Wabi- sabi - jak urządzić wnętrze i jakie wabi-sab meble wybrać?

W świecie kultury zachodniej na wagę złota jest dążenie do perfekcji w każdym aspekcie życia. Idealności poszukujemy w nienagannym wyglądzie naszych domów, co sezon zmieniając wystrój naszych wnętrz. Powoli jednak ten budzący frustrację pęd za ideałem ustępuje. Między innymi za sprawą japońskiej filozofii wabi-sabi. Choć najwyraźniej zaznacza się ona w stylu aranżacji wnętrz, przekłada się również na styl życia i wartości, którymi się kierujemy.

Wabi-sabi styl - czym się charakteryzuje?

Wabi-sabi styl charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i harmonią. Ważnymi elementami są naturalne materiały i subtelne kolory ziemi. Pomieszczenia nie powinny być zagracone niepotrzebnymi meblami, pozostawiając wewnątrz jak najwięcej przestrzeni. Oszczędność i naturalność to podstawa tego stylu. Istotne jest również oświetlenie i dostęp do światła dziennego – duże okna powiększające przestrzeń i zapewniające przepływ powietrza to również element, na który warto zwrócić uwagę.

Wabi-sabi styl życia i filizofia, ale też wystrój wnętrza?

Wabi-sabi to coś więcej niż wystrój wnętrz. Można powiedzieć, że aranżacje przestrzeni są konsekwencją filozofii i stylu życia. Wywodząca się z kultury japońskiej filozofia określona jest poprzez składające się na jej nazwę słowa. Wabi dosłownie oznacza ubóstwo. W systemie wartości określonym przez ten styl życia wyraża prostotę, harmonię i poszukiwanie wewnętrznego piękna. Słowo sabi natomiast wiążę się z przemijalnością i akceptacją nieuchronnego upływu czasu. Wabi-sabi filozofia sprawia, że to, co niedoskonałe i ulotne staje się piękne i wartościowe.

wabi-sabi

Czym charakteryzują się wabi-sabi wnętrza?

Styl wabi-sabi jest doskonałym odzwierciedleniem określonego stylu życia i stojącą za nim filozofią. Akceptacja przemijalności i braku perfekcyjności łączy się z poczuciem wewnętrznego spokoju i harmonii. Dlatego styl ten opiera się na prostocie i funkcjonalności. Nie ma w nim miejsca na barokowy przepych i krzykliwe kolory.

Prostota i funkcjonalność

Pomieszczenia urządzone w stylu wabi-sabi nie powinny przytłaczać swoim wystrojem. Ogranicz ilość dodatków dekoracyjnych. Ogromne znaczenie ma również wybór mebli – najważniejsze by były funkcjonalne, a ich przeznaczenie jasno określone. Niekoniecznie chodzi o to, by były one surowe w swojej formie – wabi-sabi to również zwrot ku naturze, dlatego obłości, delikatne fale i zaokrąglenia będą ciekawym pomysłem.

Subtelne kolory

Dominującymi kolorami w stylu wabi-sabi są wszystkie odcienie beżu, brązu i szarości. Kolory ziemi mogą połączyć się z występującymi w przyrodzie odcieniami błękitu, zieleni, a także bieli. Wybór takiej palety barw sprawia, że jesteśmy bliżej przyrody. Działa też niezwykle uspokajająco i wyciszająco, a jest to ważna część filozofii wabi-sabi.

Naturalne materiały

Natura i autentyczność to ważne składniki stylu wabi-sabi. Meble, przedmioty użytku domowego, a także dodatki dekoracyjne powinny być wykonane tylko z naturalnych materiałów. Drewno, niebarwione tkaniny, ceramika – to podstawowe materiały, którymi powinno wypełnić się wnętrze. Zrezygnować należy z „ulepszania” i „upięknniania” koloru drewna – rzeczy są dobrymi takimi, jakie są!

Niedoskonałość

Wraz z upływem czasu przedmioty niszczeją. I nie ma w tym nic złego. Akceptacja niedoskonałości i widocznego upływu czasu jest ważnym elementem tego stylu. Przedmioty nadgryzione zębem czasu opowiadają historię swoją i swoich właścicieli. Wytarcia na podłodze, uszczerbki w naczyniach mogą stać się atutem. Dlatego w tym stylu tak ceni się ręcznie wykonywane przedmioty, które nie są perfekcyjne, ale dzięki temu są unikalne.

wabi-sabi

Salon w stylu wabi-sabi: jakie dekoracje powinny się w nim znaleźć?

Urządzając salon w stylu wabi-sabi nie sposób zapomnieć o odpowiednich dodatkach. Wabi-sabi ściana to nie tylko odpowiedni dobór koloru, warto pokusić się w tym względzie o ciekawe obrazy lub lustra. Na szczególną uwagę zasługują właśnie lustra, które w naturalny sposób powiększą pomieszczenie. Jeśli myślisz o wzbogaceniu swojego salonu o poduszki na kanapę, obrus, koc i podkładki na stół wybierz te, które zostały wykonane z naturalnych materiałów takich jak wiklina, juta bądź bawełna. Zrezygnuj z krzykliwych kolorów, odnajdując piękno w ich naturalnych barwach.

Wabi-sabi wnętrze nierozerwalnie łączy się z naturą. Mile widziane będą zatem żywe kwiaty doniczkowe i ogrody w słoiku. Również kwiaty cięte i kompozycje wykonane z gałązek i suszonych roślin będą się ciekawie komponować z kolorami brązów i beżów. Tłem dla żywych, jak i ususzonych roślinek mogą się stać doniczki i wazony. Pleciony wazon CARMEN o naturalnych kolorach, wykonany z wikliny to tylko jedna z propozycji, które pozwolą Ci wprowadzić w swoim domu styl wabi-sabi.

wabi-sabi

Doskonale sprawdzą się również naturalne kamienie i niewielkiej wielkości figurki, które nie zdominują swoim wyglądem przestrzeni. Warto pomyśleć również o ręcznie wykonanych naczyniach. Najważniejsze jednak by dodatki, które wybierzesz były funkcjonalne i naturalne. Zgodnie z filozofią wabi-sabi potrzebujesz niewiele, a prawdziwe piękno tkwi w sposobie życia.