W jakie akcesoria wyposażyć kuchnię?

Urządzanie nowego lokum, czy odświeżanie starego mieszkania to niełatwe zadanie. Szczególnie przed młodymi ludźmi próbującymi stworzyć własny dom postawienie takiego wyzwania przyprawia o zawrót głowy. Jak się zorganizować? Jak zaplanować serce domu, którym jest kuchnia? W jakie akcesoria wyposażyć kuchnię, aby była ona funkcjonalna, a przy tym zaskakiwała niezwykłymi detalami, które wraz z meblami i kolorami ścian będą tworzyły jedną, spójną całość? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł, a aranżacja nowego wnętrza w dobrym smaku nie będzie stanowiła wyzwania.

Z nami dowiecie się:

  • Jak dobrać akcesoria do koloru kuchni;
  • Jaki kształt i odcień talerzy sprawia, że chętniej zjadamy posiłki;
  • Miski i durszlaki, czyli niuanse, na których oparta jest kuchnia.

Dopasowanie kolorów to podstawa

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest odpowiednie dobranie do siebie kolorów. Czasem zdarza się tak, że piękna kuchenna posadzka gubi się pod naciskiem koloru ze ścian, bądź zbyt intensywnych mebli, a przecież można temu łatwo zapobiec. Nie chodzi tutaj o decydowanie się jedynie na kontrastowe odcienie bieli i czerni, a o dobre dopasowanie barw, które nie spowodują przytłoczenia. Na przykład. Wybierając kuchnię w kolorach pastelowych popełnimy błąd, jeśli w te delikatne odcienie wkradnie nam się mocny, jaskrawy, lśniący kolor. To całkowicie zaburzy harmonię, która daje poczucie delikatnego i przytulnego pomieszczenia.

Tak też jest w kategorii akcesoriów kuchennych. Wybierając rozmaite talerze, szklanki, miski i durszlaki warto mieć na uwadze podobny, bądź najlepiej, taki sam kształt i kolor. Ten drobny szkopuł sprawia, że możemy być pewni odpowiedniego designu, który zapewni nam lepszy komfort użytkowania. Aby poznać lepiej sens dobrze dobranego wyposażenia kuchennego zapraszamy do pierwszego podpunktu z naszej listy, w którym wyjaśnimy jak dobrać akcesoria kuchenne.

Jak dobrać akcesoria do koloru kuchni?

Choć ta kwestia wydaje się błacha, wcale taka nie jest. Zazwyczaj ruszając na zakupy związane z wystrojeniem naszej kuchni w niezbędne artykuły mamy już gotową listę z pomysłami. Na niej z pewnością znajdują się rozmaite salaterki, korkociąg, durszlak, przybory do gotowania, wałek do ciast i wiele innych. Ale czy w tym szale zakupowym zastanawiamy się nad tym co pasuje do naszego wnętrza czy bezmyślnie kupujemy kolejne rzeczy wypisane w naszym notatniku? Zazwyczaj robimy to niestety automatycznie. „Potrzebujemy tłuczka do mięsa? Okej, jest zwykły, drewniany. Weźmy go.” To podejście jeszcze byłoby do przejścia, gdybyśmy resztę potrzebnych przyborów również wybierali pod kątem drewnianych elementów. Zazwyczaj jednak kończy się na tym, że mamy w domu masę przyborów kuchennych, które nijak się rodzajowo do siebie nie mają. Niektóre są aluminiowe, inne metalowe, a jeszcze kolejne wykonane z pięknego drewna. W takiej sytuacji te najbardziej niezwykłe gubią się pod ciężarem innych, a nasza kuchnia traci na atrakcyjności i staje się typowym magazynem na graty.

Skromnie na bogato

Odpowiedni dobór akcesoriów kuchennych to podstawa przyjemnego funkcjonowania. Jeśli decydujemy się na nowoczesny model kuchni, który charakteryzuje się minimalizmem i meblami z połyskiem to powinniśmy wiedzieć, że do takiego schematu najlepiej pasują metalowe elementy, o ostrych krawędziach. Do ostrych noży i srebrnej chochli perfekcyjnie będzie pasował durszlak ze stali nierdzewnej. Ten drobny szkopuł sprawi, że dopełnimy nasze minimalistyczne lokum o odpowiednie, nieprzesadzone elementy, które nie zgubią po drodze najważniejszych mebli i pokrycia ścian, oraz podłogi. Takie rozwiązanie idealnie będzie określało osobę charakterną, chcącą postawić na swoim, a przy tym schludną i lubiącą porządek.

Gościnnie, niewinnie

Również kuchnia pozująca się na przytulną, wykończona w pięknych pastelowych kolorach nie może być wyposażona w elementy kompletnie niepasujące do reszty. Takie delikatne palety barw kojarzą się z ciepłem rodzinnego domu, zachodem słońca i świeżym ciastem babci na stole. Decydując się na taki model kuchni powinniśmy zainwestować w akcesoria drewniane, o delikatnych kształtach, które nie złamią naszego lekkiego konturu kuchni. Wybierając lekkie wnętrza nie powinno się równocześnie decydować na ostre krawędzie, które mógłby zabić ten spokój wydobywający się ze ścian i akcesoriów kuchennych.

Jaki kształt i odcień talerzy sprawia, że chętniej zjadamy posiłek

Choć nie jest to blog o odchudzaniu i nie dajemy tutaj żadnych przepisów na diety cud to jednak ważne jest to, aby wyposażyć swoje serce domu w jak najprzyjemniejsze elementy codziennego użytku. Już od dawna jest wiadomo, że obiady powinny być zjadane na jasnymi talerzach o regularnych kształtach, które sprawiają, że jedzenie wygląda atrakcyjniej. Ciemne, małe talerzyki o ostrych krawędziach sprawią, że nawet ulubiona zupa będzie smakowała gorzej i nie zjemy jej za wiele. To jednak nie jest tak, że każdy kształt talerza pasuje do każdego wnętrza. Również wracając przykładem do kuchni minimalistycznej- tam ostro wykończone elementy porcelany sprawdzą się rewelacyjnie, jednak też nie do końca dobrym rozwiązaniem jest wybieranie czarnej kolorystyki.

Również w dobieraniu innych akcesoriów powinniśmy się dobrze przyjrzeć temu, co będzie pasowało do naszego wnętrza i tak oto docieramy do kategorii jakimi są...:

Miski i durszlaki, czyli niuanse, na których oparta jest nasza kuchnia

O ile z miskami sprawa wygląda bardzo prosto, bowiem dostępne są na rynku niemal wszystkie możliwe rozwiązania uatrakcyjniające naszą kuchnię, to jeśli chodzi o durszlaki mamy nieco mniejsze pole do popisu. Niemniej jednak durszlak może być ciekawym elementem ozdoby, a przy tym służyć swoją praktycznością. Durszlak ze stali nierdzewnej sprawi, że nasze proste pomieszczenie zdobędzie nowy ciekawy element, a przy tym swoją praktycznością może posłużyć nam przez długie lata. Buszując po palecie kolorów również mamy wiele ciekawych alternatyw zwykłego kuchennego sitka. Na ten przykład durszlak zielony w kuchni pełnej jednego dominującego koloru może wywoływać pozytywny akcent, a ustawiony na widoku na pewno zaczepi swoim wyglądem każdego odwiedzającego nas gościa.

Tak więc o urządzaniu kuchennego wnętrza i doborze akcesoriów wiemy już całkiem wiele. Gama kolorów, różnorodność produktów i styl na jaki się zdecydujemy zależy tylko od naszego osobistego gustu,. Niemniej jednak nie możemy zapominać o tym, aby być wytrwałym jeśli zdecydujemy się już na określony sposób urządzania. Przy tym wszystkim nie możemy zapominać o dobrej zabawie, która jest nieodłączną częścią dobrze urządzonej kuchni.