Wazony na każdą okazję nie tylko na kwiaty

wazony

Przyjazne otoczenie ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie - sprawia, że wszelkie czynności, zarówno odpoczynek, jak i praca przebiegają w przyjemnej atmosferze, dlatego warto zadbać o to, aby nasze cztery kąty sprzyjały każdej aktywności. W końcu jest to nasza prywatna oaza, w której dobre samopoczucie jest niezwykle istotne. Uczynienie wnętrza wyjątkowym będzie oznaczało dla każdego coś innego, ale w każdym przypadku istotną rolę odgrywają elementy wyposażenia, drobne detale, składające się na całościowy efekt.

Różnego rodzaju elementy dekoracyjne, nawet te najdrobniejsze mają istotny wpływ, cieszą oko i nadają wnętrzu przytulności. Do takich należą między innymi wazony, w których trzymać można nie tylko kwiaty, choć znane są głównie jako ich upiększenie. Jak w jeszcze inny sposób wykorzystać można wazon? Jak dobrać wazon do wnętrza, aby dobrze współgrał z aranżacją? Czym się kierować? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Rodzaje wazonów

Wazony dostępne są w tylu różnorodnych, atrakcyjnych designach, kolorach i kształtach, że tworzyć można przy ich pomocy piękne kompozycje. To, co je odróżnia to także materiały, z których są wykonane. Wazony ceramiczne lub porcelanowe kojarzą się z tradycjonalizmem, ale dostępne są nie tylko w takich odsłonach - znaleźć można także modele o bardziej nowoczesnym charakterze, wręcz ekstrawaganckie, co sprawia, że nie ma ograniczeń co do ich dobierania, dla każdego wnętrza coś się znajdzie. Również szklane wazony wyróżniają się bardzo oryginalnymi formami, a ponadto niektóre z nich pochodzą ze szkła recyklingowego, co czyni je wartą uwagi pozycją sprzyjającą środowisku.

Zdecydować się można na niskie wazony z wąską szyjką i szerokim dnem w formie dzbanka, wysokie i wąskie, okrągłe, kanciaste, wazony dekoracyjne - wybór jest ogromny, dzięki czemu z łatwością można dostosować wazon do własnych potrzeb, wielkości bukietów i innych kompozycji. Świetnym rozwiązaniem na pojedyncze kwiatki jest wazon szklany z elegancką, ażurową pokrywką, który prezentuje się równie stylowo jako miejsce przechowania kwiatów ciętych, ale również stojąc bez żadnych roślinnych dodatków, jako pojedyncza ozdoba.

Wazony na każdą okazję

Wazony są wyjątkową ozdobą, ponieważ zawsze zdadzą egzamin, niezależnie od pory roku, okoliczności, stylu i rodzaju pomieszczenia. Przy ich użyciu można tworzyć niezwykłe kompozycje - na jesień można je wypełnić różnokolorowymi liśćmi, na czas Bożego Narodzenia wykorzystać jako stroik, dobierając świąteczne dekoracje, na wiosnę umieścić w nich kwitnące bazie oraz ozdobne jajka, a latem upiększać kwiatami. Transparentny, szklany wazon w formie kielicha lub kuli sprawdzi się doskonale w roli bazy wszelkich kompozycji, za sprawą powierzchni idealnie przystosowanej do układania mchu, kamyków, a także świeczek, które też przecież umieszczać można w wazonie. Jest to więc dobry obszar do wykazania kreatywności, sposób na relaks i szansa na zindywidualizowanie wnętrza w jednym.

Wazon jako element dekoracji wnętrz

Liczne atuty i możliwości wykorzystania wazonów sprawiają, że jest to niewątpliwie jeden z takich elementów dekoracji wnętrz, który warto mieć w domu, aby nadać wnętrzom wyjątkowej atmosfery i upiększać stoły, podłogi, blaty, parapety, czy jakąkolwiek inną powierzchnię, którą uznamy na taką ekspozycję za dobrą. Wazony z kwiatami to doskonały sposób na nadanie koloru i ożywienie wszelkich pomieszczeń - pięknie prezentują się na stole w jadalni, w salonie, ale również na komodzie w sypialni, czy konsoli w przedpokoju. Od zarania dziejów wazony towarzyszą człowiekowi, a w czasach nowożytnych przyjęły jeszcze więcej kształtów i form. Dzięki temu z łatwością można dopasować wazon do stylistyki wnętrz, a te znacznie się od siebie przecież różnią.

We wnętrzach industrialnych idealnym dodatkiem będzie szklany wazon na metalowym stelażu w klasycznej czerni, byłoby to stylowe urozmaicenie salonu czy sypialni. Wiklinowy wazon pleciony to natomiast dobra propozycja do wnętrz w stylu boho, można umieścić w nim na przykład trawę pampasową. Dużą różnorodnością cechują się wazony szklane, od najprostszych, transparentnych po klasyczne, o bursztynowej barwie. Efekt popękanego szkła będzie ciekawym urozmaiceniem nowoczesnych wnętrz, ale dobrze zaprezentuje się także wazon barwiony z efektem gradientu.

Półokrągły kształt sprawia, że taki wazon będzie eleganckim elementem dekoracji, szczególnie jako upiększenie bukietów, zarówno małych, jak i dużych. Ciekawy akcent stanowić będzie szklany wazon z motywem liści, ale znajdzie się coś także dla miłośników stylu marynistycznego, a są to wazony z dekoracją w kształcie steru łodzi lub rozgwiazdy. Takie drobne detale będą prezentować się bardzo estetycznie, urozmaicając wnętrza pozostające w takiej stylistyce. Uroczą, minimalistyczną dekoracją będą wazony dekoracyjne w kompletach, na przykład kolorowe, ceramiczne lub szklane na stojaku. W takich wazonikach umieścić można pojedyncze kwiatki i będą przyjemną dla oka ozdobą wszelkich powierzchni.

Wazony na kwiaty, trawy, liście, gałązki - możliwości wykorzystania jest wiele, a ograniczyć nas może jedynie wyobraźnia. Szeroka oferta wazonów sprawia, że możliwości jest niewątpliwie dużo, a warto uczynić swoje otoczenie jak najbardziej przyjemnym w spędzaniu czasu. Taki ogrom możliwości sprawia, że tworzyć można wiele kompozycji, a tym samym zmieniać sezonowo swoje wnętrze i urozmaicać je w zależności od okoliczności. Z tego względu warto mieć w zanadrzu wazony o różnych wielkościach, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.