Wybieramy formy silikonowe do pieczenia

Foremki silikonowe do pieczenia od kilku lat podbijają serca miłośników domowych słodkości. Co jest w nich tak wyjątkowego? Przekonasz się tym poniżej, gdy poznasz ich właściwości i funkcjonalność nie zamienisz ich już na tradycyjne foremki.

Odpowiednio dobrana forma do pieczenia to połowa cukierniczego sukcesu. Chodzi o to, aby była funkcjonalna, nieprzywierająca i łatwa do utrzymania w czystości. To tylko podstawowe cechy, które posiadają formy silikonowe.

Formy silikonowe czy formy metalowe — czas na pieczenie 

Jako pierwsze, w polskich sklepach z artykułami gospodarstwa domowego pojawiły się silikonowe formy do muffinek. Szybko zastąpiły papierowe papilotki z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze kupujesz je raz, a używasz wielokrotnie. Zatem finansowo wychodzimy tu zdecydowanie na plus. Po drugie silikon jest bardziej sztywny — papierowe papilotki mają skłonność do „rozchodzenia” się, gdy nalejemy do nich ciasto. Zatem zdecydowanie łatwiej jest uzyskać pożądany kształt piekąc muffinki w foremkach silikonowych.

Kto choć raz nie miał kłopotu z wyjęciem ciasta z metalowej formy, ten chyba nigdy niczego nie upiekł. Metalowa foremka wymaga wyłożenia papierem lub nasmarowaną tłuszczem, a mimo to często ciasto nie chce się od niej odczepić. Z formami silikonowymi nie ma tego problemu, bo są na tyle elastyczne, że można je odwinąć i w ten sposób wyciągnąć ciasto. Co więcej, do pieczenia w formie silikonowej nie potrzebujesz papieru ani tłuszczu. Metalowe foremki mają powłoki nieprzywierające, ale wystarczy je delikatnie zarysować, aby straciły swoje właściwości. Z formami silikonowymi nie ma tego kłopotu. Forma silikonowa nie pochłania zapachów, więc możesz używać jej do słodkich i wytrawnych wypieków. Zdarza się, że ciasto z formy tradycyjnej ma metaliczny posmak — jeśli Ci to przeszkadza, to znak, że powinieneś kupić silikonowe foremki.

Silikon to materiał, którego można używać zarówno w bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach. Przedział dopuszczalnych temperatur jest duży, bo od -40 do 230oC. Dzięki temu silikonowe foremki mają zastosowanie zarówno do pieczenia ciast, jak i mrożenia lodów domowych. Formy silikonowe mają również tę zaletę, że bardzo łatwo je przechowasz — są elastyczne, można je bezpiecznie zginać.

Foremki silikonowe

Silikonowe formy bezpiecznie umyjesz w zmywarce, tego niestety nie można powiedzieć o wszystkich formach metalowych. Niestety zwykłe blaszki po takim myciu rdzewieją, a to powoduje, że nie nadają się już do pieczenia. Ręczne mycie również jest łatwiejsze — resztki ciasta bezpiecznie usuniesz szorstką stroną gąbki lub szczoteczką. Na takie zabiegi nie można sobie pozwolić w przypadku foremek pokrytych warstwą nieprzywierającą. Te należy traktować wyjątkowo ostrożnie, aby nie porysować delikatne powierzchni. W przeciwnym wypadku straci swoje właściwości i będzie nadawać się tylko do wyrzucenia.

Bestsellery wśród form silikonowych

Dziś możesz kupić praktycznie każdy kształt i rozmiar foremki silikonowej — poza dużą, prostokątną blaszką. Ze względu na plastyczność silikonu trudno jest uzyskać sztywne dno o takich wymiarach. Natomiast keksówki, tortownice czy formy do tart znajdziesz z łatwością. Zacznijmy od foremek okrągłych — nasi klienci szczególnie docenili silikonowe foremki do tart. Można w nich piec zarówno słodkie tarty, jak i quiche, ponieważ silikon nie pochłania aromatów z pieczonych potraw.

Formy do muffinek z silikonu to klasyczne modele oraz formy, którymi możesz nadać dowolne wykończenie swojemu ciasteczku. Większe formy z motywami świątecznymi również cieszą się dużą popularnością. Z łatwością upieczesz w nich babkę w kształcie wielkanocnego zajączka czy Świętego Mikołaja. Ciasto wypełni formę i kształty będą idealne — wystarczy odrobina lukru i ciasto — dekoracja świątecznego stołu gotowe. Wśród form silikonowych znajdziesz również bardzo trwałe i praktyczne keksówki. Doskonale sprawdzają się podczas wypieku domowego pieczywa. Chleb ma tę wadę, że czasem przywiera do formy, z keksówki silikonowej łatwo go wyciągniesz. Możesz ją po prostu odwrócić na lewą stronę i delikatnie odkleić od krawędzi bochenka.

Wspomnieliśmy już o tym, że silikon świetnie sprawdza się również w niskich temperaturach. W foremkach z małymi zagłębieniami możesz przygotować domowe pralinki z czekolady. Znajdziesz również foremki do przygotowania domowych lodów. Silikonowe formy do pieczenia są praktyczne i bardzo wygodne — nie musisz obawiać się o ich trwałość. Jest porównywalna z żywotnością form do pieczenia z innych materiałów.


Wyprzedany
Silikonowa forma do pieczenia muffinek, 30 babeczek
Silikonowa forma do pieczenia muffinek, 30 babeczek
Silikonowa forma do pieczenia muffinek, 30 babeczek
Secret de Gourmet
54,99 zł
Silikonowa, prostokątna forma do pieczenia - 26 x 20 x 5 cm
Silikonowa, prostokątna forma do pieczenia - 26 x 20 x 5 cm
Silikonowa, prostokątna forma do pieczenia - 26 x 20 x 5 cm
5five Simply Smart
84,99 zł
Forma silikonowa na 12 muffinek, 25 x 36 cm
Forma silikonowa na 12 muffinek, 25 x 36 cm
Forma silikonowa na 12 muffinek, 25 x 36 cm
5five Simply Smart
74,99 zł
Wyprzedany
Foremka silikonowa do pieczenia, 29 x 17 cm, 12 babeczek, różowa
Foremka silikonowa do pieczenia, 29 x 17 cm, 12 babeczek, różowa
Foremka silikonowa do pieczenia, 29 x 17 cm, 12 babeczek
5five Simply Smart
25,99 zł
Wyprzedany
Forma do pieczenia tarty, silikonowa, Ø 26 cm, różowa
Forma do pieczenia tarty, silikonowa, Ø 26 cm
5five Simply Smart
29,99 zł
Wyprzedany
Foremka silikonowa do pieczenia, 27,5 x 17,5 cm, 12 ciasteczek, różowa
Foremka silikonowa do pieczenia, 27,5 x 17,5 cm, 12 ciasteczek, różowa
Foremka silikonowa do pieczenia, 27,5 x 17,5 cm, 12 ciasteczek
5five Simply Smart
29,99 zł
Forma silikonowa do pieczenia babki, Ø 24 cm, antracytowa
Forma silikonowa do pieczenia babki, Ø 24 cm, niebieska
Forma silikonowa do pieczenia babki, Ø 24 cm
La Cucina
37,99 zł