Włochy w Twojej kuchni. Jak wybrać kamień do pizzy

Pizza, proste danie pochodzące z włoskiego Neapolu, które zachwyciło podniebienia ludzi na całym świecie. Placek z sosem pomidorowym i serem doczekał się wielu wariacji, nie tylko w swojej ojczyźnie, ale i na całym świecie. Można powiedzieć, że każdy kraj ma swój sposób pieczenia pizzy. Doświadczeni piekarze wiedzą, że aby wydobyć z tej potrawy jak najwięcej, potrzebna jest nam wysoka temperatura, którą zazwyczaj ciężko osiągnąć w naszym kuchennym piecyku. Problem ten rozwiąże kamień do pizzy, dzięki któremu możemy sprawić, że domowy wypiek będzie równie dobrze przypieczony, co w pizzerii, a smakiem nawet go przewyższającym

Potrawa narodziła się w Kampanii, regionu na południu Włoch, a dokładniej w jego stolicy; Neapolu. Istnieją źródła oraz podania, według których to danie pojawiało się już w starożytnej Grecji, Rzymie, a także antycznym królestwie Egipskim, gdzie wypiekanych placków używało się jako... waluty. Łacińskie słowo, od którego wywodzi się słowo "pizza" brzmi "picea" i jest określeniem placka mącznego.

Piece elektryczne, które mamy w naszych domach różnią się bardzo od tradycyjnych wielkogabarytowych włoskich pieców kamiennych. Ich ściany są bardzo grube, żeby wrzucając do środka rozpalone drewniane kłody -- osiągać jak najwyższą temperaturę. Dzięki temu, że piec jest bardzo mocno nagrzany, spód pizzy nabiera chrupkości. Jednak kiedy użyjemy kamień do pizzy, możemy uzyskać taki sam efekt nawet w domu!

Kamień do pizzy to niezbędne akcesorium do wypieku

Wystarczy umieścić kamień do pizzy w piekarniku, tak aby się nagrzał w jak najwyższej temperaturze. Wchłania wilgoć, dlatego kiedy użyjemy go do naszych wypieków, będą one ciepłe i chrupiące od spodu. Jest to duża zaleta nie tylko przy wypieku pizzy, ale także bułeczek oraz chleba. Skróci się także czas potrzebny na nasze wypieki i wspomaga równomierne rozchodzenie się temperatury. Niektóre potrawy możemy podawać na kamieniu od razu po wyjęciu ich z piekarnika, tak aby podczas jedzenia zachowywały swoją temperaturę.

pizzeria

Pizza neapolitańska

Klasyczna odmiana włoskiej pizzy. Piecze się ją, wkładając zaledwie na chwilę do pieca. Ciasto jest bardzo cienkie, żeby mogło się upiec w tak krótkim czasie. Na wierzch kładzie się sos z pomidorów, najlepiej rozgniecionych dłońmi i serem mozzarella (zaleca się używanie najbardziej szlachetnych jej odmian, np. Mozzarella di Bufala). Opcjonalnie dodaje się listek bazylii bądź oliwę.

Pizza sycylijska

Wypiekana na grubym i puszystym cieście w kwadratowej formie. Często podawana z jedną, symboliczną oliwką.

Pizza amerykańska/nowojorska

Amerykańska wariacja na temat naszego placka. Na grubym cieście z twardymi brzegami. Przeważnie bardzo bogata w dodatki.

Focaccia

Jest to nieco odmienna pozycja od całej reszty. Niektórzy określają ją jako rodzaj włoskiego pieczywa drożdżowego. Przypomina trochę pizze na grubym cieście bez sosu i sera. Doprawiana jest za to oliwą, rozmarynem i solą

Pizza z kiełbasą

Kamień do pizzy przyda się przy wypieku każdego rodzaju pizzy, a nawet innych wypieków. Jest akcesorium, którego nie może zabraknąć w kuchni kogoś, kto ceni sobie wysoką jakość przyrządzanych potraw. Przysłuży się nie tylko przy produkcji włoskich wypieków, ale także klasycznego pieczywa czy chleba. Jest także świetnym dodatkiem do dań mięsnych - nagrzany kamień, na którym umieścimy krwisty stek, z czasem będzie stawał się coraz bardziej wysmażony. To niezbędne akcesorium poprawi wytrawność podawanych potraw i zrobi duże wrażenie na gościach. Jeżeli nie możesz zdecydować się jaką pizzę upiec, polecamy ten ciekawy przepis.