Wybieramy album na zdjęcia

albumy na zdjęcia

Wybór albumu rodzinnego może nie wydawać się wielkim problemem. Twoim pierwszym odruchem, gdy zdecydujesz się uporządkować swoje zdjęcia, może być po prostu zakup ładnego albumu na zdjęcia. Zanim popełnisz ten błąd, przeczytaj nasz poradnik.

Album to nie tylko ładna oprawa dla Twoich zdjęć. Jego głównym zadaniem jest ochrona fotografii przed zniszczeniem. Jeśli nie będą prawidłowo przechowywane, ich jakość z każdym rokiem będzie spadać. Z drugiej strony album fotograficzny musi być dopasowany do rozmiarów zdjęć i ich ilości. Warto zwrócić też uwagę na trwałość ty i twoja rodzina będziecie oglądać te albumy przez wiele lat, więc to, co wybierzesz teraz, ma znaczenie dla przyszłych pokoleń.

Nie wszystkie albumy ze zdjęciami są sobie równe. Oto kryteria, które warto znać, wybierając najlepszy album ze zdjęciami dla swojej rodziny, który dobrze je wyeksponuje i zachowa fotografie dla przyszłych pokoleń.

Sprawdź, czy album będzie trwały

Kiedy umieszczasz zdjęcia w albumie, planujesz, że pozostaną tam dla przyszłych pokoleń. Wiesz również, że nie będą stały na półce - zapewne wielokrotnie będziesz po nie sięgać, aby obejrzeć stare zdjęcia. Albumy na zdjęcia wykonywane są na wiele różnych sposobów - dlatego postanowiliśmy, że najpierw podpowiemy Ci, jakich kupować nie powinieneś.

Nie kupuj albumów z samoprzylepnym spodem. Klej, który powoduje, że zdjęcie jest przyklejone do strony, w końcu żółknie i staje się kruchy. Może też sprawić, że zdjęcia będą niezwykle trudne do usunięcia. Wszystko zależy od warunków, w jakich album będzie przechowywany. Ponadto klej może spowodować rozpad zdjęcia z powodu zawartych w nim chemikaliów.

Unikaj albumów zawierających strony lub okładki zawierające ligniny, lub kwasy. Lignina to rodzaj związku chemicznego występującego w drewnie, który jest często używany do wzmacniania papieru. Ale z biegiem czasu lignina w tego rodzaju papierze rozkłada się i uwalnia kwasy. Powoduje to, że papier żółknie, a następnie brązowieje. Ponieważ kwasy powodują uszkodzenie samego papieru, uszkadzają również inne rzeczy, z którymi papier się styka, takie jak cenne fotografie, które umieściłeś w albumie.

W przeszłości wiele albumów z kieszonkami na zdjęcia było wykonanych z plastiku PVC lub podobnego kiepskiej jakości materiału, który zakrywał każdą stronę albumu, aby „chronić” zdjęcia”. Tego rodzaju tworzywa sztuczne również rozkładają się i wytwarzają kwasy, które uszkadzają zdjęcia, w tym sprawiają, że czasami przyklejają się i przylegają do plastiku, uniemożliwiając ich usunięcie. Bezpieczne tworzywa sztuczne do zdjęć to polipropylen, polietylen i mylar.

Przemyśl rozmiar albumu przed zakupem

To bardzo ważne - zdjęcia mają różne rozmiary i część z nich nie zmieści się do małego albumu. Dobrze jest wybrać taki model, który oferuje przestrzeń dla różnych rozmiarów fotografii. Dzięki temu będziesz mógł zabezpieczyć wszystkie fotografie, a nie tylko te w standardowych rozmiarach. Poza tym duży album, w którym każda strona jest kolażem zdjęć w różnych rozmiarach, jest zdecydowanie ciekawszy.

Albumy na zdjęcia różnią się pod względem liczby stron. To również bardzo istotny parametr, ponieważ zwykle chcemy wypełniać album zdjęciami o konkretnej tematyce. Wakacyjne osobno, świąteczne osobno, a w kolejnych albumach umieszczamy zdjęcia z konkretnych uroczystości rodzinnych. Dlatego potrzebujesz nie jednego, a kilku albumów na zdjęcia.

Jeśli chodzi o przechowywanie zdjęć w albumach, to istnieją dwie szkoły. Jedni umieszczają zdjęcia po kolei i opatruje je wyłącznie datami. Inni z albumów rodzinnych robią prawdziwe dzieła sztuki. Zdjęcia może nie są ułożone chronologicznie, ale opatrzone zabawnymi komentarzami lub ozdobnymi naklejkami. W tym miejscu warto przywołać sztukę, która nazywa się scrapbooking. Ozdabianie albumów na zdjęcia i tworzenie bajecznych kolaży ze zdjęć to wspaniała zabawa.

Warto wybrać album, w którym znajdzie się miejsce na notatki. Kolejne pokolenia mogą nie mieć bladego pojęcia, kim są osoby na starych zdjęciach. Szczególnie trudne w identyfikacji są zdjęcia dzieci, dlatego warto każdą fotografię opatrzyć, chociaż imieniem bobasa i datą. Jeśli masz w domu stare zdjęcia rodzinne, koniecznie uporządkuj je i opisz.

Planujesz, by uporządkować zdjęcia chronologicznie? Czasem zdarza się, że po wypełnieniu albumu znajdujemy dodatkowe fotografie, co wtedy? W albumach z rękawami można po prostu wyjąć i przenieść zdjęcia. Ale co z albumami, do których wklejamy zdjęcia? Dobrym wyborem jest album, którego strony nie są klejone na stałe, a umieszczone na spirali. Można je rozpiąć i zamienić miejscami.

Wybierz piękny album

Estetyka również jest ważna - album na zdjęcia powinien być po prostu ładny. Zwykle nie jest ukryty w szafkach, tylko eksponowany. Poza tym pokazujemy go gościom. Dlatego warto wybrać piękny album, który będzie zdobił Twoje półki w salonie. Mamy dla Ciebie propozycję albumu, który może służyć również jako ramka na zdjęcia. W okładce albumu znajduje się miejsce na fotografię, którą chcesz wyeksponować.

Jak widzisz, wybór odpowiedniego albumu na zdjęcia wymaga chwili przemyślenia. W Naszym sklepie znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań, które pomogą Ci przechować rodzinne fotografie dla przyszłych pokoleń. Sprawdź naszą kolekcję i wybierz najpiękniejszy album na Twoje zdjęcia.