Urządzamy wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki

Urządzanie pokoju dla dzieci to piękne zadanie, którym wszyscy rodzice są bardzo podekscytowani. Warto jednak pamiętać, że przestrzeń ta powinna być przyjazna i dzieci powinny ją lubić. Co jednak jeśli pojedyncza sypialnia musi być dzielona między dwojgiem rodzeństwa — chłopca i dziewczynki? W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić wspólny pokój.

Zacznij z entuzjazmem — zaprojektuj i udekoruj przestrzeń w taki sposób, aby każde z dzieci mogło utożsamiać się z pokojem i nazwać go swoim własnym, nawet mając obok brata lub siostrę. Dobrym pomysłem może okazać się zestaw mebelków dla dzieci Kesper, zawierający stolik i 2 krzesełka — będzie to uniwersalna opcja zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca.

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Wydaje się to bardziej skomplikowane, niż jest w rzeczywistości. Jednak w praktyce, urządzenie pokoju dla rodzeństwa nie jest tak trudne. Istnieją bowiem proste rozwiązania, które sprawdzą się dla obu płci. Jeśli chodzi o kolory, można postawić na estetykę w neutralnych odcieniach, które w żaden sposób nie nawiązują do płci. Możesz również wybrać motyw, który spodoba się zarówno chłopcu i dziewczynce w równym stopniu, na przykład las lub dżungla z różnymi zwierzętami, magiczne miasto lub dekoracja z motywem z książki lub gry. Innym rozwiązaniem jest stworzenie antresoli (lub kupno piętrowego łóżka) - takie rozwiązanie pozwoli dzieciom cieszyć się prywatnością. Warto także zadbać o wygodną przestrzeń do zabawy, a także umieścić w pokoju wiele szafek.

Organizacja pokoju dziecięcego - meble

Pokój dla chłopca i dziewczynki: kolory i dodatki

Jeśli chcesz, aby pokój dla dziewczynki i chłopca był przytulny, możesz umieścić w nim (o ile przestrzeń na to pozwala) dwa łóżka w kształcie domu, które dodatkowo wyposażone są w szafki do przechowywania. Jeśli pokój jest większy, można zostawić miejsce na kącik zabaw, gdzie znajdą się meble do przechowywania i dywanik, na którym dzieci będą mogły się bawić. Jeśli chodzi o kolory, to neutralne odcienie zawsze sprawdzą się przy dekorowaniu pokoju dziecięcego — zielony, szary, pomarańczowy, żółty lub czerwony. Warto także umieścić na jednej ze ścian lustro wiszące.

Wreszcie, jeśli chodzi o oświetlenie, będziemy potrzebować nie tylko światła na suficie , ale wskazane jest również umieszczenie innych punktów świetlnych w sypialni, takich jak lampy podłogowe na stoliku nocnym lub na biurkach, każdy z odpowiednim rodzajem oświetlenia...

Skuteczne sposoby na ład i porządek

Na podłodze powinna być przestrzeń do zabawy. Warto także uwzględnić miejsce, w którym dzieci będą mogły siedzieć i czytać książki, odrabiać lekcje, rysować. Jeśli planujesz umieścić w pokoju telewizor, stwórz mały kącik pełen ulubionych filmów i seriali.
Pionową przestrzeń możesz z kolei wykorzystać do zainstalowania hamaków, siatek lub drabin do wspinaczki. Co więcej, książki i zabawki powinny być oddzielone od ubrań — czyli mieć osobne szafki lub komodę. Szafki w sypialniach dziecięcych to kluczowy element do przechowywania, dlatego to kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, myśląc o aranżacji pokoju. Warto postawić na konstrukcje zawierające szuflady i szafki.

Oprócz własnego łóżeczka każde dziecko powinno mieć własną szafę, szafkę nocną lub przynajmniej osobną półkę. Nawet w najmniejszym pokoju można znaleźć miejsce na zamontowanie szafki nocnej z szufladami na ulubione zabawki, gry planszowe, artykuły papiernicze czy książki. Jeśli wybierzesz opcję łóżek piętrowych, możesz bardzo łatwo rozwiązać problem przechowywania. Wbudowane szafy i półki na przeróżne rzeczy dobrze sprawdzą się w jednoosobowej sypialni dla chłopca i dziewczynki. Możesz już na samym początku ustalić, która z półek trafi do siostry, a która do brata, aby uniknąć zamieszania w przyszłości.

Pokój dla rodzeństwa