Wieszak czy stojak na ręczniki? Co wybrać?

Podręczny stojak na ręczniki to niezbędny element każdej łazienki i kuchni. Jest bardzo przydatny przy wykonywaniu domowych obowiązków. Dzięki specjalnie wyprofilowanym uchwytom umożliwi on swobodne sięganie po ręcznik i umożliwi łatwe sięganie po niego oraz odkładanie na miejsce.

Stojak lub wieszak - odpowiednie miejsce na ręcznik

Nie ma nic gorszego niż ręcznik walający się po blatach lub – co gorsza – podłodze. Niepostrzeżenie może zostać on błędnie określony przez przypadkowych domowników jako szmatka i od tego momentu będzie stawać się coraz brudniejszy. Czasami takie sytuacje dzieje się zupełnie przez przypadek. Przykładowo; gotując, potrzebujemy szybko chwycić garnek i odlać wodę do zlewu, pod ręką nie ma rękawiczki, a kipiąca woda groźnie pospiesza nas swoim sykiem - chwytamy wtem ręcznik, który zazwyczaj służy do wycierania umytych naczyń i owijając go wokół ręki, łapiemy nasz garnek. W ferworze gotowania możemy zapomnieć o odłożeniu go na miejsce. Żeby zawsze, niezależnie od sytuacji, odkładać go z powrotem na miejsce musimy wyrobić sobie nawyk. Najłatwiej nabędziemy go kiedy stworzymy specjalną przestrzeń tylko na ręczniki. Może być to wieszak na ręczniki lub stojak.

Czy naprawdę potrzebny jest nam specjalny stojak?

W wielu domach nie używa się dodatkowych elementów na składowanie ręczników. Nie jest to jednoznaczny błąd, ale z zaopatrzenia się w specjalny stojak na ręczniki płynie wiele korzyści. Ręczniki najczęściej są nam potrzebne w sytuacjach, podczas których walczymy z wilgocią, dlatego niedbale odłożone, skręcone, mogą mieć problem z odprowadzeniem wilgoci, przez co będą długo schnąć. Kiedy niefortunnie, przyczepią się do niego jakieś resztki z jedzenia czy inne odpady organiczne i mokry znajdzie się w wilgotnym otoczeniu - może pojawić się na nim pleśń! Taki ręcznik dla pewności należy od razu wyrzucić. Unikniemy tego problemu, rozkładając naciągniętą tkaninę w miejscu, gdzie będzie mogła się szybko wysuszyć.

Stojak na ręczniki

Wieszak i ręcznik jako element wystroju

Często czyste ręczniczki bywają chowane w szafkach. Takie rozwiązanie jest wskazane jedynie do przetrzymywania większych zapasów tekstyliów gospodarczych. Kiedy posiadamy ich ładną kolekcję, bez sensu chować je przed wzrokiem wszystkich gości. Problematyczne jest także ich używanie, ponieważ otwierając szafkę i wyciągając potrzebną tkaninę, wprawdzie umyjemy ręce, ale przy okazji istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmoczymy wszystko dookoła.

Dobrym rozwiązaniem będzie wieszak na ręczniki. Warto je dobierać ze świadomością, że będą one zawsze na wierzchu, w łatwo dostępnym miejscu. Dobierajmy wtedy jego wzór, strukturę, wielkość i kolor, biorąc pod uwagę cały styl aranżacji pokoju, tak żeby nie wyglądał jak niepasujący element, tylko jak istotna dekoracja, która przykładowo, w mocno kontrastującej barwie może być dynamicznym akcentem kolorystycznym.

Wieszak czy stojak na ręczniki? Czym kierować się przy zakupie?

Przed zaopatrzeniem mieszkania w sprzęt do łatwego przechowywania ręczników należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad naszymi potrzebami. Przed zaopatrzeniem mieszkania w sprzęt do łatwego przechowywania ręczników należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad naszymi potrzebami:

  • W jakim pomieszczeniu będzie ustawiony?
  • Jaką funkcję ma spełniać? Przecież będziemy używali ręczników w kuchni do innych celów niż w łazience.
  • Jak duży nacisk mają wytrzymać haczyki?
  • Ile osobnych miejsc do wieszania potrzebujemy? Ta liczba najczęściej powiązana jest z ilością domowników.
  • Na jakiej wysokości powinniśmy go ustawić? Tak, żeby nikt nie miał problemów z sięganiem po niego i odkładaniem.
  • W jakim miejscu będzie umieszczony?
  • Czy będziemy mieli gdzie go postawić?
  • Czy ściana jest odpowiednia, aby zamocować na niej?

Wybierając model, powinniśmy unikać takich, których poprzeczna długość będzie krótsza od najmniejszego boku naszego ręcznika - nie wysuszy się wówczas należycie. Kiedy już będziemy znali odpowiedzi na te pytania, będziemy mogli bez problemu wybrać model, który będzie spełniał nasze oczekiwania estetyczne oraz wpasuje się w ogólny styl aranżacji.