Wiosenne porządki w domu - 5 sposobów jak to zrobić sprawnie i ekologicznie

Wiosenne porządki nie muszą być uciążliwe i pracochłonne. Wprawdzie pogoda za oknem zachęca raczej do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak gruntowne sprzątanie domu, mieszkania i przestrzeni na zewnątrz to coś, co musi przejść każdy z nas. Oczywiście, można tu zastosować taktykę „zrobić szybko i mieć z głowy”, ale może tym razem, dzięki naszemu poradnikowi, uda Ci się zaplanować wiosenne porządki tak, by stały się bardziej przyjemne i mniej męczące.

Od czego zacząć wiosenne porządki?

Od czego należy zacząć wiosenne porządki? Oczywiście od dobrego planu. Dobry plan sprawi, że nawet najbardziej uciążliwe i pracochłonne czynności staną się łatwiejsze. Dokładnie przemyśl, co powinno zostać posprzątane i jak rozłożyć w czasie wiosenne porządki w domu i poza nim.

Po drugie wyposaż się w niezbędne środki czystości i narzędzia ułatwiające sprzątanie. Wszyscy wiemy, że czyszczenie niektórych przestrzeni i powierzchni jest trudne, chociażby ze względu na ilość zakamarków. Trudno dostępne miejsca wyczyścisz łatwiej i efektywniej używając specjalistycznych akcesoriów do sprzątania.

wiosenne porzadki

Wiosenne porządki w domu - przygotuj scenariusz zajęć

Od czego zacząć wiosenne porządki? Oczywiście od dobrego planu! Weź kartkę i długopis lub notatnik w telefonie. Przejdź się po domu i zastanów się, które przestrzenie warto odświeżyć po zimie. Nie musisz sprzątać jednego dnia całego domu – właściwie rozłożona praca pomoże Ci oszczędzić sobie zmęczenia. Być może przyda Ci się przygotowana przez nas check lista – wiosenne porządki scenariusz zajęć:

Balkon i taras

Warto rozpocząć wiosenne porządki od dokładnego uprzątnięcia balkonu lub tarasu. Dlaczego? Po pierwsze – będziesz mieć przestrzeń, która przyda się do suszenia tapicerowanych elementów wyposażenia domu. Ponadto dokładne zamiecenie i umycie tarasu i balkonu przed umyciem okien zapobiegnie ponownemu zakurzeniu się szyb.

Okna, karnisze, framugi

Myjąc okna i drzwi balkonowe nie zapomnij o dokładnym umyciu framug i karniszy. Podczas sezonu zimowego raczej nie myślimy o odkurzaniu i myciu gorących kaloryferów. Przy okazji mycia okien zadbaj o czystość zimnych już kaloryferów. Poręczna szczotka do ich czyszczenia z miękkiej mikrofibry pozwoli Ci łatwo dotrzeć do nawet trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu nie zajmie Ci to wiele czasu, a efekt będzie olśniewający.

Kanapy, fotele, materace

By odświeżyć po zimie kanapy, fotele, materace i poduszki wybierz słoneczny i ciepły dzień. Jeśli jesteś już po uprzątnięciu tarasu lub balkonu wykorzystaj tę przestrzeń, by wysuszyć je na świeżym powietrzu. Przy praniu tapicerek i dywanów doskonale sprawdzi się odkurzacz piorący. Za jego sprawą prane tapicerki nie przesiąkną mocno wodą.

Szafy i szuflady

Pobrzęk w szafie na wiosnę to wręcz konieczność. Kurtki i płaszcze muszą ustąpić miejsca letnim ubraniom. To idealny moment, by przed kolejnym sezonem, oddać wierzchnią odzież do pralni. Przy okazji porządkowania szafy warto skorzystać z naszego poradnika, w którym dowiesz się jak przechowywać ubrania sezonowe.

Sprytne gadżety - niezastąpiona pomoc w domowych porządkach

Wybierz akcesoria do sprzątania, które ułatwią i przyspieszą wykonywane przez Ciebie czynności. Dobór odpowiednich akcesoriów do sprzątania to sprawdzony sposób na wiosenne porządki. Wśród pozycji obowiązkowych miejsce na podium z pewnością zajmuje ściągaczka do mycia szyb – dzięki niej umyjesz okna szybko i bez smug! Równie niezbędna może okazać się szczotka do szorowania z włosiem z włókna kokosowego. Za jej sprawą sprawnie wyczyścisz deski tarasowe, fugi i kafelki na balkonie i inne mocno zabrudzone powierzchnie.

Wśród akcesoriów do sprzątania nie może zabraknąć uniwersalnych ściereczek i gąbek do mycia. Polecamy wybrać naturalne bawełniane materiały lub miękką mikrofibrę. Dzięki takim wyborom zapobiegniesz powstawaniu zarysowań na gładkich powierzchniach. Dodatkowo te materiały doskonale chłoną wodę, więc Twoja praca będzie bardziej efektywna. I na sam koniec coś, bez czego trudno wyobrazić sobie szybkie sprzątanie – dobrej jakości szufelka i zmiotka, która jest zawsze pod ręką. To pozycja obowiązkowa wśród gadżetów do wiosennych porządków!

Wiosenne porządki bez nerwów i ekologicznie!

Dobry plan sprzątanie i sprytne gadżety do wiosennych porządków niewątpliwie oszczędzą Ci czasu i nerwów. Ważnym jest, by właściwie rozłożyć je w czasie i nie narzucać sobie zbyt dużego tempa pracy. Zmęczenie i zdenerwowanie wpływa niekorzystnie na jakość wykonywanych czynności. No tak, ale w tym całym ferworze nie można przecież zapomnieć o tym, by przy okazji porządkowania domu mieć także na uwadze ochronę środowiska.

wiosenne porzadki

Środki chemiczne, których na co dzień używamy do mycia i sprzątania, częściowo można zastąpić naturalnymi produktami, które nie są szkodliwe dla środowiska. Cytryna i soda to sprawdzone produkty, dzięki którym wyczyścisz niektóre zabrudzenia. Natomiast przy wyborze akcesoriów do sprzątania warto zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane. Seria produktów ECO marki 5 five Simply Smart oferuje znakomitej jakości akcesoria do sprzątania, które są przyjazne środowisku. Wśród produktów tego producenta znajdziesz zmiotki, szufelki i szczotki do zadań specjalnych, za sprawą których sprzątanie będzie przyjemne i ekologiczne!