Wielkanocne przygotowania - udekoruj swój dom na święta

Pierwsze wiosenne promienie słońca zwykle oznaczają początek kolorowego sezonu. Kwitnie natura, coraz częściej wpuścić można do domu świeże powietrze, a kwiaty i gałęzie stają się najpiękniejszymi ozdobami. 20 marca to astronomiczny początek wiosny - jak wnieść go we własne cztery ściany? Czy Wielkanocne przygotowania mogą być proste i przyjemne? Uważamy, że wręcz powinny! Niech forsycje, hiacynty i tulipany ozdobią Twój stół lub kredens, a na gałązkach ustawione zostaną wydmuszki i pisanki. Sprawdź, jak najlepiej udekorować dom na święta!

Stare zwyczaje

Istnieją różne przypuszczenia, skąd wziął się zwyczaj malowania pisanek. W wielu kulturach jajko jest symbolem nowego życia i odrodzenia. Już w starożytnym Rzymie wieszano kolorowe jajka i rozdawano je z okazji równonocy. W tradycji chrześcijańskiej jajko symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone w Wielkanoc. Dzięki odpowiednim dekoracjom wielkanocnym nawet ci, którzy nie lubią tego święta, mogą powoli, ale z pewnością wprowadzić wiosenny nastrój na Wielkanoc. Nie wymaga to dużego wysiłku ani czasu. Jakie dekoracje są obowiązkowe podczas tego święta? Są to z pewnością jajka i kwiaty! Podczas rodzinnych świąt nie może też zabraknąć motywów z królikami, pisklętami i owieczkami.

Dekoracje - od metalicznych po pastelowe

W zależności od stylu i gustu, dekoracją może być nawet talerz świąteczny z brokatem - bardziej lub mniej ekstrawagancki. Pod względem kolorystycznym, coraz większą popularnością cieszą się właśnie metaliczne dekoracje. Dobrym przykładem mogą być też eleganckie świeczniki na tealighty w złotym kolorze lub stylowe lampiony. Modne są również odcienie pastelowe, podobnie jak subtelne barwy naturalne. Mocne kolory także będą doskonale zgrywać się z atmosferą panującą podczas Wielkanocy.

Nowoczesne i stylowe dekoracje wielkanocne

Połączenie czerni, bieli i odrobiny złota zaprezentuje się bardzo stylowo i nowocześnie w Wielkanoc. Minimaliści są zwykle entuzjastycznie nastawieni do białych pisanek, które po prostu umieszcza się na drewnianym talerzu lub w szklanym naczyniu w towarzystwie świec lub stroików. Na białych ozdobnych pisankach namalować możesz też różne wzory z czarnymi elementami - wystarczy Ci do tego zwykły marker, który z pewnością posiadasz w swoim domu lub biurze. Jeśli chcesz nadać pisankom więcej uroku, możesz również udekorować jajka złotym długopisem.

Pastelowe nowoczesne dekoracje wielkanocne

Ozdobne wieńce wielkanocne

Wieniec na drzwi, okno czy ścianę będzie zawsze świetnym i sprawdzonym pomysłem na Wielkanocną dekorację. Możesz zrobić go samodzielnie z gałązek, mchu i kwiatów. Jednak jeśli nie przepadasz za majsterkowaniem i dekoracjami DIY, z pewnością bez problemu znajdziesz różnorodne, gotowe wieńce w sklepie. Warto również zajrzeć do piwnicy, ponieważ można często w niej znaleźć dekoracje z poprzednich lat, które wystarczy na nowo odrestaurować, przerobić lub po prostu zostawić w takim stanie, jakie są!

Proste pomysły do zrobienia samemu

Jeśli lubisz być kreatywny, możesz kupić pióra, mech, słomę i jajka i samodzielnie za pomocą tych elementów stworzyć niepowtarzalne dekoracje wielkanocne. Na przykład duże jaja strusie lub małe jaja przepiórcze ułożone w słomianym gnieździe wyglądać będą bardzo elegancko. Jeśli masz własny ogród, możesz łatwo odciąć kilka gałęzi, stworzyć z nich pęczki i umieścić je w wysokim wazonie w salonie. Dom ozdobiony jajkami, króliczkami, kwiatami i kurczaczkami będzie z pewnością emanował atmosferą Wielkanocy. Zwłaszcza jeśli po kilku dniach pąki rozwiną się w delikatne kwiaty. Hiacynty, bratki, pierwiosnki czy żonkile to kwiaty, które umieszczone w doniczkach również będą wyglądać wyjątkowo elegancko. Możesz w dodatku przykryć je lekko mchem. Jeśli chodzi o dekoracje w duchu DIY, ciekawym pomysłem jest także stroik wykonany z piór i jaj. Włóż te elementy do doniczki z ziemią, a zyskasz ciekawą dekorację, którą możesz postawić na parapecie lub balkonie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom teraz już wiesz, jak stylowo i elegancko udekorować dom na święta wielkanocne. Najważniejsza jest jednak dobra i rodzinna atmosfera!

DIY ozdoba wielkanocna i ciasto