Wybieramy hamak ogrodowy - przegląd aktualnych trendów 2022

Urządzając swój ogród lub taras i wybierając meble ogrodowe, zadaj sobie pytanie: czy hamak ogrodowy nie jest tym, czego Ci potrzeba? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, świetnie się składa! Też uważamy, że hamak jest najlepszym wyborem do stworzenia przytulnego i pozwalającego odpocząć kącika, i to nie tylko w ogrodzie!

Hamak ogrodowy - krótka historia i jego zalety

Hamak jako rodzaj wiszącego łóżka najprawdopodobniej jest wynalazkiem rdzennej ludności Ameryki Środkowej. Przywieziony do Europy, po odkryciu Ameryki przez Kolumba, bardzo szybko stał się popularny na całym starym kontynencie. I trudno się dziwić. Mało co może się równać z drzemką w jego wnętrzu!

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem hamaka, to odpowiedź brzmi: tak! Jest to świetny pomysł, niezależnie od Twojego wieku. Błogi odpoczynek na łonie natury, w lekko kołyszącym się hamaku, uspokoi Cię i dostarczy Ci sporo radości. Oprócz niesamowitej jakości wypoczynku, jaką gwarantuje hamak ogrodowy, ma on szereg zalet, które sprawiają, że jest to najlepszy wybór do Twojego ogrodu. Lekka konstrukcja, łatwy montaż, stylowy wygląd. A to dopiero początek!

Jaki wybrać hamak ogrodowy?

Wybór hamaka powinien być uzależniony od przestrzeni, którą dysponujesz. Tradycyjny hamak sznurkowy lub materiałowy to najbardziej powszechne rozwiązanie. Wystarczy przywiązać go do drzew i oddać się niczym nieskrępowanemu odpoczynkowi. Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma drzew, nic się nie stało. Istnieją samodzielne hamaki ze stelażem, które można postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie.

hamak

Hamaki ze stelażem są niezwykle stabilne i mogą zostać umiejscowione nie tylko w ogrodzie, ale także na werandzie lub tarasie. Chociaż w przypadku zadaszonych przestrzeni bardzo popularnym rozwiązaniem są hamaki wiszące. Niewątpliwą zaletą tego typu hamaka jest jego designerki wygląd. I możesz mieć pewność - tworząc kącik wypoczynkowy na swoim tarasie z hamakiem w roli głównej, sprawisz sobie, swojej rodzinie i gościom moc dziecięcej radości.

Alternatywą dla tradycyjnych hamaków, których jedynym minusem jest to, że zajmują sporo miejsca, może być podwieszone u sufitu krzesło brazylijskie. Zajmuje ona stanowczo mniej miejsca i fakt - trudno się na nim wyciągnąć, ale jest w stanie dostarczyć tyle samo przyjemności, co hamak. Dodatkowo możesz je zawiesić na specjalnym haku w salonie, gdzie zastąpi krzesło bujane lub fotel.

Jak zawiesić hamak ogrodowy?

Krzesło brazylijskie, które chcielibyśmy zawiesić w pomieszczeniu wymaga specjalnego haka, choć na zewnątrz można oczywiście wykorzystać w tym celu gałąź drzewa. Hamak na stelażu jest dość łatwy w montażu. Najwięcej pytań rodzi jednak montaż tego najprostszego, sznurkowego hamaka. Na jakiej wysokości? Pod jakim kątem? W jakiej odległości od siebie powinny znajdować się drzewa? Na pierwszy rzut oka może wydać się to skomplikowane, ale to jedynie czysta matematyka połączona z prawami fizyki.

Jeśli montujesz klasyczny, sznurkowy lub materiałowy hamak ogrodowy minimalna odległość pomiędzy punktami zaczepienia powinna wynosić o 10% mniej niż długość całkowita hamaka. Weźmy za przykład hamak YAQUI. Jego długość wynosi 200 cm, więc minimalna odległość między punktami zawieszenia powinna wynosić 180 cm. By ustalić wysokość zawieszenia, wystarczy odległość pomiędzy punktami podzielić przez 2. I gotowe!

Nieco inaczej rozkłada się ciężar w hamakach wyposażonych w drążki stabilizujące. Dlatego chcąc zawiesić w swoim ogrodzie hamak RIALTO, musimy pamiętać, że minimalna odległość między punktami zawieszenia może wynosić dokładnie tyle samo, co całkowita długość hamaka. Natomiast wysokość mocowania należy obliczyć tak samo, tyle że dzieląc odległość między punktami przez 4.