystkim motywy astronautów, dinozaurów i innych zwierzątek. Dopasowywać można do nich także poduszki i dywaniki. Pasjonaci kosmosu zachwyceni będą dywanikiem z kosmicznym motywem i poduszką w tej samej stylistyce.

Ustanawiając hierarchię najważniejszych akcesoriów, które mają znaleźć się w pokoju dziecka i trzymając się zasad aranżacyjnych, stworzenie dla niego przyjaznego azylu okaże się dużo prostsze. Ważne jest także, aby sugerować się zainteresowaniami swojego dziecka i dopasować do nich wyposażenie. W taki sposób będziemy mieć pewność, że będzie czuło się w nim całkowicie komfortowo.