Uwaga gorące! Jak wybrać najlepsze rękawice kuchenne

Kuchnia bywa niebezpieczna – podczas gotowania można się skaleczyć lub sparzyć. Myślę, że nie raz żałowaliście, że nie chciało Wam się sięgnąć po rękawicę kuchenną. Koniec z tym – dziś dowiecie się, jak wybrać taką rękawicę, żeby potem nie leczyć poparzonych palców.

Swojskie rękawice kuchenne z materiału

Duże, miękkie rękawice w przeróżnych wzorach i kolorach znajdziemy praktycznie w każdej kuchni. Możemy kupić je solo lub w zestawie z równie gustownym fartuszkiem czy ściereczkami. Ich duże rozmiary pozwalają chronić nie tylko palce, ale całą powierzchnię dłoni i nadgarstek. To duży plus, bo często wyciągając z piekarnika blachę z ciastem, możemy przez przypadek dotknąć rozgrzanych ścianek. A to boli i zostają blizny.

Wybierając tekstylną rękawicę zwróćmy uwagę na to, czy wewnątrz znajduje się odpowiednia izolacja. Bawełniane rękawice powinny mieć kilka warstw, ale nie mogą być zbyt sztywne, bo wtedy utrudnią chwytanie. Zdecydowanie wygodniejsze są rękawice z kciukiem – wówczas chwyt jest zdecydowanie pewniejszy.

Rekawica kuchenna z materialu

Silikonowe rewolucje w kuchni

Sympatyczne „łapki” z materiału mają dziś nie lada konkurenta – silikonowe rękawice kuchenne. Główną zaletą silikonu jest odporność na działanie temperatur: od - 40 do 230 stopni Celsjusza kompletnie nic im nie zagraża. Taka ochrona dłoni daje pewność, że się nie poparzymy. Na tym nie koniec – w przeciwieństwie od tkanin, silikon jest antypoślizgowy.

Z rękawicy silikonowej nic nam przez przypadek nie wypadnie, gorące naczynia zdecydowanie pewniej leżą w dłoniach. Również elastyczność silikonu ma duże znaczenie, łatwo w niej zgiąć i wyprostować dłoń. Na koniec wisienka na torcie – rękawice silikonowe można bezpiecznie myć w zmywarce. Klasyczny kształt i ta sama funkcjonalność, ale nowocześniejsza forma.

Silikonowa rekawica

Sympatyczne silikonowe chwytaki i sprytne hybrydy

Producenci akcesoriów kuchennych wciąż wymyślają coś nowego – ostatnio pojawiły się chwytaki z silikonu. Mnie przypominają buźki mupetów – w jedną część wsuwasz cztery palce, w drugą kciuk – skutecznie chroni to wnętrze dłoni i palce przed poparzeniem. Są wygodne, odporne na wysokie i niskie temperatury, można je myć w zmywarce. Mają jeszcze jedną super moc – mogą być pacynką, która w mig poprawi nastrój maluszkowi marudzącemu nad obiadem.

Kolejnym sprytnym rozwiązaniem są połączenia tkaniny z silikonem. Możemy znaleźć rękawice kuchenne z tkaniny, w których część chwytna pokryta jest dodatkowo silikonem. Są również hybrydowe chwytaki, których góra uszyta jest miękkiego materiału, a powierzchnia, która styka się bezpośrednio z gorącym naczyniem zrobiona jest z silikonu.

Chwytak kuchenny

Ogromny wybór rękawic kuchennych pozwala nam wybrać najwygodniejszą i najodpowiedniejszą dla siebie. Dla tradycjonalistów rękawice z materiału – dobrane kolorem i wzornictwem do pozostałych tekstyliów kuchennych. Dla fanów nowoczesnych gadżetów silikonowe – dostępne w wielu kolorach. A dla rodziców – sympatyczne chwytaki w kształcie kolorowych zwierzaków. Na koniec praktyczna podpowiedź – kupujcie zawsze dwie rękawice kuchenne. Przecież nikt nie wyciąga gorącego naczynia żaroodpornego z piekarnika jedną ręką.