Wabi Sabi - subtelna niedoskonałość

W poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich w Internecie co rusz możemy się natknąć nie tylko na ciekawe aranżacje, ale również powiązane z nimi i niezwykle popularne obecnie filozofie. Moda na zmianę stylu życia dzięki zmianie wystroju pomieszczeń w swoim domu zyskuje coraz więcej entuzjastów.

Po znanym już chyba wszystkim duńskim Hygge i szwedzkim Lagom przyszedł czas na odpowiedź z orientalnej Azji. Wabi Sabi, japońskie poszukiwanie piękna w niedoskonałości i prostocie szturmem zdobywa scenę wnętrzarską. Dość enigmatycznie brzmiąca nazwa nie mówi wiele. Czym więc charakteryzuje się ta napływająca do nas z Kraju Kwitnącej Wiśni filozofia?

Natura w wabi sabi

Autentyczność

Wabi sabi odrzuca katalogowe wizje perfekcyjnie urządzonych wnętrz na wysoki połysk. Mówi nie konsumpcjonizmowi. Kończy ze sterylnością pomieszczeń. Wabi sabi to czas autentyczności i skupienia na rzeczach nieidealnych. Czas pokazać życie takim, jakim jest. A skoro nie zawsze jest idealne, nasze wnętrza też nie muszą być. Podążając za zasadami tej filozofii nauczymy się, że dojrzewanie i starzenie się to naturalny cykl życia nie tylko człowieka, ale i otaczających go przedmiotów.

Elementy designu naznaczone są zębem czasu i noszą oznaki użytkowania. Wszystko po to, by pokazać, że przedmioty, którymi się otaczamy stanowią część naszego życia i faktycznie z nich korzystamy. Uwypuklając te cechy nadajemy naszemu otoczeniu przytulnej, prawdziwie domowej atmosfery.

Jak urządzić mieszkanie?

Japońskie korzenie

Szukaj prostoty, surowości połączonej z ciepłem domowego ogniska. Chcąc wprowadzić wabi sabi do swojego domu zacznij od zmiany kolorów wprowadzając biel i różne odcienie szarości. Idealne barwy to te jak najbardziej neutralne, kojarzące się z ziemią. Pozwolą one zachować przytulny charakter pomieszczenia, jednocześnie optycznie je powiększając.

Niedokończona, lekko odrapana ściana, odpadający tynk czy nieco pożółkła tapeta nie powinny być już dla Ciebie problemem czy powodem do zirytowania. To dowód na to, że ktoś faktycznie mieszka w tym domu. Oto właśnie chodzi w wabi sabi.

Następnie przejdź do organicznych materiałów i tkanin. Stare drewno, surowe kamienie będą idealne dla Twojego „odnowionego” wnętrza. Naturalny len, który będzie wyglądał na podniszczony i pognieciony będzie również stanowił pasujący do całości, intersujący dodatek. A zamiast lśniącej nowością, drogiej zastawy od znanego producenta wybierz ręcznie robione naczynia.

Prostota

Charakterystyczna dla Japonii estetyka opierająca się na gloryfikowaniu naturalności oraz tradycji to głównie założenie wabi sabi. Szukaj tego co rzadkie, unikalne i niepowtarzalne. Piękno powinno się objawiać na skutek działania sił natury.

Skromne rozwiązania aranżacyjne mają pozwolić na łatwe utrzymanie ładu i czystości we wnętrzach. Symetria, przez większość tak pożądana, jest tutaj absolutnym „nie”. Zaburza ona wrażenie niedoskonałości i naturalności wnętrza, którą chcesz osiągnąć zgłębiając tajniki tej japońskiej sztuki życia.

Naucz się czerpania radości z małych, nieostentacyjnych drobiazgów, które Cię otaczają i które niosą ze sobą bliskie Twojemu sercu wspomnienia. Czy przekonaliśmy Cię do wabi sabi?

Loft wabi sabi