Włochy na talerzu; wykwintny makaron spaghetti aglio e olio

Największą sztuką w kuchni jest stworzenie potrawy, która, składa się z kilku podstawowych składników, a wywołuje w podniebieniach wielki zachwyt. Dobrym przykładem takiego dania jest włoski wykwintny makaron spaghetti aglio e olio.

Spaghetti aglio e olio

Jest to bardzo klasyczna włoska potrawa i zawiera zaledwie kilka składników. Ważna jednak jest koordynacja działań w kuchni. Sos, który będziemy przygotowywać w końcowej fazie smażenia, zostanie wchłonięty przez makaron.

Makaron tagliatelle

Będziemy potrzebowali

 • 3 duże ząbki czosnku. Wedle upodobań możemy dodać większą lub mniejszą ilość. Oryginalnie we Włoszech nie używa się dużo czosnku, dlatego kiedy chcemy trzymać się oryginalnej receptury, możemy zmniejszyć jego ilość.
 • Pół natki pietruszki.
 • Ostra papryczka. Możemy użyć suszonej i skruszonej, ale większą głębię smaku uzyskamy, dodając świeżej papryczki chilli, pozbawionej pestek (możemy trochę zostawić, jak lubimy wyrazistą ostrość), pokrojonej w cienkie paseczki
 • 1/4 szklanki oliwy
 • Sól
 • Makaron typu spaghetti. Obecnie w sklepach możemy dostać wiele zagranicznych produktów. Artykuły sypkie takie jak makaron i ryż, mogą być przechowywane bardzo długo, dlatego eksportuje się je z Włoch na cały świat. Warto trochę poszukać, żeby uzyskać włoski smak.

Ze względu na minimalizm oraz prostotę dania, bardzo istotne jest dobranie wysokiej jakości produktów i dokładne ich przygotowanie.

Przygotowanie

 1. Czosnek musimy bardzo dokładnie pokroić. Warto poświecić na to dłuższą chwilę, aby otrzymane plasterki były minimalnej grubości Do żeliwnej patelni nalewamy wodę i stawiamy na silnym ogniu
 2. Do wody, w której będziemy gotować makaron, dodać trzy duże szczypty soli. Wbrew pozorom, jest to ważna część potrawy, ponieważ w późniejszej części gotowania, użyjemy jej do produkcji sosu.
 3. Kiedy zacznie się gotować, dodajemy makaron.
 4. Na patelnię wylewamy oliwę, podgrzewając na niskim ogniu wrzucamy czosnek
 5. Kiedy czosnek już trochę podgrzeje się skąpany w oliwie i przejdzie smakiem, dodajemy papryki.
 6. Zanim czosnek zacznie robić się brązowy, dodajemy chochlę wody z makaronu. Usłyszymy charakterystyczne skwierczenie.
 7. Następnie do sosu dodajemy niedogotowany makaron, aby wchłonął zawartość patelni i na niej, dokończył się proces gotowania. Dodajemy połowę naszej cienko posiekanej pietruszki
 8. Jeżeli cała woda wygotuje się z patelni, zanim makaron będzie zrobiony al dente, możemy dodać trochę więcej wody z garnka.
 9. Kiedy już makaron wchłonie cały sos, wykładamy go na okrągły talerz i posypujemy resztą pietruszki

Włoska Euforia

Przepis wymaga dużego skoordynowania wszystkich wykonywanych czynności. Musimy przygotować nasz sos, równocześnie gotując makaron, aby pod koniec gotowania go wchłonął. Jednak jeżeli nam się uda, otrzymamy potrawę, która po podaniu wywoła uczucie określane jako Włoska Euforia.

Jest to określenie podniosłego stanu samopoczucia, który odczuwamy po spożyciu najpyszniejszych włoskich kompozycji, np. po wypiciu dobrego espresso, po zjedzeniu perfekcyjnej pizzy neapolitańskiej, przygotowując oryginalne ciasto tiramisu, bądź kiedy uda nam się przygotować i zjeść wykwintny makaron spaghetti aglio e olio