W czym przechowywać zdjęcia, żeby wspomnienia i fotografie nie straciły na intensywności?

Choć obecnie najpopularniejszą formą przechowywania zdjęć jest robienie ich cyfrowego backupu, to posiadanie klasycznego albumu ze zdjęciami ma swój niepowtarzalny urok – warto bowiem czasem usiąść, zatopić się we wspomnieniach i przejrzeć wywołane zdjęcia z przeszłości. Takie zdjęcia należy jednak odpowiednio przechowywać, by nie straciły na swojej intensywności i by cieszyły oko jeszcze przez wiele lat w niezmienionym kształcie. Jak więc wybrać odpowiedni album na zdjęcia? I czy to zawsze musi być album?

Przechowywanie zdjęć w pudełkach czy w albumach?

Najpopularniejszym sposobem na przechowywanie zdjęć analogowych jest przechowywanie ich w klasycznych albumach do zdjęć. Jest to niewątpliwie rozwiązanie wygodne. W albumie bowiem możemy szybko znaleźć interesujące nas zdjęcie, a forma książki sprawia, że przeglądanie staje simę niezwykle wygodne. Każde zdjęcie jest też indywidualnie wyeksponowane. Jednak problem zaczyna się robić, kiedy zdjęć mamy naprawdę dużo, tak że nie jesteśmy w stanie ich już pomieścić w jednym, konkretnym albumie. Co wtedy? Jeśli posiadasz dużą liczbę zdjęć, które chcesz zachować, to świetnym rozwiązaniem będzie eleganckie pudełko na zdjęcia.

Warto jednak ułożyć zdjęcia tak, by uniemożliwić ich pogniecenie czy też ocieranie się ich o siebie. Koniecznie też posortuj odpowiednio swoje fotografie – możesz to zrobić, np. wykorzystując odpowiednie przekładki do zdjęć. Jest to też doskonałe rozwiązanie, żeby przechowywać zdjęcia, które mają różne rozmiary. Doskonałymi pudełkami na zdjęcia są np. pudełka kartonowe ozdobne, 3 rozmiary, gdzie możesz posortować zdjęcia rozmiarami, oraz pudełko wspomnień z przegródkami na zdjęcia, gdzie z powodzeniem możesz pogrupować zdjęcia tematycznie, dzięki użyciu tematycznych przegródek.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na album ze zdjęciami, np. album na spirali, na 80 zdjęć, warto zdecydować się na album odpowiednich rozmiarów. Trzeba także dostosować swój wybór do formatu zdjęć, jakie będziemy do niego wkładać. Warto wtedy pamiętać, że w albumie fotograficznym najlepiej prezentują się zdjęcia dużych formatów. Wybór formatu jednak dostosowany jest do jakości zdjęcia.

Album ze zdjęciami

Jak przechowywać zdjęcia papierowe, żeby nie stracić wspomnień?

Aby zdjęcia papierowe przetrwały długo w niezmienionej postaci, koniecznie powinniśmy przechowywać je w odpowiednio do tego przeznaczonych albumach lub pudełkach. Dzięki temu nie zagubią się one, a skatalogowane mogą przetrwać przez wiele lat. Musimy jednak pamiętać, że papier fotograficzny, szczególnie ten ze starych zdjęć, jest materiałem, który łatwo ulega zniszczeniu. Takie zdjęcia nie powinny być więc wystawione na działanie negatywnych czynników, takich jak wilgoć czy nadmierne nasłonecznienie, ponieważ łatwo ulegną one zniszczeniu. Ważne jest więc, by zdjęcia były przechowywane w suchym i zaciemnionym miejscu.

Równie istotne, jak zabezpieczenie papierowego nośnika zdjęć jest również ich uporządkowanie – skatalogowanie oraz przechowywanie w jednym miejscu. Warto podejść praktycznie do tematu, co pozwoli na szybkie odnajdywanie konkretnych zdjęć, co jednoznacznie da Ci większą przyjemność z ich późniejszego przeglądania. Możesz np. pogrupować zdjęcia chronologicznie, koniecznie je opisując datą, miejscem, a także opisem znajdujących się na zdjęciu osób. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki możliwe jest pogrupowanie Twoich zdjęć – równie dobrze możesz wymyślić własny system (np. miejsce zrobienia zdjęć), warto jednak byś konsekwentnie się go trzymał. Zdjęcia warto również oddzielać odpowiednimi przekładkami, co również ułatwi ich późniejsze przechowywanie.

Przechowywanie starych zdjęć — pisanie domowej historii

Przechowywanie starych zdjęć jest również swoistym pisaniem domowej historii, warto więc pogrupować odpowiednio zdjęcia, by stworzyć rodzinną chronologię wydarzeń, które już minęły, a które zostały uwiecznione na zdjęciach. Tworzenie bowiem rodzinnej księgi lub corocznych albumów scrapbookingowych, gdzie możemy wklejać zdjęcia na specjalnych tłach z opisami, pomaga rozwinąć kreatywność i wyobraźnię, a także pozwala się wyciszyć, skupić oraz odprężyć. Jest też doskonałym sposobem na przypomnienie sobie o osobach, których już z nami nie ma. Warto więc zaangażować do tworzenia takiego albumu wszystkich domowników, a wykonane odbitki z powodzeniem wklejać do specjalnie przygotowanego albumu, który może zachwycać jeszcze przyszłe pokolenia.

Ramka na zdjęcia obok innych dekoracji