Wielkanocne sprzątanie — przydatne gadżety

wielkanocne sprzątanie

Wielkanocne porządki nie muszą być męczące i stresujące. Aby Twoje mieszkanie lśniło czystością na Wielkanoc, potrzebujesz dobrego planu i wsparcia. Sprawdź, jak możesz ułatwić sobie akcję świątecznych porządków.

Szaleństwo przedświąteczne powoduje u Ciebie gęsią skórkę? Nie chcesz, aby w tym roku znów zmęczenie po generalnych porządkach zepsuło Ci święta? Mamy dla Ciebie gotową receptę — plan i sprytne gadżety, które pomogą Ci go zrealizować. Żeby nie padać ze zmęczenia w święta, porządki musisz zacząć tydzień przed świętami i podzielić je na etapy. Dzięki temu wszystko, co masz do zrobienia, zostanie zrobione, ale nie będzie to szaleńcza bieganina tuż przed samą Wielkanocą. Włącz ulubioną muzykę — z nią sprzątanie będzie przyjemnością.

Pojemniki i kosze na pranie

Wielkanocne sprzątanie zaczniemy od zawartości szaf i półek. Segregacja i organizacja to podstawa utrzymania ładu w meblach do przechowywania. Dobrze jest raz do roku przewietrzyć szafy i usunąć z nich wszystko, w czym już nie chodzimy. Przygotuj dwa pojemniki — jeden na rzeczy do wyrzucenia i drugi na te ubrania i dodatki, które możesz sprzedać lub oddać.

Podczas organizacji wnętrza szafy skorzystaj z organizerów i specjalnych wieszaków — to gadżety, które pomogą zaoszczędzić sporo przestrzeni do przechowywania. Przejrzyj bieliznę pościelową i domowe tekstylia. Na święta potrzebujesz obrusów i serwetek, których zapewne nie używasz na co dzień. Sprawdź, w jakim są stanie — odśwież je w pralce i uprasuj. Jeśli z jakiegoś powodu już się nie nadają, to masz jeszcze sporo czasu, aby zamówić nowe. Nie trać czasu na wizyty w galeriach handlowych — zamów niezbędne tekstylia przez internet.

Przed świętami Twoje kosze na pranie będą pełne. Pranie firan i zasłon, narzut i pościeli sprawi, że błyskawicznie się napełnią. Zastanów się, czy nie potrzebujesz kosza dzielonego, który ułatwia wstępną segregację.

Deski do prasowania

Kiedy wielkie pranie zostanie zrobione, a w szafach zapanuje nowy ład — pora na prasowanie. Na co dzień nie zwracamy uwagi na niedogodności podczas prasowania. Jednak, gdy zachodzi potrzeba wyprasowania większych tekstyliów, zauważamy, że nasza deska do prasowania mogłaby być większa. Naturalnie nie tylko rozmiar ma tutaj znaczenie — na jakie cechy zwracać uwagę wybierając deskę?

Uprasowanie dużej liczby zasłon, firan czy kompletów pościeli będzie łatwiejsze na desce, która ma dodatkową półkę na żelazko i uchwyt na przewód. To pozornie drobne udogodnienia, które sprawiają, że prasowanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Ważny jest również pokrowiec, który skraca czas prasowania nawet o połowę. Jak to działa? Otóż ciepło żelazka odbija się od specjalnej powłoki i wraca do tkaniny. To sprawia, że możesz prasować ubrania tylko na jedną stronę.

Ściągaczki do wody

Przedświąteczne mycie okien urosło w naszym kraju do rangi tradycji. Jest tematem żartów i internetowych memów. Co nie zmienia faktu, że okna same się nie umyją. Przed Wielkanocą może być jeszcze chłodno. Dlatego należy usunąć całą wodę z szyb i dokładnie wytrzeć uszczelki. Jak zrobić to sprawnie i dokładnie? Za pomocą ściągaczki do wody — wystarczy, że po umyciu okna przeciągniesz nią po szybie. Okna będą błyszczące i pozbawione smug. Pamiętaj, aby podczas zimowego mycia okien wytrzeć do sucha wszystkie uszczelki i miejsca styku ramy okiennej i ościeżnicy.

Ściągaczki do wody są niezastąpione również podczas mycia łazienki. Jeśli na co dzień korzystasz z kabiny prysznicowej, dokładnie wiesz co mamy na myśli. Używana regularnie ściągaczka do wody eliminuje problem z zaciekami i osadami z mydła na ściankach kabiny. Przyda się również podczas bardzo dokładnego czyszczenia łazienki, które jest kolejnym punktem na liście przedświątecznych porządków. Jeśli Twoja łazienka potrzebuje drobnych napraw, aby odzyskać blask, wykorzystaj produkty do renowacji. Taśmy uszczelniające i renowatory do fug sprawią, że to pomieszczenie będzie wyglądać znacznie lepiej niż dotychczas.

Mopy i szczotki do sprzątania

Kolejnym etapem wielkanocnych porządków jest wycieranie kurzu i mycie różnych powierzchni. Do tego zadania idealnie sprawdzą się elektrostatyczne miotełki do sprzątania, szczotki różnych rozmiarów i mopy. Czy wiesz, że mopem możesz umyć nie tylko podłogę, ale również płytki na ścianach w łazience? Mimo że tego nie widać, osiada na nich kurz i warto wytrzeć je dokładnie przy okazji generalnych porządków. Nie musisz wspinać się po drabinie i machać szmatką. Mop na teleskopowym uchwycie to lepsze rozwiązanie. Umyjesz nim płytki na ścianach, stojąc na podłodze. Naturalnie mamy na myśli mop płaski, który dotrzesz do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc.

Przedświąteczne porządki to okazja do wyszorowania wszystkich zakamarków w domu. Aby zrobić to skutecznie, sięgnij po szczotki i inne sprytne akcesoria do sprzątania. Na przykład elastyczną szczotkę, za pomocą której możesz usunąć kurz z kaloryferów i innych trudno dostępnych miejsc. Kurz osiada wszędzie, a są takie miejsca, do których nie dotrzesz za pomocą ściereczki. Szczotki do kurzu to sposób, by wysprzątać mieszkanie na błysk.

Przedświąteczne sprzątanie możesz wykonać szybciej i dokładniej. Wystarczy wykorzystać w tym celu odpowiednie narzędzia. Nie obawiaj się nowoczesnych gadżetów — w codziennych obowiązkach nie warto być tradycjonalistą. Jeśli można wykonać pracę łatwiej, to dlaczego nie skorzystać z okazji? Naturalnie proponowane przez nas metody i sprzęty służyć będą przez cały rok — nie tylko z okazji wielkanocnych porządków.