Wybieramy idealny moździerz kuchenny - porównanie modeli

Moździerz kuchenny wraz z tłuczkiem to zestaw, który wykorzystywany był już w czasach starożytnych. Jest to popularne narzędzie wykorzystywane przez kulinarnych mistrzów, których programy telewizyjne cieszą się wielką popularnością. Jeśli jednak w Twojej kuchni nadal brakuje moździerza, to najwyższy czas, abyś poważnie rozważył wypróbowanie go.

Dlaczego warto zainwestować w moździerz?

Jeśli chcesz stworzyć autentyczne danie, które będzie dopracowane w każdym szczególe, moździerz i tłuczek powinny znaleźć się w Twojej kuchni. Fascynujące jest to, że różne narody używają różnego rodzaju moździerzy. Stąd moździerz do przypraw to nie tylko przydatny wynalazek, ale także narzędzie służące do korzystania z rodzinnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Moździerz zapewnia silniejsze połączenie z gotowanym jedzeniem, co jest bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem kulinarnym.

Chociaż używanie moździerza nie jest trudne, to wybranie odpowiedniego modelu może już okazać się nieco kłopotliwe. Twój styl gotowania i osobiste preferencje mogą wymagać pełnej wiedzy na temat rodzajów moździerzy. Unikalne cechy i właściwości każdego z nich pozwolą Ci osiągnąć najwyższy poziom sztuki kulinarnej. Ponieważ chcemy, abyś spędził cenny czas na gotowaniu pysznych potraw, a nie na konieczności przeprowadzania obszernych badań produktów, zrobiliśmy to dla Ciebie i zebraliśmy w tym artykule zestawienie najlepszych moździerzy.

Moździerz kuchenny

Czego szukać?

Przeprowadzając testy, odkryliśmy, że materiał, kształt i rozmiar to kluczowe cechy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie moździerza i tłuczka. Idealny moździerz to taki, który jest bardzo twardy i mocny. Nie powinien być zbyt szorstki, porowaty lub trudny do czyszczenia, ale nie powinien też być zbyt gładki, czy też śliski. Najlepsze moździerze kuchenne mają głęboko zaokrąglony kształt, który zapobiega skakaniu lub rozlewaniu się składników.

Ważna jest również stabilna podstawa. Jeśli chodzi o tłuczki, wiele z nich jest zbyt wąskich i zaokrąglonych, więc składniki łatwo wydostają się spod nich. Szersza, bardziej zaokrąglona podstawa działa znacznie lepiej. Jeśli chodzi o rozmiar, myśl raczej o dużym moździerzu, niż o małym. Jeśli chcesz kupić tylko jeden moździerz i tłuczek, wybór pojemnego będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli Ci on zgnieść zarówno małe, jak i duże składniki.

Moździerz granitowy

Model granitowy ucieleśnia niemal wszystkie cechy idealnego moździerza: jest dosłownie twardy jak kamień, jego matowa powierzchnia powoduje dobre tarcie, ale jest też wystarczająco gładka, aby łatwo było ją wyczyścić. Co więcej, wysokość tego moździerza sprawia, że ​​kruszenie jest zadaniem dziecinnie prostym. Inne modele kamienne również mogą okazać się bardzo skuteczne. Moździerz granitowy z tłuczkiem wyróżnia się gotowością do realizacji różnych zadań, od zacierania delikatnych ziół po mielenie ziaren pieprzu. Głęboki kształt miski i matowa konsystencja utrzymują składniki na środku, więc nie trzeba ich ścigać tłuczkiem.

Plusy

  • Bardzo twardy
  • Matowa powierzchnia, która powoduje dobre tarcie
  • Łatwo można go czyścić

Moździerz ceramiczny

Jeśli wszechstronność i jakość są czynnikami, które są wysoko na twojej liście priorytetów, to koniecznie postaw na moździerz ceramiczny. Ten model posiada prosty, aczkolwiek nowoczesny design, a uniwersalna biel podkreśla elegancję minimalistycznego stylu tego narzędzia. Ceramiczne moździerze niegdyś służyły aptekarzom, w związku z czym taki moździerz doskonale sprawdzi się jako narzędzie do przygotowywania mieszanek z naturalnych składników. Ceramika nie wchłania zabrudzeń ani zapachu, a zatem wszystko, co się w tym moździerzu będzie szlifować lub kruszyć, zachowa swój pierwotny smak i aromat.

Powierzchnia zarówno miski, jak i tłuczka jest gładka i nieszkliwiona, więc nie ma ryzyka, że ​​materiał powierzchniowy odpadnie i zmiesza się z jedzeniem. Dlatego nie tylko możesz użyć tego modelu do przygotowywania posiłków, ale możesz również użyć go do zmiażdżenia leków dla swoich zwierząt.

Plusy

  • Elegancki, minimalistyczny design, który będzie pasował do współczesnych kuchni
  • Jest wykonany z wysokiej jakości ceramiki, która pomaga zachować świeżość, smak i oryginalny smak zmiażdżonych składników żywności
  • Jest bardzo wszechstronny i może być używany nie tylko do gotowania, ale także do kruszenia lekarstw

Moździerz ze stali nierdzewnej

Jeśli szukasz moździerza, który będzie bardziej wytrzymały niż ceramika, ale jednocześnie lżejszy niż kamień, to moździerz kuchenny stali nierdzewnej będą dla Ciebie doskonałym wyborem. Zestaw wykonany z podwójnej stali nierdzewnej o grubym rozstawie, nie wzbudzi wątpliwości co do jego trwałości, a podczas mielenia składników będziesz mógł używać tyle siły, ile chcesz.

Stal nierdzewna jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych materiałów używanych w przyborach kuchennych, ponieważ nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, dzięki czemu można przygotować składniki żywności w tym moździerzu bez obaw wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem. Ponadto szczotkowana stal nierdzewna wyróżnia się matowym połyskiem, dzięki czemu taki moździerz będzie eleganckim dodatkiem do wystroju kuchni. Ze względu na szczotkowaną powierzchnię tłuczek jest gładki i wygodny do trzymania i zmiażdży dowolną liczbę przypraw bez zranienia dłoni.

Moździerz marmurowy

Piękny i elegancki wygląd marmuru jest wysoko ceniony we wszystkich częściach świata. A co może być lepszego niż możliwość użycia w kuchni wyjątkowo eleganckiego marmurowego moździerza i tłuczka, który zainspiruje Cię do stworzenia pysznych potraw? Ten moździerz marmurowy z tłuczkiem marki ZELLER jest samodzielnym dziełem sztuki z białym ciałem i szarymi akcentami. Co ciekawe, moździerze marmurowe używane są od setek lat, co świadczy o ich skuteczności w mieleniu od ziół i przypraw po nasiona. Po zakończeniu używania, ten moździerz możesz łatwo wyczyścić lekko zwilżoną ściereczką, co wystarczy, aby zapobiec tworzeniu się jakichkolwiek plam na marmurze.

Plusy

  • Marmurowa konstrukcja moździerza i tłuczka sprawia, że ​​jest to eleganckie dzieło sztuki, którego będziesz dumnym z posiadaczem
  • Trwała i wytrzymała konstrukcja, dzięki której możesz używać siły bez martwienia się o pęknięcia
  • Powierzchnia w naturalny sposób zapewnia dobre tarcie
  • Można go łatwo wyczyścić wilgotną szmatką

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci wybrać moździerz, z którego będziesz długo zadowolony.