Wybieramy formy silikonowe do pieczenia

Foremki silikonowe do pieczenia od kilku lat podbijają serca miłośników domowych słodkości. Co jest w nich tak wyjątkowego? Przekonasz się tym poniżej, gdy poznasz ich właściwości i funkcjonalność nie zamienisz ich już na tradycyjne foremki.

Odpowiednio dobrana forma do pieczenia to połowa cukierniczego sukcesu. Chodzi o to, aby była funkcjonalna, nieprzywierająca i łatwa do utrzymania w czystości. To tylko podstawowe cechy, które posiadają formy silikonowe.

Formy silikonowe czy formy metalowe — czas na pieczenie 

Jako pierwsze, w polskich sklepach z artykułami gospodarstwa domowego pojawiły się silikonowe formy do muffinek. Szybko zastąpiły papierowe papilotki z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze kupujesz je raz, a używasz wielokrotnie. Zatem finansowo wychodzimy tu zdecydowanie na plus. Po drugie silikon jest bardziej sztywny — papierowe papilotki mają skłonność do „rozchodzenia” się, gdy nalejemy do nich ciasto. Zatem zdecydowanie łatwiej jest uzyskać pożądany kształt piekąc muffinki w foremkach silikonowych.

Kto choć raz nie miał kłopotu z wyjęciem ciasta z metalowej formy, ten chyba nigdy niczego nie upiekł. Metalowa foremka wymaga wyłożenia papierem lub nasmarowaną tłuszczem, a mimo to często ciasto nie chce się od niej odczepić. Z formami silikonowymi nie ma tego problemu, bo są na tyle elastyczne, że można je odwinąć i w ten sposób wyciągnąć ciasto. Co więcej, do pieczenia w formie silikonowej nie potrzebujesz papieru ani tłuszczu. Metalowe foremki mają powłoki nieprzywierające, ale wystarczy je delikatnie zarysować, aby straciły swoje właściwości. Z formami silikonowymi nie ma tego kłopotu. Forma silikonowa nie pochłania zapachów, więc możesz używać jej do słodkich i wytrawnych wypieków. Zdarza się, że ciasto z formy tradycyjnej ma metaliczny posmak — jeśli Ci to przeszkadza, to znak, że powinieneś kupić silikonowe foremki.

Silikon to materiał, którego można używać zarówno w bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach. Przedział dopuszczalnych temperatur jest duży, bo od -40 do 230oC. Dzięki temu silikonowe foremki mają zastosowanie zarówno do pieczenia ciast, jak i mrożenia lodów domowych. Formy silikonowe mają również tę zaletę, że bardzo łatwo je przechowasz — są elastyczne, można je bezpiecznie zginać.

Foremki silikonowe

Silikonowe formy bezpiecznie umyjesz w zmywarce, tego niestety nie można powiedzieć o wszystkich formach metalowych. Niestety zwykłe blaszki po takim myciu rdzewieją, a to powoduje, że nie nadają się już do pieczenia. Ręczne mycie również jest łatwiejsze — resztki ciasta bezpiecznie usuniesz szorstką stroną gąbki lub szczoteczką. Na takie zabiegi nie można sobie pozwolić w przypadku foremek pokrytych warstwą nieprzywierającą. Te należy traktować wyjątkowo ostrożnie, aby nie porysować delikatne powierzchni. W przeciwnym wypadku straci swoje właściwości i będzie nadawać się tylko do wyrzucenia.

Bestsellery wśród form silikonowych

Dziś możesz kupić praktycznie każdy kształt i rozmiar foremki silikonowej — poza dużą, prostokątną blaszką. Ze względu na plastyczność silikonu trudno jest uzyskać sztywne dno o takich wymiarach. Natomiast keksówki, tortownice czy formy do tart znajdziesz z łatwością. Zacznijmy od foremek okrągłych — nasi klienci szczególnie docenili silikonowe foremki do tart. Można w nich piec zarówno słodkie tarty, jak i quiche, ponieważ silikon nie pochłania aromatów z pieczonych potraw.

Formy do muffinek z silikonu to klasyczne modele oraz formy, którymi możesz nadać dowolne wykończenie swojemu ciasteczku. Większe formy z motywami świątecznymi również cieszą się dużą popularnością. Z łatwością upieczesz w nich babkę w kształcie wielkanocnego zajączka czy Świętego Mikołaja. Ciasto wypełni formę i kształty będą idealne — wystarczy odrobina lukru i ciasto — dekoracja świątecznego stołu gotowe. Wśród form silikonowych znajdziesz również bardzo trwałe i praktyczne keksówki. Doskonale sprawdzają się podczas wypieku domowego pieczywa. Chleb ma tę wadę, że czasem przywiera do formy, z keksówki silikonowej łatwo go wyciągniesz. Możesz ją po prostu odwrócić na lewą stronę i delikatnie odkleić od krawędzi bochenka.

Wspomnieliśmy już o tym, że silikon świetnie sprawdza się również w niskich temperaturach. W foremkach z małymi zagłębieniami możesz przygotować domowe pralinki z czekolady. Znajdziesz również foremki do przygotowania domowych lodów. Silikonowe formy do pieczenia są praktyczne i bardzo wygodne — nie musisz obawiać się o ich trwałość. Jest porównywalna z żywotnością form do pieczenia z innych materiałów.